EXCELENTNÉ! Slovenské ružové vína získali v Cannes 13 medailí v konkurencii tisíc vín
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

EXCELENTNÉ! Slovenské ružové vína získali v Cannes 13 medailí v konkurencii tisíc vín

Slovenské ružové vína excelovali vo svete. Na medzinárodnej súťaži získali 13 medailí.

Ilustračná foto — Foto: Pexels.com

CANNES 14. júna - O tom, že sa slovenské vína kvalitou vyrovnali tým najlepším svetovým, vieme. Dôkazom sú aj výsledky z najväčších súťaží, na ktorých slovenskí vinári excelujú a domov si prinášajú hodnotné ocenenie. Tie najnovšie získali na najprestížnejšej medzinárodnej súťaži ružových vín Concours Mondial du Rosé, ktorá sa konala v prímorskom letovisku Cannes. Súťaž trvala tri dni a tie najlepšie ružové vína hodnotila 67 členná medzinárodná porota z 18 krajín. Slovensko zaznamenalo obrovský úspech, keďže spomedzi tisíc vín z 25 krajín získalo tri zlaté a desať strieborných medailí. Špičkovým degustátorom ulahodili viacerí naši vinári. Medzi slovenskými ocenenými pritom dominoval Cabernet Sauvignon ročník 2017.

Zlato pre Slovensko

Slovenské zlato si domov z Cannes odnieslo vinárstvo Terra Wylak za Cabernet Sauvignon rosé 2017, Vinárstvo Berta rovnako sa za Cabernet Sauvignon rosé 2017 a tretie zlato získalo vinárstvo Chateau Modra za Cabernet Sauvignon rosé, Prémium 2017.

Foto: Facebook/TERRA WYLAK

Excelovali aj ďalší

Striebro a uznanie si domov prinieslo ďalších desať ružových vín. Medzi nimi aj Víno Matyšák za Cabernet Sauvignon rosé bobuľový výber 2017, Cabernet Sauvignon rosé neskorý zber 2017 a Cabernet Sauvignon rosé 2017. Striebornú desiatku doplnili – Zámocké vinárstvo za víno Šimák zámok Pezinok edícia Roman Janoušek Cabernet Sauvignon rosé neskorý zber Jasová 2017, Tokaj Macik Winery za Freerun Frankovka modrá 2017, Vinárstvo Rariga za ROSA rosé 2017, Chateau Rúbaň za Cabernet Sauvignon neskorý zber 2017, Martin Pomfy – Mavín za Mavín Pinot Noir rosé výber z hrozna 2017, Víno Nitra za Vino Nitra Sekt Palffy rosé a Vinárstvo Vins Winery Vinosady za Vins Winery Cabernet Sauvignon rosé výber z hrozna 2017.

Uznanie odborníka

Všetkým výhercom aj zúčastneným patrí obrovská gratulácia a najmä vďaka za úžasnú prezentáciu našej krajiny. To, že slovenské víno má zaslúžené miesto medzi svetovými špičkami a je kvalitné, potvrdil aj generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno Jean-Marie Aurand. „Vaša krajina dorába veľmi kvalitné vína, pretože vaši vinári a vinohradníci dokázali vďaka know-how zúročiť pôdne a ďalšie klimatické danosti vašich vinárskych oblastí. Sú to tisíce rokov, ktoré uplynuli, odkedy vinohradníctvo vzniklo na území Slovenska. Vaše vinohradníctvo sa môže oprieť o fantastické danosti konkrétnej oblasti, ako aj o zručnosti vinárov a vinohradníkov,“ vyjadril sa Aurand počas návštevy Slovenska.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…