Plastový odpad môže byť pre planétu aj prospešný. Ale iba v tomto jednom prípade
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Plastový odpad môže byť pre planétu aj prospešný. Ale iba v tomto jednom prípade

Hoci sa v poslednej dobe hovorí o tom, ako plastom predchádzať, otázka však zostáva, čo urobiť s tým, ktorý tu už je. Objavilo sa však svetielko nádeje a riešenie by už mohlo byť konečne na svete.

Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

BRATISLAVA 13. júna (Dobré noviny) - Keď sa povie slovo plasty, väčšina z nás sa začne mračiť. Je to totiž mor pre prírodu. Objavilo sa však svetielko nádeje, ktoré ukazuje, že sa s tým dá zrejme niečo naozaj robiť. Najnovšia štúdia totiž naznačuje, že plastový odpad sa môže premeniť na využiteľnú energiu.

Výskumníci z Centra zemského inžinierstva na Strojníckej škole Grove City College v New Yorku zistili, že pridanie nerecyklovaných plastov do procesu chemickej recyklácie, známej ako splyňovanie, vedie k výrobe paliva na báze ropy. Plastový odpad tak môže byť efektívne premenený na využiteľné palivo a energiu.

Tento spôsob na rozdiel od tradičnej likvidácie plastového odpadu, čo je napríklad spaľovanie alebo skládkovanie, nevytvára zbytočné emisie, nezaťažuje prírodu a ani nezamoruje oceán, kde sa postupne vytvára plastový ostrov, ktorý má už dnes obrovské rozmery.

Ako to funguje?

Plast je produkt získaný zo surovej ropy a ako taký obsahuje významnú latentnú energiu, ktorú možno využiť pomocou správnej technológie. "Táto štúdia ukazuje, že plasty bohaté na uhlík a vodík majú vysoký energetický obsah. Existuje tak obrovský potenciál využívať technológie, ako je splyňovanie, na premenu týchto materiálov na palivá, chemikálie a iné výrobky," povedal spoluautor výskumu Marco J. Castaldi.

Pokiaľ ide o nárast znečistenia plastmi, vedci sa snažia tento odpad účinne využiť. "Plasty majú koncové životné využitie, ktoré premení odpad na energiu, čo je presne to, čo všetci potrebujeme aj používame," povedala spoluautorka štúdie Demetra Tsiamis pre Phys.org.

Chemický proces splyňovania využíva vzduch alebo paru na ohrievanie plastového odpadu. Výsledkom je vytvorenie priemyselných plynových zmesí nazývaných syntézny plyn alebo syngas. Ten možno buď premeniť na naftu a benzín, alebo priamo spáliť na výrobu elektriny. Tento proces je vhodnejší ako spaľovanie plastového odpadu, pretože umožňuje uskladnenie potenciálne využiteľnej energie, ktorá by inak spaľovaním vyšla nazmar. Splyňovanie je tiež vhodnejšie aj kvôli kvalite ovzdušia, pretože spôsobuje oveľa nižšie úrovne emisií síry a oxidov dusíka, ktoré vznikajú pri bežnom spaľovaní.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…