Dobré noviny
Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje, ale rodičia im neveria
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje, ale rodičia im neveria

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá bola doposiaľ tabu.

BRATISLAVA 13. apríla - Investigatívna novinárka Kristína Kövešová je slovenskému divákovi veľmi dobre známa. Pri svojej práci sa venuje témam, o ktorých sa aj vďaka jej odhodlaniu rozpráva stále viac. Keď dnes už ostrieľaná novinárka začínala, o istote, ktorou je známa, sa nedalo hovoriť. Prvýkrát sa postavila pred kameru, keď pracovala v regionálnej televízii. Ako redaktorka bola vyslaná urobiť rozhovor so zahraničným virtuózom, ktorý prišiel na Slovensko. „Spomínam si, že som prišla za ním a keď som sa ho pýtala základné otázky, tak sa mi triasla celá ruka,“ prezradila Kristína. Umelec bol však podľa jej slov neskutočne milý, ruku jej chytil a spoločne to dotiahli do úspešného konca.

Ako sa dostala k investigatíve

Stať sa novinárom a najmä investigatívnym novinárom chce určité odhodlanie a to Kristíne nechýba. Na otázku, prečo sa vybrala týmto smerom, odpovedala jednoznačne. „Prišlo to samo a ja som pochopila, čo je v živote dôležité,“ priznala. Už ju jednoducho nebavilo chodiť po večierkoch a počúvať rôzne klebety. „Spomínam si, že keď som odišla z jedného večierku, tak som stretla ľudí, ktorí žijú na ulici a začala som sa s nimi rozprávať. Začala som ísť týmto smerom,“ zaspomínala si Kristína. Práve tento moment bol pre ňu zlomový a vyrobila viacero reportáží práve o ľuďoch bez domova.

Vyhrážky sú súčasťou práce

Vyhrážky sú súčasťou života investigatívneho novinára, takže Kristína Kövešová sa s nimi stretáva rovnako. Rozdeľuje ich do rôznych skupín. Počas výroby sa pravidelne stáva, že do nej a kameramana hádžu kamene, občas príde nejaký útok alebo facka. „Horšie je, keď už vytiahnu zbraň a ide sa strieľať alebo majú nožík v rukách. To je to, kedy sa musím snažiť vyhodnotiť nejako racionálne situáciu. Treba si sledovať únikové východy, kde je polícia a musíš to v tom teréne zvládnuť a nepodľahnúť stresu, keď príde ku konfrontácii,“ opísala svoje skúsenosti Kristína. Ďalšou skupinou sú tie horšie vyhrážky a to anonymné. „Ale nemôže sa stať to, že prepadnem hystérii. Čo sa má stať, to sa stane,“ hovorí v rozhovore.

Polícia nefunguje tak, ako by mala

Ako sama Kristína prezradila, čo sa týka jej reportáží, tak takmer po každej bolo začaté trestné konanie. Často sa aj po odovzdaní dôkazného materiálu Kristína ocitne na polícii v úlohe svedka alebo kvôli trestným oznámeniam. Paradoxne sa stáva, že kriminálnici na Kristínu dávajú na oplátku trestné oznámenia. „A či spolupracuje polícia. Na to ja hovorím, sú všetci novinári dobrí? Alebo sú tam aj zlí? Sú tam aj úplatní? Povedzme si to narovinu. No povedať všeobecne, ako funguje polícia... podľa mňa polícia na Slovensku nefunguje ani zďaleka tak, ako má,“ nedáva si servítku pred ústa Kristína. Priznala však, že sa stretla aj s dobrými, aj so zlými policajtmi. Jej osobné želanie je však, aby tých dobrých bolo viac. I keď, ako sama priznáva, za veľa určite môže aj nastavenie systému. Stretla totiž aj množstvo demotivovaných policajtov, ktorých demotivuje či už platové ohodnotenie alebo aj fakt, že sa snažia, skutočne zatknú drogového dílera, no prokurátor a sudca ho následne zase prepustia.

Najviac sa Kristíny dotkla reportáž o pedofílii. Ako sama hovorí, „Ozvalo sa mi veľmi veľa obetí. Na Slovensku sa o pedofílii nehovorí, lebo sa za to hanbíme.“ Našťastie, aj reportáže Kristíny dopomohli k tomu, že jeden pedofil už je za mrežami a voči ostatným prebieha trestné stíhanie. „Musíme o tom hovoriť, aby si dávali mladí chlapci a dievčatá, ale aj rodičia pozor,“ vysvetľuje a dodáva, že aj aktuálne jej píšu deti, ktoré niekto zneužíva, ale rodičia im neveria. „Prišli za mnou aj dve 50-ročné ženy, s tým že: Kika ja som to teraz povedala, ďakujem, že o tom hovoríte.“

Viac aj o tejto téme sa dozviete v priloženom videorozhovore.

Už ste čítali?