Karate-MS: Kopúňová vybojovala pre Slovensko bronz v kumite
TASR
TASR

Karate-MS: Kopúňová vybojovala pre Slovensko bronz v kumite

Melnyková v tomto roku na seba upútala hlavne na turnajoch Premier League v Tokiu i Rotterdame s tretími, v Dubaji s druhým a v Santiagu na turnaji A-série taktiež s druhým miestom.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Michal Svítok

Madrid 10. novembra (TASR) - Slovenská karatistka Miroslava Kopúňová vybojovala na majstrovstvách sveta v Madride v kumite kategórie do 68 kg bronzovú medailu. Rozhodujúci súboj s Ukrajinkou Halynou Melnykovou sa skončil 0:0, no na stranu Kopúňovej sa priklonili rozhodcovia. Pre slovenské karate je to už 10. vzácny kov v histórii (1-1-8).

Kopúňová postupovala v pavúku s istotou, v 1. kole utorkovej kvalifikácie prešla cez Rakúšanku Vorderleitnerovú pomerom 3:0, v druhom cez Holanďanku Worldovú 3:2 a v treťom cez Rodriguezovú z Dominikánskej republiky so skóre 4:4 po výroku rozhodcov. Až potom nezvládla súboj s vicemajsterkou Európy Azerbajdžankou Zareckou s výsledkom 0:4. V repasáži si poradila s Egypťankou Abdelazizovou 3:1 a v boji o bronz po dramatickom boji s pomerom 0:0 aj s Ukrajinkou Melnykovú výrokom rozhodcov.

Melnyková v tomto roku na seba upútala hlavne na turnajoch Premier League v Tokiu i Rotterdame s tretími, v Dubaji s druhým a v Santiagu na turnaji A-série taktiež s druhým miestom. Väčšie úspechy ju však pri šampionátových meraniach síl nesprevádzali. Kopúňová bola na tom o niečo lepšie, na ME v tomto roku skončila siedma, pred dvoma rokmi piata a na turnajoch Premier League i série A sa túto sezónu štyrikrát umiestnila na pódiu. Slovenskú karatistku favorizoval aj aktuálny svetový rebríček s 5. miestom oproti 9-temu Ukrajinky, navyše tohto roku ju zdolala 5:3 na Svetovom pohári v Paríži i na Premier League v Rotterdame po výroku rozhodcov. V kvalifikačných bodoch na OH v Tokiu však bola na tom Melnyková s 5. priečkou podstatne lepšie, keď Kopúnová, členka VŠC Dukla, bola až na 54. mieste.

Kopúňová, zverenka Pavla Prnu, mala zápas s Melnykovou pevne vo svojich rukách. Ako povedal tréner reprezentácie Jozef Poliak, všetci piati rozhodcovia ju zvýhodnili a určili za víťazku. "Výrokom na vlajky 5:0, čiže jednoznačne, od začiatku mala priebeh vo svojich rukách. Súperku neustále tlačila, Ukrajinka neurobila ani jeden nástup. Mirka jej stále skracovala vzdialenosť, tak ako sme sa dohodli, pretože Ukrajinka má dlhé ruky, nohy, tak sme jednoducho tlačili na ňu, aby nič nemohla urobiť. Je to super, vyšlo to."

Miroslava Kopúňová Ukrajinku dobre poznala z predchádzajúcich subojov. "Aj sme si pozerali, čo bude robiť, študovali ju na rozcvičke, bolo naozaj dobré, že Mirka taktiku ddržala a zápas super zvládla. Vďaka nej dopadol tento šampionát pre nás dobre a môžeme byť spokojní," uviedol Poliak.

Pri vyratúvaní výsledkov svieti bronz Kopúňovej vysoko. "Snažili sa však aj ďalší," doplnil Poliak. "Niekde chýbalo trošku aj šťastie. Matúš Lieskovský skončil v -75 siedmy, škoda, stačil by jeden zápas navyše a bojoval by aj on o tretiu priečku. Dominika Tatárová v +68 prehrala na vlajky štvrťfinále s Francúzkou Florentinovou a mala smolu v tom, že sa do repasáže už nedostala. Od všetkých týchto našich opôr sa výraznejšie výsledky aj očakávali. V podstate nesklamala 9. miestom ani Ema Brázdová v kata, siedmy bol ženský tím. Pre nás je to vcelku dobré vysvedčenie."

Po každom šampionáte sa skloňuje aj rozhodovanie. "Vždy sa prejavuje ľudský faktor," vysvetlil Poliak. "Zapletú sa tam aj nejaké kiksy, či nepozornosť, ale je tam snaha, aby olympijský špot sprevádzalo čo najviac korektnosti. Všetky súboje o medaily sa premietali na veľkých obrazovkách, aj protesty, diváci mohli posúdiť každý detail."

Účasťou nabitý šampionát priniesol podľa Poliaka dosť prekvapení, keď veľa favoritov pohorelo. "Prejavila sa obrovská rozmanitosť v zastúpení jednotlivých krajín vo finále. Ťažko niekomu predurčovať dominanciu, možno v kata ešte áno, ale v kumite určite nie. My sme si polepšili, hlavne Mirka Kopúňová, aj v olympijskej kvalifikácii. Body sa získavali za každý jeden vyhratý zápas a umiestenie. Po každom turnaji sa rebríček dosť mení, momentálne ho ovplyvňujú aj fakty, že niektorí mali na konte už viaceré turnaje, po tomto šampionáte nastane v poradí opäť výrazný pohyb."

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…