Rus vypiekol s bankou, teraz ju žaluje o milióny
SITA
SITA

Rus vypiekol s bankou, teraz ju žaluje o milióny

Prefíkaný Rus, ktorý si vytvoril vlastné podmienky na používanie kreditnej karty, žaluje banku za ich nedodržiavanie. Súdny proces naberá zvláštny spád.

Prefíkaný Rus Dmitry Argarkov si vytvoril vlastné výhodné podmienky na používanie kreditnej karty, ktoré banka slepo podpísala, zmluvu však nedodržala. Prípad teraz rieši súd.

Keď rodák z ruského Voronežu v roku 2008 dostal do schránky poštu od banky, ktorá obsahovala kreditnú kartu spolu so zmluvou, ktorú stačilo podpísať a poslať naspäť, nezaváhal. Namiesto toho, aby nevyžiadanú poštu vyhodil, vyplnil požadované políčka a dokument poslal naspäť. Nebol však totožný s tým, ktorý od banky dostal. Prefíkaný 42-ročný muž si zmluvu preskenoval do počítača, pozmenil podmienky vo svoj prospech a podpísaný dokument odoslal na uvedenú adresu banky Tinkoff Credit Systems.

Argarkova zmluva zahŕňala nulové poplatky, nulovú úrokovú sadzbu a neobmedzený limit. Rus do zmluvy zahrnul ďalšie podmienky – za každé porušenie zmluvy mu banka mala zaplatiť 3 milióny rubľov (okolo 68-tisíc eur). Ak by sa banka zmluvu pokúsila zrušiť, musela by mu zaplatiť 6 miliónov rubľov.

Banka zmluvu slepo podpísala bez toho, aby si podmienky prečítala a Argakovoi v krátkej dobe poslala platnú kreditnú kartu. „Banka potvrdila klientove podmienky a poslala mu kreditnú kartu spolu s potvrdenou žiadosťou. Takto si mohol dovoliť kúpiť hoci aj ostrov v Malajzii a banka by zaň podľa zákona musela zaplatiť,“ uviedol právnik Dmitry Mikhalevich pre denník Kommersant.

Kvôli oneskoreným platbám sa však banka v roku 2010 rozhodla Rusovi účet zrušiť. Argakova zažalovala za neplatenie poplatkov a ďalšie priestupky, ktoré však v zmenenej zmluve neboli uvedené, a tak boli neplatné. Následne od neho žiadala zaplatenie 45-tisíc rubľov. Prípad sa dostal pred súd, ktorý začiatkom tohto týždňa rozhodol v prospech Argakova. Keďže banka podpísala klientom pozmenenú zmluvu, musela sa držať nových podmienok. Argakov tak musel zaplatiť len 19-tisíc rubľov – sumu, ktorú je dlžný podľa pravidiel novej zmluvy.

„Podpísali zmluvu bez toho, aby sa na ňu pozreli. Na súde povedali presne to, čo zvyknú hovoriť dlžníci: ´Nečítali sme to´,“ uviedol Mikhalevich.

Zdá sa však, že Rusovi výhra na súde nestačí. Vo štvrtok podal žalobu na banku Tinkoff za neuznanie zmluvy a porušenie dohody. Od banky žiada 24 miliónov rubľov. Banka na žalobu zareagovala vlastnými zbraňami a muža obvinila z uvedenia do omylu.

„Naši právnici tvrdia, že namiesto 24 miliónov rubľov dostane 4 roky väzenia,“ napísal zakladateľ banky Tinkoff Oleg Tinkov na sociálnej sieti Twitter.

O celom prípade rozhodne súd už v septembri.

www.telegraph.co.uk

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…