Veľký prehľad: Na tieto slovenské filmy sa môžeme v roku 2019 tešiť
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Veľký prehľad: Na tieto slovenské filmy sa môžeme v roku 2019 tešiť

Na ceste je skvelý dokument, sfilmovaný Karika aj ďalší projekt Juraja Jakubiska.

— Foto: reprofoto Youtube

BRATISLAVA 11. januára - Minulý rok kiná vypredávali slovenské filmy ako Backstage, v ktorom hviezdili Mária Havranová a Tony Porucha, či Dôverný nepriateľ s Gabrielou Marcinkovou. Tento rok môžeme očakávať ďalšie filmy, ktoré na sebe majú označenie „slovenská produkcia“. Vyberiete sa na jedez nich? Tu je prehľad tých najočakávanejších.

Trhlina - 24. január

Náš zoznam začína filmovým spracovaním rovnomenného knižného bestselleru od Jozefa Kariku, ktorý vyšiel v roku 2016. O práva na filmové spracovanie príbehu zápolilo hneď niekoľko záujemcov, až sa napokon spisovateľ rozhodol pre Petra Bebjaka. Vznikol tak mysteriózny triler, kde sa v hlavných úlohách predstavia Dávid Hartl, Mária Havranová, Matej Marušín a Tomáš Maštalír. Štvoricu, ktorá bude bezcieľne blúdiť po Tribečskom pohorí medzi Topoľčanmi a Zlatými Moravcami, dopĺňa populárny herec Juraj Loj, ten stvárni samotného autora knižného diela Jozefa Kariku.

O Trhline, ale aj filme, ktorý aktuálne Peter Bebjak pripravuje, sa dozviete viac v rozhovore, ktorý poskytol pre Dobré noviny.

Celý rozhovor nájdete tu:
Režisér Bebjak: Kým neboli sociálne siete, ľudia sa báli šíriť bludy, aby ich ostatní neodsúdili. Dnes za to dostávajú „lajky“

Ostrým nožom - 21. februára

Film vznikol tak trochu nečakane, keďže sám režisér pôvodne zamýšľal úplne iný dej. Pôvodne mal zachytávať následky vraždy Daniela Tupého, študenta filozofie, ktorý bol zavraždený na bratislavskom nábreží. Medzičasom sa však udiala vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a režisér sa rozhodol, že túto smutnú udalosť musí obsiahnuť vo svojom debutovom filme. V úlohách neonacistov sa objavia netradičný herci - rapperi Momo, vlastným menom Roman Grigely, a Moloch Vlavo, Denis Domaracký. Sprievodnú pieseň filmu naspievala Jana Kirschner.

Good Death (Dobrá smrť) - 21. marca

Film Dobrá smrť nie je hraným filmom, ale jediným dokumentom na tomto zozname. Sledujeme v ňom príbeh nevyliečiteľne chorej Janette, ktorá by rada zomrela dôstojne. To však nie je vo Veľkej Británii, odkiaľ pochádza, možné. Preto sa rozhodne pre asistovanú samovraždu a začne plánovať svoju cestu do Švajčiarska, kým na to má ešte sily. Hlavnou témou, ktorá sa nesie celovečerným dokumentom, je otázka, či my ľudia vôbec vlastníme svoj život alebo naopak vlastní on nás. Dokument ukazuje, že smrť môže byť aj dobrá a to aj napriek smútku, ktorý ju sprevádza. Režisérom je Tomáš Krupa, ktorý na filmovom festivale v Jihlave získal za film ocenenie za najlepší dokumentárny film v strednej a východnej Európe. Na výrobe filmu spolupracovali Rakúsko, Slovensko, Francúzsko a Česko.

Záber z dokumentu Dobrá smrť.
Záber z dokumentu Dobrá smrť. Foto: Itafilm

Amnestie - 31. október

Ďalší politický triler z našich končín. Film čerpá z námetu amnestií Václava Havla z januára 1990, ktorých dôsledkom bola vzbura vo väznici v Leopoldove. Túto vzburu musela potláčať armáda. Pri produkcii tvorcovia hovorili s pamätníkmi, natáčanie prebiehalo priamo vo väznici a všetko vyšlo na hodnotu 2 miliónov eur. Juraj Bača, ktorý sa vo filme objaví v úlohe recidivistu-karatistu, kvôli účinkovaniu schudol 8 kilogramov.

Perinbaba 2 - 26. december

Viete si vôbec predstaviť, že by Perinbaba 2 svoju premiéru mala inokedy ako v období Vianoc? Sám režisér Juraj Jakubisko takú možnosť nepripúšťa. Rozprávka, ktorej produkcia „zhltla“ 3,6 milióna eur, by mala byť kvalitná. Nakrúcanie prebiehalo na Spiši a na scéne sa objavia napríklad Lukáš Frlajs, ktorého máte možnosť poznať aj z Youtube.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…