Dobré noviny
V Amazonskom pralese po prvý raz nakrútili člena domorodého kmeňa. Týchto ľudí musíme chrániť
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

V Amazonskom pralese po prvý raz nakrútili člena domorodého kmeňa. Týchto ľudí musíme chrániť

Člen kmeňa Awá
Člen kmeňa Awá — Foto: Reprofoto Youtube

Príslušníci miestnych kmeňov sú v nebezpečenstve. Do ich obydlí prichádzajú drevorubači a vyháňajú ich.

SÃO LUÍS 25. júla - Na internete sa objavilo jedinečné video, ktoré zachytáva domorodého muža z pralesného kmeňa. Hlboko v džungli ho nakrútil člen iného kmeňa. Na videu jasne vidieť, ako muž skúma čepeľ mačety, na ktorú v bujnej vegetácii natrafil. Obzerá si ju a privoniava k nej. Keď si všimne, že ho ktosi pozoruje, vezme nohy na plecia a zmizne za kmeňmi stromov. Informuje o tom britský portál The Guardian.

V oblasti žije niekoľko domorodých kmeňov, ktoré sú od zvyšku sveta izolované bujným porastom. Pľúca Zeme, ako sa Amazonský dažďový prales prezýva, skrývajú mnohé tajomstvá. O mnohých z nich dodnes nevieme a nevyzerá to tak, že by ich prales niekedy v blízkej budúcnosti vyzradil. Stráži si ich pridobre.

Známe sú kmene, ktoré tu nedotknuto žijú už stovky rokov. Muž na videu je považovaný za príslušníka ohrozeného kmeňa Awá. Fakt, že sa ho podarilo zachytiť na video, je veľmi vzácny, keďže tento kmeň má vraj iba približne 350 členov.

Video nakrútil muž zo susedného kmeňa s názvom Guajajara. Oba sú utláčané bohatými spoločnosťami, ktoré do oblasti chodia kácať stromy, a navyše aj drogovými barónmi, ktorí hlboko v džungli produkujú rôzne psychotropné látky. „Dúfame, že toto video prinesie niečo pozitívne,“ povedal Flay Guajajara. Video nakrútil počas lovu a neskôr ho „posunul“ internetovej platforme Mídia Índia, ktorá ho následne zverejnila. „Dúfame, že ľudí z celého sveta prinúti k ochrane nášho ľudu a lesa,“ dodáva.

Pomoc z vyšších pozícií zrejme nepríde

Podľa českého portálu Aktuálně.cz hrá proti domorodým kmeňom fakt, že súčasným prezidentom Brazílie je Jair Bolsonaro. Ten sa hrubým zásahom do životného prostredia neštíti a tvrdí, že chce Amazonský prales „otvoriť“ rozvoju, a to vrátane oblastí, ktoré v súčasnosti obývajú pôvodní obyvatelia. Svoju podporu vyslovil drevorubačom, poľnohospodárom a farmárom - jedným slovom podnikateľom, ktorí majú záujem pôsobiť v pralese.

Snímka preukazujúca výrazné odlesňovanie v severnej Brazíli z 15. septembra 2009
Snímka preukazujúca výrazné odlesňovanie v severnej Brazílii z 15. septembra 2009 Foto: TASR/Andre Penner

„Viac ako pätnásť percent územia štátu je vymedzených ako územie domorodých kmeňov. V týchto izolovaných oblastiach Brazílie žije menej ako milión ľudí, ktorí v skutočnosti využívajú a manipulujú nevládne organizácie. Spoločne týchto obyvateľov integrujeme a budeme sa nimi zapodievať ako so všetkými ostatnými Brazílčanmi,“ uviedol 64-ročný Bolsonaro, ktorý zastáva funkciu prezidenta od 1. januára 2019. Aj on je dôvodom ústupu vzácnych pralesov, ktoré ľudstvo nevyhnutne potrebuje pre život.

Jair Bolsonaro so svojou manželkou Michelle po zložení prezidentského sľubu
Jair Bolsonaro so svojou manželkou Michelle po zložení prezidentského sľubu Foto: TASR/Andre Penner

Video z pralesa obletelo svet

Zábery muža sa objavili v brazílskej televízii TV Globo, presnejšie v dokumente o kmeni Awá. Sonia Bridiová, ktorá ho vytvorila, v ňom poznamenala, že kmeň žije konštantne v strachu z vonkajšieho sveta. Vraj dokonca naučili svoje deti neplakať, aby im v lesoch nehrozilo nebezpečenstvo. „Je to smutné, musieť žiť v neustálom strachu,“ napísala v príspevku na Twitteri po odvysielaní dokumentu.

Juhoamerický prales sa stále zmenšuje a je iba na nás, ľuďoch, ako s týmito neohľaduplnými trýzniteľmi planéty naložíme. Existuje mnoho ochranných organizácií, ktoré bojujú za záchranu Amazonského dažďového pralesa. Zmôžu niečo proti mužom v oblekoch vo vláde?

Už ste čítali?