Na filmovom festivale v Bratislave zvíťazil film Slepá škvrna
TASR
TASR

Na filmovom festivale v Bratislave zvíťazil film Slepá škvrna

Dojemnú drámu venujúcu sa duševným problémom nórskej mládeže, pod ktorú sa podpísala režisérka Tuva Novotny, porota ocenila za výnimočný, no zároveň aj znepokojujúci príbeh.

Kino Lumiére, ilustračné foto. — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 3. decembra (TASR) - V bratislavskom Kine Lumiére v nedeľu (2. 12.) slávnostne uzavreli 20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava. Cenu za najlepší hraný film získala nórska snímka Slepá škvrna (2018). TASR informovala PR manažérka festivalu Marianna Miklová.

Dojemnú drámu venujúcu sa duševným problémom nórskej mládeže, pod ktorú sa podpísala režisérka Tuva Novotny, porota ocenila "za výnimočný, no zároveň aj znepokojujúci príbeh, ktorý je po hereckej stráne úplne presný". "Začína naivne, je natočený na jeden záber a divák so zatajeným dychom čaká, čo sa stane ďalej," znelo hodnotenie poroty, ktorá pracovala v zložení Marián Mitaš, Markéta Pášmová a Gena Teodosievska.

Cena za najlepšiu réžiu patrí režisérke Meryem Benm'Barek za film Sofia (Francúzsko, Katar, 2018). Christine Sonderris získala Cenu za najlepší ženský herecký výkon v dánskom titule Frézovacia hlava (r. Rasmus Kloster Bro, 2017). Cenu za najlepší mužský herecký výkon dostal Aset Imangaliev v rusko-kirgizskom filme Šalamúnova hora (r. Elizaveta Stishova, 2017).

Špeciálne ocenenie udelili snímke José, druhému filmu amerického režiséra Li Chenga, za ktorý tiež získal ocenenie Queer Lion na festivale v Benátkach. V snímke predstavuje mladého geja hľadajúceho lásku a emocionálne naplnenie v prostredí jednej z najchudobnejších a najnebezpečnejších krajín sveta, Guatemale.

Cena poroty FIPRESCI patrí bieloruskému filmu Krištáľová labuť, pod ktorý sa podpísala režisérka Darya Zhuk. "V tomto celovečernom debutovom filme mladej režisérky sa odráža talent a sľubné profesionálne schopnosti. Krištáľová labuť je fascinujúcou štúdiou postkomunistickej mladosti," uvádza v hodnotení filmu porota, ktorú tvorili Bettina Hirsch, Viera Langerová, Michele Sancisi.

Cenu študentskej poroty získala maďarská snímka Rozkvitnuté údolie (r. László Csuia). Porotu film zaujal nenúteným spracovaním témy rodičovstva protagonistami, ktorí sú na prvý pohľad neschopní vytvoriť väzby vhodné pre výchovu dieťaťa. "Vytvoril tak kontrast so súčasným stavom rodiny a položil otázku, či nie je čas na zmenu," znel verdikt poroty, ktorá tiež ocenila kasting hercov, vizuálne stvárnenie a využitie láskavého humoru.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…