Dobré noviny
Mount Everest sa zmenil na najvyššie smetisko sveta. Skupina dobrovoľníkov ho teraz chce upratať
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Mount Everest sa zmenil na najvyššie smetisko sveta. Skupina dobrovoľníkov ho teraz chce upratať

Mount Everest je po novom prezývaný aj najvyšším smetiskom sveta.
Mount Everest je po novom prezývaný aj najvyšším smetiskom sveta. — Foto: Koláž DN/Ladbible,Instagram/MountEverestOfficial

Z jednej z najnavštevovanejších osemtisícoviek už dobrovoľníci zniesli 3 tony odpadu. Ich cieľ je však 10 ton.

MOUNT EVEREST 8. mája - Už viac ako tri tony odpadu zniesli dobrovoľníci z jednej z najnavštevovanejších osemtisícioviek. Mount Everest skrýva viacero temných tajomstiev, ktoré sa vo svojej „plnej kráse“ ukážu zvyčajne len horolezcom. Často len na vlastné oči človek zistí, že atraktívny vrchol je zahltený odpadom. Nájdete tu čokoľvek, plechovky, plastové fľaše, konzervy, horolezeckú výstroj, kyslíkové bomby, kuchynské náradie, stany či ľudské pozostatky.

Selfie z vrchola Mount Everestu neukázala len nádherné zakrivenie našej modrej planéty, ale aj znečistenie, aké osemtisícovku trápi.
Selfie z vrchola Mount Everestu neukázala len nádherné zakrivenie našej modrej planéty, ale aj znečistenie, aké osemtisícovku trápi. Foto: Reprofoto Ladbible

Mount Everest, ktorý sa za posledné roky zmenil na skládku odpadu, by však mohol byť opäť vyčistený. Nepálska vláda 14. apríla odštartovala ambicióznu kampaň s názvom Everest Cleaning Campaing, ktorej cieľom je zniesť z populárnej horolezeckej destinácie až 10 ton odpadu. Výsledkom štyridsaťpäť dní trvajúceho projektu má byť nielen vyčistenie hory od odpadu, ktorý tam za uplynulé roky ľudia nanosili, ale dobrovoľníci by mali zo zamrznutej osemtisícovky zniesť aj niekoľko ľudských tiel, ktoré má hora na svedomí. Podľa údajov, ktoré priniesol spravodajský portál CNN, sa má na vrchole hory a v jej rôznych častiach nachádzať až 200 tiel zosnulých horolezcov. Na čistení Everestu sa bude podieľať 14 dobrovoľníkov, ktorým pomôže aj zapožičaná helikoptéra.

Horolezci museli platiť zálohu za odpad

Najvyššie smetisko sveta, ako začal byť v nedávnej minulosti Mount Everest prezývaný, sa nepálska vláda snažila čistiť už v minulosti. Alebo sa minimálne snažila o to, aby kopec ľudia už viac nezahlcovali svojím zbytočným odpadom. Ako informuje portál Hindu, už v roku 2014 vláda stanovila povinnú zálohu, ktorú musia horolezci zaplatiť pred výstupom a ktorá sa im vráti až vtedy, keď sa z Mount Everestu vrátia spolu s ôsmimi kilogramami odpadu - čo je primerná váha odpadu, ktorú bežný horolezec na kopci za svoj pobyt vyprodukuje. „Nie je to o ôsmich kilách odpadu. Je to o tom, aby si horolezci z Mount Everestu zniesli vlastný odpad, ktorý na ňom vyprodukujú,“ vyjadril sa médiá Dandu Raj Ghimire, zástupca nepálskeho miniterstva turizmu.

Čistiaci projekt Everest Cleaning Campaign by mal byť ukončený 29. mája. Cieľom je Everest vyčistiť od všetkého, čo nie sú kamene, sneh alebo ľad, ako uviedla jedna z dobrovoľníčok. Zástupca nepálskeho ministerstva turizmu sa na vec pozerá trocha pragmatickejšie: „Naším cieľom je, aby sme Mount Everest očistili od čo najviac odpadu a vrátili mu zašlú slívu. Everest nie je iba koruna sveta, ale aj naša pýcha,“ vyjadril sa médiá Dandu Raj Ghimire.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

@ralfdujmovits: Tons and tons of oxygen cylinders at the South Col of Mount Everest - each of them was carried by a High Altitude Sherpa through the icefall and up the Lhotse Face. The more oxygen you use, the bigger the danger that your Sherpa porter will have an accident somewhere on the way from basecamp to the South Col. Especially in the icefall! Think carefully how much risk you want to take for another human by expecting too much comfort or too much oxygen on the way to the summit of your dreams. Consider also: With every liter of oxygen you use, you effectively lower the altitude of Everest significantly. In this series of photos about the Nepali and Tibetan 8,000 m peaks, I want to share a few hints on how to make climbing these big peaks a bit more safe. By the way: in the background of this picture you see the still unclimbed east ridge of Nuptse (7,861 m; 25,791 ft, the highest point in the ridge line). . My Sponsors, who allow me to live my dreams: @Schoeffel_official #Schöffel #ichbinraus @Lowa.outdoor #loveLowa @Komperdell_official #weareKomperdell . My material- and equipment Sponsors: @FischerSport_nordic @FischerSki @Beal.official #WeAreBeal @Deuter @Valandregear #Valandre @SlingFin . . #️⃣: #NichtNurRaufRunterHeim #escalandomontanhas #mountainphotography #mountaineering #verticalpassion @verticalpassion #climbing_is_my_passion #expedition @discovery.hd @alpineclubcan #bergsteigen #liveclimbrepeat #nepal8thwonder #jai_nepal @insta.nepal #expeditions @awesome_nepal #nepal @mounteverestofficial #thenepalnow #himalaya #8000er #ochomilismo #Everest2019 #himalayas #DKTM #highaltitudeclimbing #visitnepal2020 @travelling.nepal #Lhotse @thamserku #discovernepal @explorenepal.official

A post shared by Mount Everest (@mounteverestofficial) on

Práve 29. máj je dátumom, kedy na Mount Everest v roku 1953 vystúpila prvá horolezecká výprava so slávnymi lezcami Edmundom Hillarym a Tenzingom Norgayom. Odpad, ktorý dobrovoľníci z Everestu znesú, by mal byť následne recyklovaný.

Už ste čítali?