Dobré noviny
Spája sa v nich krásna príroda a ľudové tradície. Toto sú najkrajšie slovenské skanzeny
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

Spája sa v nich krásna príroda a ľudové tradície. Toto sú najkrajšie slovenské skanzeny

Koláž DN - vľavo domček v obci Rejdová, vpravo drevenička v Čičmanoch.
Koláž DN - vľavo domček v obci Rejdová, vpravo drevenička v Čičmanoch. — Foto: Instagram/nehnutelnosti.sk, Instagram/dorotavalentova

Na našu ľudovú architektúru, folklór a tradície môžeme byť právom hrdí.

7. apríla - Prvé jarné lúče pomaly lákajú na výlety do prírody a za kultúrnymi pamiatkami. Ak by ste pobyt na čerstvom vzduchu chceli spojiť s poznávaním našich tradícií a ľudovej architektúry, ponúkame vám niekoľko tipov, kam sa vybrať.

Vlkolínec

Podhorská osada Vlkolínec je jedným z miest, ktoré sú zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nájdete ju v Liptove, je jednou z mestských častí Ružomberka. Dedinka sa nachádza v nadmorskej výške 718 metrov a dodnes v nej žijú stáli obyvatelia. História Vlkolínca siaha až do 14. storočia a malebné domčeky, ktoré sa v ňom nachádzajú, postavili v 18. a 19. storočí. Dominantami dedinky sú dvojposchodová zvonica, zrubová studňa a roľnícky dom.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pekný deň na Vlkolínci #travel #travelling #traveller #travelphotography #dnescestujem #dnesfotim #natur #naturelover #trip #spring #slovakia #liptov #vlkolinec

Príspevok, ktorý zdieľa maria (@ma.ria8555),

Rejdová

Rázovitá obec Rejdová sa nachádza na Gemeri neďaleko Dobšinej. Vychýrená je svojím folklórom a tiež ľudovou architektúrou, ktorá odráža miestne remeslá a tradície. Ako prvé vám do oka padnú miestne dreveničky, ktoré sú natreté azúrovo modrou farbou. Obyvatelia obce si v minulosti takúto maľovku nevybrali len tak náhodou - traduje sa, že modré fasády odpudzovali hmyz.

Múzeum slovenskej dediny v Martine

Martinský skanzen je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode, akú na Slovensku nájdete. Nachádza sa v ňom 143 obytných a hospodárskych objektov - od dreveničiek, cez murované domčeky až po maštale či malebné dvorčeky. V Múzeu slovenskej dediny zistíte, ako ľudia zo severozápadného Slovenska žili v 19. storočí a v prvej polovici 20. storočia. Do niektorých domčekov sa dá aj vojsť.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Otvorené máme aj 1. mája! ➜ Jar mení nielen prírodu, ale aj naše otváracie hodiny. Od zajtra až do konca júna máme otvorené od 9.00 do 18.00 hod. každý deň okrem pondelka. Tešíme sa na vás! ??? #dovideniavmuzeu #skanzenmartin #muzeumslovenskejdediny #architecture #folkarchitecture #traditionalliving #liveauthentic #traditional #traditions #slovaktraditions #Slovakia #welovemuseums #instamuseum #slovakarchitecture #spring #hellospring #thisisSlovakia #pureslovakia #beautifulslovakia #insta_svk

Príspevok, ktorý zdieľa Múzeum slovenskej dediny (@skanzenmartin),

Čičmany

Ďalšiu slovenskú obec, ktorá dýcha folklórom, nájdete v Rajeckej doline. Čičmianske dreveničky sa preslávili tým, že ľudia si na ne už pred 200 rokmi bielym vápnom maľovali tradičné ornamenty. Tie pritom neslúžili len na okrasu, ale mali chrániť drevo pred poveternostnými podmienkami. V dedine okrem „perníkových“ dreveničiek nájdete aj kostol z 15. storočia či expozíciu ľudových krojov.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#cicmany #beautifullslovakia #❤

Príspevok, ktorý zdieľa Dorota Valent (@dorotavalentova),

Múzeum ľudovej kultúry v Bardejove

Bardejov sa preslávil najmä historickým centrom, ktoré je zapísané v zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ale za návštevu stojí aj Múzeum ľudovej kultúry v Bardejovských Kúpeľoch, mestskej časti Bardejova. Tento skanzen otvorili v roku 1965 a je najstarším na Slovensku. Nájdete v ňom 24 obytných, hospodárskych či sakrálnych stavieb, ktoré približujú život a kultúru niekdajšieho slovenského a rusínskeho obyvateľstva.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#skanzen#skanzenbardejovskekupele #bardejov#familytrip

Príspevok, ktorý zdieľa

Už ste čítali?