UŽ STAČILO: Sedem najväčších českých firiem končí s používaním jednorazových plastov
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

UŽ STAČILO: Sedem najväčších českých firiem končí s používaním jednorazových plastov

Ekorevolúcia sa približuje už aj k Slovensku. S týmito plastmi sa u našich susedov budete musieť rozlúčiť.

Ilustračné foto. — Foto: Facebook/České dráhy, Pixabay

PRAHA 20. júna (Dobré noviny) - A je to tu! Veľké firmy začali oficiálne brojiť proti používaniu jednorazových plastov. A nie je to tak ďaleko od Slovenska, ale rovno u našich bratov Čechov

CrossCafe, Bageterie Boulevard, Ugo, Benzina, České dráhy, Leo Express a Dudes and Barbies. Týchto sedem statočných firiem sa v utorok oficiálne zaviazalo, že obmedzia používanie jednorazových plastov a svojim zákazníkom namiesto toho ponúknu alternatívy šetrné k prírode. Reagovali tak na výzvu českého ministerstva životného prostredia, ktoré pred niekoľkými mesiacmi rozbehlo kampaň #dostbyloplastu.

Ako to bude vyzerať v praxi?

Napríklad namiesto jednorazových plastových riadov vám jedlo naservírujú na klasickom porcelánovom tanieri a kávu si vychutnáte tiež z tradičnej šálky, "umelinový" príbor zas nahradí ten nerezový. Rozlúčiť sa môžete aj so separátnymi baleniami prísad, čo znamená, že napríklad cukor už nebude balený vo fólii alebo zbytočnom papieriku, ale dostanete k dispozícii cukorničku, z ktorej si nasypete toľko, koľko budete chcieť.

a
Foto: Wikimedia CC

Benzina, hoci sa to nezdá, je jedným z najväčších predajcov kávy v Česku,“ povedal pre ČT24 námestník ministra životného prostredia Vladislav Smrž. Po novom si klienti tejto značky môžu priniesť do prevádzok aj svoje vlastné hrnčeky, kde im naservírujú kávu.

Novinkou je aj to, že si nedojedené jedlo môžete odniesť vo svojej vlastnej nádobe. Hygiena to totiž v minulosti nepovoľovala, a tak mnohé stravovacie jednotky odmietli zákazníkom v tomto smere vyhovieť a tí si museli kupovať jednorazové obaly, z čoho mali profit aj samotné prevádzky. 

Zmena v hlave

Najdôležitejšie pre obmedzenie plastov je "zmena v hlave, správanie firiem a správanie spotrebiteľov". Uviedol to český minister v demisii Richard Brabec (ANO) s tým, že spoločnosť by nemala považovať za normálne plastové slamky či miešadlá alebo kávu v plastových kelímkoch. „Veríme, že budú tieto firmy veľmi rýchlo napodobňované a že zmenia spotrebiteľské správanie,“ podotkol.

a
Foto: skitterphoto

Susedné Česko sa kampaňou snaží reagovať na krok Európskej únie, ktorá chce zakázať desať jednorazových plastových produktov vrátanie slamiek či vatových tyčiniek. Smernica zatiaľ záväzná nie je a čaká ju ešte približne rok rokovaní, ale je akousi predzvesťou eko-revolúcie na "starom kontinente".

Podľa šéfa českého envirorezortu o tomto kroku momentálne rokujú aj s ďalšími desiatkami firiem a do osvety sa chcú zapojiť aj niektoré obce. Na konci roku chcú vyhodnotiť, o koľko sa vďaka dobrovoľným dohodám znížila spotreba jednorázových plastov. 

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…