Okupácia ČSR bola veľkou katastrofou, pripomenul A. Srholec
SITA
SITA

Okupácia ČSR bola veľkou katastrofou, pripomenul A. Srholec

Počas pietnej spomienky v stredu kládli vence k pamätnej tabuli venovanej obetiam 21. augusta 1968.

BRATISLAVA 21. augusta – Je dôležité pripomínať si aj po 45 rokoch okupáciu Československa vojskami Varšavskej zmluvy, pretože pre obyvateľov krajiny to bola veľká katastrofa.

Na pietnej spomienke v Bratislave venovanej obetiam 21. augusta 1968 to v stredu vyhlásil predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Anton Srholec.

August 1968 v bratislavských uliciach zachytený fotografom Jánom Lörinczom

"Pred 45 rokmi bol komunizmus uprostred svojho rozpadu, mal polčas svojho rozpadu a vtedy sme boli na križovatke. Keby ten proces transformácie socializmu s ľudskou tvárou na demokraciu pokračoval, tak u nás by skončil komunizmus ako v iných západných krajinách, kde boli silné komunistické strany – v Taliansku, vo Francúzsku, v Rakúsku," povedal Srholec agentúre SITA.

Pietnu spomienku organizovala Konfederácia politických väzňov Slovenska. Klásť vence k pamätnej tabuli venovanej obetiam 21. augusta 1968, ktorá je na budove Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, však prišli aj viacerí politici z KDH, SDKÚ a OĽaNO.

S príhovorom vystúpil predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, poslanec za KDH Pavol Hrušovský, vence kládol aj Ján Čarnogurský. Anton Srholec si nemyslí, že by to bolo súčasťou ich predvolebnej kampane. "V týchto veciach pri oslavách historických udalostí predvolebná kampaň nič neznamená. Tu sa vraciame k minulosti, pripomíname si ju preto, aby sa to viac neopakovalo. Oni si svoju kampaň môžu robiť kde chcú, ale toto podľa mňa nemá s kampaňou nič spoločné. Tu ide o to, aby si pripomenuli udalosť, ktorá nás hlboko poznačila, ktorá sa nemala stať," hovorí Srholec.

V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy bez Rumunska do Československej socialistickej republiky. Jednotky Poľska, Maďarska, Bulharska a NDR sa neskôr stiahli, no ZSSR rozmiestnil svoje vojská na území ČSSR. Sovietske vojská sa stiahli až v roku 1991. Nádeje vkladané do obrodného demokratizačného procesu v komunistickej strane a spoločnosti boli okupáciou zmarené a nastúpila politika normalizácie. Okupácia si vyžiadala desiatky mŕtvych a stovky zranených. Československá vláda zaznamenala v septembri 1968 od 21. augusta do 3. septembra 72 mŕtvych, napokon ich priznala 90. Počty zranených sa líšili.

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.