Slovenka, ktorú Briti označili za vedkyňu roka. Doma o nej nevieme, na Oxforde má vlastné laboratórium
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Slovenka, ktorú Briti označili za vedkyňu roka. Doma o nej nevieme, na Oxforde má vlastné laboratórium

Slovenská vedkyňa Monika Gullerová žne v zahraničí úspechy. Vo vlastnom laboratóriu je úplne slobodná.

Monika Gullerová — Foto: mzv.sk

OXFORD 9. mája - Slovenská verejnosť o nej veľa nevie, vo svete je uznávanou odborníčkou. Molekulárna biologička Monika Gullerová z Trenčína v Oxforde vedie vlastné laboratórium, v útrobách ktorého sa v súčasnosti venuje oprave poškodenej DNA. Za svoj objav transkripčného vypínania génov, ktoré až kým ona neprišla nebolo popísané, získala uznanie vedeckej obce. Monika ešte v roku 2013 získala aj ocenenie Vyslanca dobrej vôle od ministra zahraničných vecí a európskych záležitosti Miroslava Lajčáka. „Cena Vyslanec dobrej vôle má slúžiť ako naše uznanie za vašu prácu, poďakovanie za to, čo ste dosiahli a za to, čo robíte pre Slovenskú republiku," povedal vtedy minister Lajčák.

Začínala v Bratislave, dnes má vlastné laboratórium v Oxforde

Monika svoju odbornú púť začala na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pre doktorát odcestovala do susedného Rakúska, kde ako sama tvrdí vedecky dospela a dozrela. Začiatky v zahraničí nie sú ľahké a potvrdila to aj uznávaná Slovenka. „Moje začiatky v zahraničí boli ťažké, ale zároveň vzrušujúce,“ povedala pre portál dalito.sk. Ťažké z dôvodu, že sa cítila ako malá žienka z malej krajiny a mala pochopiteľný strach. Vzrušujúcimi ich nazvala preto, lebo v zahraničí mala vedeckú slobodu. „Na všetko boli peniaze a cenili sa dobré nápady a tvrdá práca,“ priznala.

Foto: mzv.sk

Vďaka možnosti postgraduálneho štúdia sa Monika dostala na Oxfordskú univerzitu, kde od roku 2006 pôsobila ako vedecká pracovníčka. Dnes mesto Oxford považuje Slovenka za svoj druhý domov. Niet sa čo čudovať. Veď práve tu dostala grant vo výške dvoch miliónov libier, vďaka ktorým mohla pôsobiť vo vlastnom laboratóriu.

Každý deň si uvedomuje vysokú vedeckú konkurenciu, ktorá v Anglicku panuje. Tvrdá práca sa jej však vypláca a ako jediná získala v roku 2017 prestížny grant od charitatívnej organizácie Cancer Research. Vďaka svojej vytrvalosti a pracovitosti sa dostala aj do USA a Japonska. V Amerike na Harvardovej univerzite pôsobila hneď niekoľko mesiacov a v Japonsku na Kjótskej univerzite šesť mesiacov. Monika videla obrovské rozdiely medzi týmito dvoma krajinami. V Japonsku sa totiž podľa jej slov pracuje podľa toho, čo povie nadriadený.

Takéto niečo molekulárna biologička v Británii nepozná, keďže vo vlastnom laboratóriu má slobodu pre svoju prácu. Slovenka Monika okrem svojej vedeckej práce prednášala aj na rôznych konferenciách a univerzitách v Nemecku, Rakúsku, Británii, USA, Španielsku, Japonsku či Singapure. Slovenská molekulárna biologička Monika Gullerová získala v Británii ocenenie „vedkyňa roka“ a my sme na ňu právom hrdí.

Už ste čítali?

V malej dedinke na východe tvorí Jarka vyšívané šaty, do ktorých…

Už od malička jej podávali ruky ihly a látky. Svoj detský sen si splnila…

Uznávaná psychologička: Od mužov očakávame správanie, ktoré…

Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Na Slovensku existuje povolanie, ktoré už v celej Európe zaniklo

Aby ste niečo takéto videli, musíte vycestovať za hranice starého kontinentu.…

Robo poprosil mamu, aby v jeho podniku varila najlepšie domáce…

V ich podniku sa budete cítiť ako doma nielen vďaka pestrej zmesi vôní…

Tento tajomný slovenský hrad mali postaviť templári. Už čoskoro…

Väčšina ľudí touto dedinkou prejde a malý nenápadný…

Saška prešla kus sveta a vrátila sa na východ. V Košiciach už…

Precestovala kus sveta a aj také krajiny, kde je plastová fľaša…

David je budúci onkológ s rakovinou, ktorý o nej na internete…

Študent medicíny David Dufek prehovoril o svojom ochorení a mýtoch,…