Plastový odpad môže byť pre planétu aj prospešný. Ale iba v tomto jednom prípade
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Plastový odpad môže byť pre planétu aj prospešný. Ale iba v tomto jednom prípade

Hoci sa v poslednej dobe hovorí o tom, ako plastom predchádzať, otázka však zostáva, čo urobiť s tým, ktorý tu už je. Objavilo sa však svetielko nádeje a riešenie by už mohlo byť konečne na svete.

Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

BRATISLAVA 13. júna (Dobré noviny) - Keď sa povie slovo plasty, väčšina z nás sa začne mračiť. Je to totiž mor pre prírodu. Objavilo sa však svetielko nádeje, ktoré ukazuje, že sa s tým dá zrejme niečo naozaj robiť. Najnovšia štúdia totiž naznačuje, že plastový odpad sa môže premeniť na využiteľnú energiu.

Výskumníci z Centra zemského inžinierstva na Strojníckej škole Grove City College v New Yorku zistili, že pridanie nerecyklovaných plastov do procesu chemickej recyklácie, známej ako splyňovanie, vedie k výrobe paliva na báze ropy. Plastový odpad tak môže byť efektívne premenený na využiteľné palivo a energiu.

Tento spôsob na rozdiel od tradičnej likvidácie plastového odpadu, čo je napríklad spaľovanie alebo skládkovanie, nevytvára zbytočné emisie, nezaťažuje prírodu a ani nezamoruje oceán, kde sa postupne vytvára plastový ostrov, ktorý má už dnes obrovské rozmery.

Ako to funguje?

Plast je produkt získaný zo surovej ropy a ako taký obsahuje významnú latentnú energiu, ktorú možno využiť pomocou správnej technológie. "Táto štúdia ukazuje, že plasty bohaté na uhlík a vodík majú vysoký energetický obsah. Existuje tak obrovský potenciál využívať technológie, ako je splyňovanie, na premenu týchto materiálov na palivá, chemikálie a iné výrobky," povedal spoluautor výskumu Marco J. Castaldi.

Pokiaľ ide o nárast znečistenia plastmi, vedci sa snažia tento odpad účinne využiť. "Plasty majú koncové životné využitie, ktoré premení odpad na energiu, čo je presne to, čo všetci potrebujeme aj používame," povedala spoluautorka štúdie Demetra Tsiamis pre Phys.org.

Chemický proces splyňovania využíva vzduch alebo paru na ohrievanie plastového odpadu. Výsledkom je vytvorenie priemyselných plynových zmesí nazývaných syntézny plyn alebo syngas. Ten možno buď premeniť na naftu a benzín, alebo priamo spáliť na výrobu elektriny. Tento proces je vhodnejší ako spaľovanie plastového odpadu, pretože umožňuje uskladnenie potenciálne využiteľnej energie, ktorá by inak spaľovaním vyšla nazmar. Splyňovanie je tiež vhodnejšie aj kvôli kvalite ovzdušia, pretože spôsobuje oveľa nižšie úrovne emisií síry a oxidov dusíka, ktoré vznikajú pri bežnom spaľovaní.

Už ste čítali?

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…