Dobré noviny
Smutná hudba vyvoláva pozitívne emócie, tvrdia odborníci
Dobré noviny
Dobré noviny

Smutná hudba vyvoláva pozitívne emócie, tvrdia odborníci

Podľa výskumu japonských vedcov smutná hudba v ľuďoch nevyvoláva negatívne emócie, ale pozitívne. Pomáha dokonca pri negatívnych zážitkoch.

TOKIO 21. júla - Japonskí vedci z Tokijskej univerzity a Výskumného inštitútu Riken tvrdia, že ich štúdia preukázala, že počúvanie smutnej hudby môže vzbudzovať pozitívne emócie. Údajne totiž smútok vyvolaný umením nie je rovnaký, ako smúrok vyvolaný negatívnymi udalosťami.

Emócie vyvolané hudbou nemajú narozdiel od skutočných emócií vyvolaných životnými udalosťami na ľudí žiaden negatívny vplyv. To umožňuje vychutnať si aj negatívne emócie, ako je napríklad smútok. Ba čo viac, smutná hudba nám môže pomôcť vyrovnať sa s negatívnymi emóciami z nepríjmených každodenných udalostí. Nie nadarmo sa teda hovorí, že hudba lieči.

Štúdie uverejnenej v časopise Frontiers in Psychology sa zúčastnilo 44 ľudí, medzi nimi hudobníci ale aj hudobní laici. Títo ľudia mali po vypočutí veselých a smutných piesní popísať, ako sa pri nich cítia. Vedci tak našli rozdiel medzi emóciami, ktoré v hudbe vnímali a pocitmi, ktoré mali pri počúvaní smutnej hudby. Hoci vnímané emócie boli smutnejšie a tragickejšie, pociťované emócie boli skôr romantické a menej smutné.

Výskumníci tiež zistili, že ľudia preferujú smutnejšiu a agresívnejšiu hudbu najmä v situáciách, ako je rozchod s partnerom. Podľa ďalších dvoch experimentov uprednostňujú smutnú hudbu viac ľudia, ktorí zažívajú trápenie s inými osobami, než tí, ktorých trápia udalosti nesúvisiace s inými osobami.

Už ste čítali?