Lenka odišla do Anglicka len s 30 librami. Dnes je z nej úspešná žena, ktorej pomoc vyhľadávajú tí najvplyvnejší ľudia
Slovenka Lenka odišla do sveta s drobnými. Dnes je z nej úspešná žena, ktorá pomáha ľuďom.

HEMEL HEMPSTEAD 10. mája - Lenka Lutonská bola v situácii, v ktorej sa nachádza mnoho mladých ľudí. Pripravená ísť na univerzitu a následne ísť cestou, ktorú vybral jej prísny otec. Cieľom bolo, aby jeho dcéra mala zabezpečenú stabilnú prácu v bankovníctve. Rodičovské prianie sa však nesplnilo, Lenka takýto život odmietla. „Chcela som pracovať s ľuďmi, inšpirovať ich, pomáhať. Nebola som si ale istá, akým spôsobom,“ prezradila pre britské médiá Lenka.
Slovenka dnes žije v anglickom meste Hemel Hempstead a na svoje začiatky v zahraničí nikdy nezabudne. V jeden bežný deň sa totiž rozhodla nastúpiť do autobusu, ktorý ju odviezol za hranice domova. O svojom rozhodnutí otca neinformovala. Vo vrecku mala iba 30 libier, no išla si tvrdo za svojím. Cesta za snom nebola žiadna prechádzka ružovou záhradou. Aby mohla pracovať s ľuďmi, pomáhať a byť šťastná, začala upratovaním v McDonalde. Vo voľnom čase však nezaháľala a pracovala na sebe. „Vo voľnom čase som čítala knihy zamerané na rozvoj osobnosti, študovala psychoterapiu, hypnoterapiu, poradenstvo a nakoniec aj neurolingvistické programovanie (NLP),“ opísala Lenka.

Práve NLP bolo to, čo ju najviac zaujalo, keďže sa od akéhokoľvek iného prístupu k osobnému rastu líšilo. Lenke sa napokon podarilo získať najvyššiu úroveň akreditácie, ktorá jej umožňovala trénovať ľudí. „Neurolingvistické programovanie je v skratke príručka pre ľudskú myseľ. Pomáha nám pochopiť, ako môžeme efektívne komunikovať, čo treba urobiť, aby sme zmenili nepotrebné vzorce myslenia, pocitov a správania a vytvorili si našu vlastnú budúcnosť,“ priznala Lenka.
Aj sama Lenka trpela nízkou sebadôverou. Práve tvrdá výchova ju dohnala k pocitu a pochybnostiam o samej sebe. V hlave mala zakotvené, že si nezaslúži láskyplný vzťah, čo v nej vzbudzovalo úzkosť a depresie. Aby toho nebolo málo, nemala rada ani svoje telo a výzor, čo ju dohnalo k bulímii, ktorou trpela päť rokov. Práve NLP jej pomohlo zaradiť sa opäť do normálneho života a zbaviť sa všetkých neistôt. Okrem vyliečenia z bulímie sa jej podarilo zmieriť sa s otcom. Vďaka príručke pre ľudskú myseľ stretla aj lásku svojho života, dnes už milovaného manžela. „Nástroje a techniky NLP mi pomohli prekonať rôzne výzvy oveľa ľahšie a umožnili mi vytvoriť a prevádzkovať veľmi úspešné podnikanie,“ prezradila Slovenka.
Do svojej práce sa Lenka pustila s obrovskou vervou. Na internete ponúkala bezplatné workshopy a počas nich následne pozvala ľudí, aby sa zapísali na jej sedemdňové školenie s výsledkom získania akreditácie. Veľmi rýchlo sa jej podarilo vytvoriť si vlastnú prestížnu klientskú základňu. Dobré referencie jej prinášali stále nových a nových ľudí. Medzi nimi aj rôznych generálnych riaditeľov, akademických pracovníkov z Cambridgeskej univerzity a tiež aj niekoľko podnikateľov zo zoznamu Fortune 500.