Dobré noviny
Majstri haluškári prerazili medzi modernými pochúťkami tradičnou kuchyňou. Dôležité je nezabúdať na kvalitu
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Majstri haluškári prerazili medzi modernými pochúťkami tradičnou kuchyňou. Dôležité je nezabúdať na kvalitu

— Foto: Archív Lukáš Majer

Nebáli sa silnej konkurencie a spravili dobre. Vďaka Majstrom haluškárom sa tradičná kuchyňa dostala na výslnie.

BANSKÁ BYSTRICA 25. januára - Posledné roky sa na Slovensku čoraz viac objavujú rôzne stánky s pouličným jedlom. Milovníci kulinárskych noviniek a zahraničných špecialít si tak prichádzajú na svoje. Ponuka sa stále rozširuje, no tak nejak sa pozabudlo na tradičnú slovenskú kuchyňu. Práve to využil Lukáš Majer a jeho tím haluškových nadšencov. Dieru na trhu zaplnili Majstri haluškári. „Názov vychádza zo súťaže Majstrovstvá sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek, ktorá sa konávala v obci Turecká neďaleko Banskej Bystrice. Tejto súťaže sme sa zúčastnili a dokonca sme ju aj vyhrali,“ vysvetlil Lukáš.

Foto: Archív Lukáš Majer

Práve tento moment spustil sled myšlienok, ako zaujať potenciálnych „hladošov. Lukáš so svojím tímom chceli poukázať na kvalitu, poctivosť a tradície. „A tak vznikli Majstri haluškári,“ s úsmevom doplnil. Na typickú slovenskú špecialitu stavili aj napriek konkurencii hamburgerov či hot dogov. Keďže verili vo svoje schopnosti a v to, čo robia, strach z neúspechu u nich nemal ani najmenšiu šancu. „My sme vsadili na našu domácu, poctivú kuchyňu, ktorá sa z kultúrnych podujatí začala vytrácať a myslím si, že sme konkurencieschopní,“ prezradil Dobrým novinám Lukáš.

Pozitívne reakcie zákazníkov

Stánok Majstrov haluškárov sa objavuje na rôznych podujataich, jarmokoch či festivaloch. Premiéru však musí zažiť každý, no a Lukáš so svojím tímom neboli výnimkou. Ľudia však podľa jeho slov reagovali veľmi pozitívne a podarilo sa im zákazníkov zaujať. „Jednak sme zaujali naším vzhľadom, lebo pracujeme v krojoch a potom s úsmevným názvom nášho predajného stánku „Bryndzové halušky od majstrov sveta“. Ľudí sme teda priťahovali a priťahujeme stále,“ priznal Lukáš a dodal, že reakcie ľudí sú veľmi milé, povzbudivé, prajné a tím haluškárov posúvajú vpred.

Foto: Archív Lukáš Majer

Nadšení cudzinci

Bryndzové halušky sú veľmi špecifické jedlo a nie každému chutia. Slováci vedia, do čoho idú, no cudzinci robia krok do neznáma. Aj napriek tomu sa neboja a ochutnávajú. Ako nás informoval Lukáš, domáci zákazníci prevažujú, avšak cudzinci sa tiež pristavia. „Keďže navštevujeme rôzne kultúrno-spoločenské podujatia po Slovensku a Českej republike, tak sa stretávame aj so zahraničnou klientelou, ako sú napríklad Nemci, Američania, Maďari, Rusi a aj východné krajiny,“ prezradil zakladateľ. Rovnako, ako keď idú Slováci do zahraničia, aj cudzinci majú vedomosti a vedia, že halušky sú naším tradičným jedlom. „Buď ich chcú ochutnať len zo záujmu, alebo ich už niekedy predtým jedli. Ich reakcie sú pozitívne,“ doplnil.

Kvalita a ozajstná bryndza

Slováci a najmä haluškoví nadšenci sa určite už stretli s tým, že po objednaní si bryndzových halušiek im v reštaurácii doniesli halušky, ktoré okolo bryndze len tak prešli. Chuť žiadna, kvalita minimálna a znechutenie zaručené. Takéto situácie sú pre haluškárov nemysliteľné. „Kvalita a čerstvosť surovín sú naša priorita. Takisto nešetríme surovinami ako brynzdou napríklad, aby sa nestalo práve to, že brynzdové halušky okolo bryndze len prešli,“ s úsmevom nám dal za pravdu Lukáš. Bryndzu už dlhodobo odoberajú od spoľahlivého a kvalitného dodávateľa zo Zvolenskej Slatiny.

Foto: Archív Lukáš Majer

Majstri haluškári sa objavili aj na obľúbenom festivale Pohoda, kde rovnako zožali obrovský úspech. Predali okolo 1000 porcií bryndzových halušiek a na doposiaľ najväčšej ich akcii si to poriadne užili. Aj tu sa preukázalo, že kvalita a poctivosť majú svoje miesto a ľudia vyhľadávajú dobrú kuchyňu. Recept je však tiež veľmi dôležitý, no Lukáš nám prezradil iba jednu ingredienciu, ktorá nesmie v ich haluškách chýbať. „Myslím, že každý má to svoje tajomstvo a ten svoj recept, ako halušky pripraviť. Halušky alebo iné jedlo pripravujeme väčšinou pre niekoho a dávame do neho kus seba, kus lásky. Záleží nám a vždy chceme, aby tomu druhému chutili,“ prezradil tajnú prísadu Lukáš.

Dôležité je variť s láskou
Dôležité je variť s láskou Foto: Archív Lukáš Majer

Zachovať si kvalitu

Aj napriek dokonalej chuti bryndzových halušiek od majstrov, sú ľudia, ktorým teplá bryndza na haluškách nie je po chuti. Ani takýto zákazníci však neodídu z totho tradičného stánku na prázdno. „V našom sortimente nájdete aj strapačky s kyslou kapustou. Mimo halušiek jelení guláš, kapustnica a aj domáca haruľa.“ Bruško si tu naplní asi každý a zároveň môže mať pokoj na duši, že si doprial dobré, kvalitné a tradičné jedlo. Lukáš si však uvedomuje, že treba napredovať a myslieť na budúcnosť. „Plánujeme naďalej pokračovať v nastolenej kvalite rozšíriť sortiment, tím a uvidíme, aké ďalšie výzvy a nápady prídu,“ dodal na záver v rozhovore pre Dobré noviny Lukáš Majer.

Už ste čítali?