Dvadsať rokov narastá záujem o poéziu, uviedla OSN
TASR
TASR

Dvadsať rokov narastá záujem o poéziu, uviedla OSN

Organizácia Spojených národov (OSN) to uviedla pri príležitosti Svetového dňa poézie, pripadajúceho na 21. marca.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Jaroslav Novák

New York/Paríž 21. marca (TASR) - Neuspokojené zostávajú túžby a potreby ľudí v súčasnom svete po estetike a estetických formách prejavu. Poézia môže túto potrebu naplniť natoľko, nakoľko jej to v spoločnosti umožnia a aké miesto jej v komunikácii poskytnú. Už 20 rokov sa dá pozorovať hnutie za poéziu, ktoré sa prejavuje zvýšenými aktivitami v rôznych členských štátoch Organizácie Spojených národov (OSN), ako aj nárastom počtu básnikov, uviedla OSN pri príležitosti Svetového dňa poézie, pripadajúceho na 21. marca.

Ide o spoločenskú potrebu, ktorá vedie najmä mladých ľudí k návratu k prameňom - ad fontes -, a vytvára pre nich prostriedok, aby sa konfrontovali sami so sebou, zatiaľ čo vonkajší svet ich ťahá von z nich, uviedla ďalej OSN.

Okrem toho básnik ako osobnosť nadobúda novú rolu, lebo večery poézie s recitáciou samotnými básnikmi sa stávajú čoraz obľúbenejšími vo verejnosti, pokračovala OSN.

Uvedené hnutie v spoločnosti v uznaní nadzemských hodnôt predstavuje zároveň návrat k ústnej - orálnej - tradícii komunikácie a akceptácie umelecky vypovedaného slova ako prostriedku zospoločenšťovania (socializácie) a vyhraňovania jedinca.

Ešte stále existuje tendencia v médiách a širšej verejnosti nebrať básnika vážne. Je užitočné zbaviť sa takého postoja, aby sa doterajší obraz o poézii a jej tvorcovi prekonal a aby poézia opäť nadobudla svoje miesto v spoločnosti.

Cieľom Svetového dňa poézie je podporiť čítanie básnických diel a ich vydávanie. Na národných úrovniach sa tento deň má stať podľa OSN zdrojom pre nové impulzy na básnickú tvorbu. Vhodné je v ten deň vyjadriť uznanie básnikom.

Na 30. zasadnutí Generálnej konferencie Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v októbri a novembri 1999 v Paríži vyhlásili 21. marec za Svetový deň poézie. Všade na svete má 21. marec povzbudiť rôzne iniciatívy podnecujúce umeleckú tvorbu - vrátane poetickej. Písanie básní je spôsob, ako zveľaďovať rodný jazyk.

UNESCO uznáva, že poézia zodpovedá osobným a spoločenským potrebám. Aj cez poéziu možno nadväzovať priateľské vzťahy a odovzdávať si prežité skúsenosti, a to inak ako "pragmatickým" jazykom či v súčasnosti i prostredníctvom počítačov a rôznych sociálnych sietí.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…