Dobré noviny
Vykašlite sa na botox. Odborníčka poradila najjednoduchší spôsob, ako sa zbaviť vrások natrvalo
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Vykašlite sa na botox. Odborníčka poradila najjednoduchší spôsob, ako sa zbaviť vrások natrvalo

Vďaka nej sa najmä ženy cítia krajšie a sebavedomejšie. Lektorka tvárovej jogy Zuzana Ondrisová prezradila, že aj hlbokých vrások sa dá zbaviť cvičením.

BRATISLAVA 20. novembra - Zuzana Ondrisová je lektorkou tvárovej jogy a pomáha najmä ženám zbaviť sa toho, z čoho má nejedna nočnú moru. Vrásky sú obrovským „problémom“ a od určitého veku sú súčasťou každého z nás. Ženy sa touto skutočnosťou zaoberajú oveľa viac, a preto hľadajú všetky možné riešenia. Tvárová joga je alternatíva, ktorá sa, ako v rozhovore pre Dobré noviny priznala Zuzana Ondrisová, oplatí. Sama sa k nej dostala pred pár rokmi, keď si po návrate z materskej dovolenky vypočula nie úplne lichotivý kompliment. „Dostala som sa k tvárovej joge veľmi zaujímavým spôsobom. Mala som sa vrátiť po materskej, po šiestich rokoch do práce a moja kolegyňa ma privítala so slovami, že vyzerám hrozne,“ prezradila Ondrisová.

Tento postreh ju veľmi zarazil, keďže sa cítila dobre po všetkých stránkach a nemala pocit, že sa niečo za ten čas na materskej dovolenke niečo zmenilo. „Keď som sa ale doma potom pozrela do zrkadla, tak som naozaj zistila, že na tej tvári sa všeličo prejavilo. Najmä výkyvy hmotnosti, prebdené noci a starostlivosť o všetkých naokolo, len nie o seba. Toto bol impulz, kedy som začala hľadať spôsob, ako so sebou niečo urobiť a vyzerať lepšie a napraviť tie chyby, ktoré sa na mne prejavili,“ vysvetlila lektorka tvárovej jogy. Priznala, že v tej dobe bojovala s hlbokými vráskami na čele, ovisnutými lícami, kontúrami tváre a viečkami. Následne Zuzana Ondrisová absolvovala potrebné kurzy a svet tvárovej jogy sa jej otvoril.

Tvárová gymnastika a tvárová joga nie sú to isté

Mnohé ženy poznajú pojem tvárová gymnastika. Je to však niečo iné a odlišné od tvárovej jogy. „Tvárová gymnastika, ako ju poznáme na Slovensku, je cvičenie. Tvárová joga v sebe spája prvky akupresúry, dýchania, cvičenia a masáže tváre. Ide teda o také vedomé cvičenie,“ vysvetlila Ondrisová. Vďaka tomuto vedomému cvičeniu a masážam dokážeme podľa lektorky odstrániť aj zlozvyky, vďaka ktorým „získavame“ neželané mimické vrásky. Zuzana Ondrisová to vie aj z vlastnej skúsenosti, keďže predtým, ako sa začala tvárovej joge venovať, mala veľmi silnú mimiku čela a veľmi hlboké vrásky. „Začala som myslieť na to, kedy s čelom pracujem. Aj pri cvičení som sa naučila mnohokrát nepoužívať tie svaly, ktoré nepotrebujem pri tom danom cviku. A toto učím aj ženy na kurzoch,“ vysvetlila.

Tvárová joga v sebe spája prvky akupresúry, dýchania, cvičenia a masáže tváre.
Tvárová joga v sebe spája prvky akupresúry, dýchania, cvičenia a masáže tváre. Foto: Pixabay

Estetické úpravy ideálne len v nevyhnutných prípadoch

Zuzka Ondrisová nie je zástankyňou neprirodzeného zásahu do tváre a sama žiaden zákrok doposiaľ neabsolvovala. Avšak aj ona sama vie, že v niektorých prípadoch ide o nevyhnutnosť. „Keď sme sa rozprávali o ovisnutých viečkach, tak to je partia, pri ktorej je potrebné vidieť, ako to vyzerá. Sú prípady, kedy je tá koža tak ovisnutá, že spôsobuje zhoršovanie zraku a vtedy už treba ísť na ten zákrok. Tam už sa cvičením nedá pomôcť.“ Lektorka jogy však tvrdí, že každý by sa mal rozhodnúť a rešpektovať svoje potreby. Keď sa ženám nechce cvičiť a radšej si to uľahčia takýmto spôsobom, je to ich voľba. „Ja sama mám klientky, ktoré kombinujú botox čela s cvičením, pretože udržať svaly na lícach a kontúry tváre v dobrej kondícii sa botoxom nedá,“ vysvetlila s tým, že v týchto prípadoch sú potrebné invazívnejšie zákroky, ktoré sú automaticky aj finančne náročnejšie.

S akými najčastejšími „nedostatkami“ za Zuzkou Ondrisovou dámy prichádzajú, ako často treba cvičiť, kedy sa dostavia prvé výsledky a čo všetko sa dá s tvárovou jogou dosiahnuť sa dozviete v zaujímavom videorozhovore.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?