Najstarší kostol na Slovensku sa ukrýva na mieste, kde by ste ho určite nehľadali
Dlhé roky stál v zabudnutí a skrýval svoje veľké tajomstvo. Nenápadný kostolík uprostred poľa má však jedno obrovské prvenstvo.
KOPČANY 9. septembra (Dobré noviny/TASR) - O tom, ktorý kostol na Slovensku je najstarší, sa už dlho polemizuje. Dražovský kostolík, ktorý čnie Nitrou? Alebo je to Rotunda svätého Juraja pri Nitrianskej Blatnici? Nuž, tieto dve známe pamiatky vekom predbehol málo známy kostolík neďaleko obce Kopčany, ktorý je ešte aj dnes zahalený rúškom tajomstva.
Maličký starobylý kostolík stojí už celé stáročia uprostred poľa pri Kopčanoch. Čaro tohto mystického miesta poznali predovšetkým miestni a viac sa o ňom začalo hovoriť až v 90. rokoch v súvislosti s archeologickými prieskumami. Tie preukázali, že vznik Kostola sv. Margity Antiochijskej je spätý s mikulčickým veľkomoravským hradiskom Valy, ktoré sa nachádza za riekou Morava.
Okná v tvare mníšky
V roku 2004 boli v jeho okolí objavené veľkomoravské hroby, ktoré dokázali, že pôvod kostola siaha až do doby Veľkomoravskej ríše. Bohatý vývoj kostolíka dokumentuje množstvo hodnotných vrstiev ako svedectvo jeho významu v kultúrno – historických súvislostiach. „Ide o malú jednoloďovú stavbu s presbytériom. Predpokladaná doba vzniku sa odhaduje na druhú polovicu 9. storočia za vlády posledných Mojmírovcov," uviedla pracovníčka Záhorského múzea v Skalici Lucia Pecinová.
Kostolík je dlhý 11,9 a široký 5,21 metra. Kostolík mal pôvodne aj nartex, čo je v podstate predsieň. O účele jeho využitia existujú rôzne hypotézy. Najpravdepodobnejšou verziou je, že nartex slúžil ako hrobka alebo krstiteľnica.
Kostolík je v súčasnosti považovaný za najstarší nález z obdobia Veľkej Moravy. Prvé archeologické výskumy prebehli v roku 1961 pod vedením Ľudmily Kraskovskej, ktorá kostolík datovala do 13. storočia. „Dôvodom bolo, že v stavbe pomocou sond objavila gotické okná v tvare mníšky a mladšie hroby v okolí kostolíka. V roku 1994 bol objavený nartex s hrobkou. Až v roku 2004 boli objavené veľkomoravské hroby v okolí kostolíka, ktoré ho pevne datujú do 9. storočia. V hroboch boli nájdené veľkomoravské šperky a malta, ktorá bola totožná s tou, z ktorej bol postavený kostolík," ozrejmila Pecinová.
Slúžil aj ako pevnosť
Kostolík prešiel niekoľkými stavebnými úpravami a zmenou prešla aj výzdoba. Prvá etapa prestavby patrí do konca 12. a začiatku 13. storočia. Na kostole v tej dobe prerobili okná, keď do pôvodne predrománskych boli osadené gotické okná. „Ďalšia významná úprava prebehla v roku 1467, keď kostolík už nestačil svojou kapacitou. Preto bol oltár vysunutý z presbytéria do lode kostolíka a veriaci sa zhromažďovali pred ním. S tým súvisí aj osadenie veľkého portálu," doplnila pracovníčka múzea.
Kostol však neslúžil iba pre náboženské účely. Historickou zaujímavosťou je, že kostolík v druhej polovici 15. storočia fungoval aj ako pevnosť. „Okolo kostolíka bola vykopaná kruhová priekopa s valmi. Bolo to počas bojov Mateja Korvína s Jiřím z Poděbrad. Táto priekopa bola neskôr po roku 1471 zasypaná," pridala málo známu informáciu Pecinová.