Dobré noviny
Len kúsok od Prešova nájdete miesto, aké nikde inde na svete
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Len kúsok od Prešova nájdete miesto, aké nikde inde na svete

— Foto: Slovenské opálové bane/Martin Strmiska, Peter Kubička

Aj na východe našej republiky sa nachádzajú prekrásne úkazy. Tento je hneď svetovým unikátom.

PREŠOV 22. januára - Máme pre vás zaujímavý tip na výlet! Na východe nášho Slovenska sa nachádzajú bane, ktoré sú jediné svojho druhu na celom svete. V ich vnútri nájdete bývalé ťažisko drahého kameňa, zvaného opál. Z celkových 17 podlaží sú tie najnižšie dokonca zatopené.

Tip na výlet

Medzi obcami Červenica (Dubník) a Zlatá Baňa na východe Slovenska nájdete bane, ktoré sú jedinečné tým, že kedysi slúžili ako nálezisko opálu a dnes ponúkajú možnosť úžasnej pozemnej či vodnej prehliadky. Bane sú sprístupnené verejnosti od 1. júla 2015 cez štôlňu Jozef a prehliadky sú otvorené celoročne. Ich celková dĺžka je 30 kilometrov, preto niet divu, že skoro každý z tých, ktorí sa vrátia z podvodnej prehliadky, tvrdí, že šlo o „najlepší ponor v živote“.

Vchod do baní - štôlňa Jozef
Vchod do baní - štôlňa Jozef Foto: Facebook/Slovenské opálové bane

História

Staršie názvy Slovenských opálových baní boli Dubnícke bane, Opálové bane v Dubníku a Červenicko-dubnícke opálové bane (Vörösvágás - dubniki opálbányak). Prvá písomná zmienka o obci Červenica, spojená s opálom, pochádza z roku 1409. Bane boli známe po celom svete už od konca 16. storočia, a to kvôli drahému opálu, ktorý sa v nich ťažil. je možné, že tu bol ťažený už počas doby rímskej ríše.

Foto: Slovenské opálové bane/Martin Strmiska, Peter Kubička

Slovenský opál si obľúbili aj členovia rodiny cisára Napoleona Bonaparteho. Cisárovná Jozefína nosila najslávnejší opál „Oheň trójsky“. Najväčší opál nesie meno Harlekýn, našli ho v roku 1775 a bol ohodnotený na 700-tisíc holandských guldenov. V súčasnosti je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni.

Foto: Slovenské opálové bane

Až do objavenia nálezísk opálu v Mexiku a Austrálii v 19. storočí boli jedinou lokalitou svojho druhu na svete. Z dôvodu povojnových rokov a zlej ekonomickej situácie ukončili ťažbu v roku Československej republiky. Dejiny baní do roku 1922 zdokumentoval významný slovenský historik a muzeológ Štefan Butkovič (1908-2001). V knihe História Slovenského drahého opálu z Dubníka opisuje zlatý vek baní a pripomína zrekonštruovaný vchod do štôlne Jozef.

Najstaršia fotografia štôlne Jozef pochádza z roku 1892
Najstaršia fotografia štôlne Jozef pochádza z roku 1892 Foto: Wikimedia CC

Ako k baniam

Bane sa nachádzajú vo východoslovenských Slanských vrchoch, približne 25 kilometrov od Prešova medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa. Od 1. augusta minulého roka sa priamo k opálovým baniam dostanete autobusom z prešovskej autobusovej stanice spojom číslo 707403, ktorého odchody sú naplánované na 7:45, 10:50, 14:30 a 15:25.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?