15 najzaujímavejších faktov o snívaní
Dobré noviny
Dobré noviny

15 najzaujímavejších faktov o snívaní

Snívame všetci a každú noc, aj keď si to nepamätáme. Snívajú aj nevidiaci, hoci trochu inak. Počas sna možno dosiahnuť aj orgazmus. Prečítajte si 15 najzaujímavejších faktov o snívaní!

Snívanie je jedným z najzáhadnejších a najzaujímavejších zážitkov v našom živote.

Počas rímskej éry boli dokonca niektoré sny predkladané senátu na analýzu a výklad. Rimania sa totiž nazdávali, že sny sú správami od bohov. Vykladači snov dokonca sprevádzali aj vojenských vodcov počas bitiek.

Okrem toho je tiež všeobecne známe, že najmä umelci často získavajú kreatívne nápady zo svojich snov.

Ale čo vlastne vieme o snoch? Prinášame vám 15 zaujímavých faktov o snoch.

1. Zabudnete 90% svojich snov

Do 5 minút po prebudení zabudnete polovicu sna. Do 10 minút je preč až 90%.

2. Nevidiaci ľudia snívajú tiež

Ľudia, ktorí sa stali nevidiacimi počas života, dokážu vidieť vo svojich snoch obrazy rovnako, ako vidiaci. Tí, ktorí sa nevidiacimi narodili, nevidia síce žiadne obrazy, ale prežívajú sny pomocou ostatných zmyslov - sluchu, čuchu, hmatu a emócií.

3. Snívame všetci

Každá ľudská bytosť sníva (s výnimkou prípadov extrémnej psychickej poruchy). Ak si myslíte, že nesnívate, v skutočnosti si svoje sny iba nepamätáte.

4. V snoch vidíme len tváre, ktoré poznáme

Naša myseľ si nedokáže vymýšľať tváre počas sna - v snoch vidíme skutočné tváre skutočných ľudí, ktorých sme stretli počas života, ale nemusíme vedieť, o koho ide alebo si osobu pamätať. Všetci sme videli stovky tisíc tvárí počas celého života, takže máme nekonečnú databázu, ktorú náš mozog môže využiť v našich snoch.

5. Nie každý sníva farebne

Celých 12% pozorovaných ľudí sníva výhradne v čiernej a bielej farbe. Ostatní snívajú farebne. Štúdia z rokov 1915 až 1950 tvrdila, že väčšina snov je čierno-biela, výsledky sa však začali meniť v roku 1960. V súčasnosti sú čierno-biele iba 4,4% zo všetkých snov osôb vo veku do 25 rokov. Nedávny výskum načrtol, že tieto meniace sa výsledky môžu byť spojené s prechodom z čierno-bieleho filmu a televízie na farebné médiá. Hypotézu sa však zatiaľ nepodarilo potvrdiť.

[page-break]

6. Sny sú symbolické

Ak sa vám sníva o nejakej konkrétnej téme, nie vždy je sen v skutočnosti o tom. Sny hovoria hlboko symbolickým jazykom. Nech už si váš sen vyberie akýkoľvek symbol, je veľmi málo pravdeodobné, že je v téme sna podstatný.

7. Sny sú zväčša negatívne

Pre čitateľov Dobrých novín zlá správa. Medzi najčastejšie emócie zažívané v snoch patrí úzkosť. Negatívne emócie sú častejšie ako tie pozitívne.

8. Môžete mať štyri až sedem snov za jednu noc

V priemere dokážete snívať jednu až dve hodiny každú noc.

9. Zvieratá snívajú tiež

Mnohé štúdie vykonané na zvieratách potvrdili rovnaké mozgové vlny počas snenia, aké sa vyskytujú u ľudí. Ak máte doma psa, skúste ho pozorovať počas spánku. Je možné, že bude napríklad pohybovať labkami podobne ako pri behu. Niektoré psy dokonca zo sna štekajú, takže je veľmi pravdepodobné, že zažívajú počas sna konkrétne zážitky. Pochopiteľne, to isté platí pre všetky zvieratá.

10. Počas spánku mozog úplne paralyzuje telo, aby ste si neublížili

Rýchle pohyby očí (REM) počas spánku sú bežným príznakom fázy snívania, ktorá u dospelého človeka zvyčajne zaberá 20-25% celkového času spánku, čo je asi 90-120 minút.

V priebehu REM je telo paralyzované mozgom, aby sa zabránilo pohybom, ktoré prežívame v sne. Zjednodušene: aby ste v posteli nezačali napríklad utekať alebo umývať okná. Jediný pohyb, ktorý vtedy vaše telo dokáže urobiť, je práve spomínaný rýchly pohyb očí.

[page-break]

11. Vonkajšie vplyvy sa začleňujú do sna

Naša myseľ aj počas spánku naďalej interpretuje vonkajšie podnety, ktorými sú zamestnávané naše zmysly. Myseľ ich dokonca urobí súčasťou sna. To znamená, že niekedy počas spánku počujeme reálny zvuk a ten sa začlení do sna. Napríklad sa vám môže snívať, že ste na koncerte, ak počas vášho spánku niekto nablízku začne hrať na gitare.

12. Muži a ženy snívajú odlišne

Znie to zvláštne, ale muži majú tendenciu snívať viac o iných mužoch, než o ženách. Až 70% postáv v mužských snoch sú iní muži. Na druhej strane, ženský sen obsahuje takmer rovnaký počet mužov a žien. Muži narozdiel od žien prežívajú omnoho viac agresívnych emócií.

13. Jasnovidecké sny

Výsledky niekoľkých výskumov na veľkých populačných súboroch naznačujú, že 18-38% ľudí zažilo aspoň jeden jasnovidecký sen a 70% zažilo déjà vu. Percento osôb, ktoré sa domnievajú, že jasnovidecké snívanie je možné, je ešte vyššie. Verí tomu 63-98% ľudí.

Za jasnovidectvo, nazývané tiež "pohľad do budúcnosti", sa považuje predstava budúcich udalostí, ktoré nie je možné odvodiť zo súčasne dostupných zmyslami získaných informácií.

14. Ak chrápete, nemôžete snívať

Táto informácia zaplavila v poslednej dobe celý internet. Faktom však je, že sa zatiaľ nenašiel žiaden vedecký dôkaz, ktorý by podporoval toto tvrdenie. Nateraz sa musíte uspokojiť s tým, že snívame všetci a vždy. Aj váš chrápajúci otec, brat či manžel.

15. V sne možno zažiť orgazmus

Hoci nemôžete mať zo sexu v sne rovnaké fyzické potešenie, ako zo skutočného, predsa môžete zažiť orgazmus rovnako silný, ako v reálnom svete. Samozrejme, bez sprievodných fyzických efektov. Najmä počas lucidných snov môže byť tento zážitok rovnako príjemný a intenzívny (ak nie viac) ako v reálnom svete.

Nezabudnite nám do komentárov napísať vaše najzaujímavejšie zážitky spojené so snívaním :-)

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…