Slovenka, ktorú Briti označili za vedkyňu roka. Doma o nej nevieme, na Oxforde má vlastné laboratórium
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Slovenka, ktorú Briti označili za vedkyňu roka. Doma o nej nevieme, na Oxforde má vlastné laboratórium

Slovenská vedkyňa Monika Gullerová žne v zahraničí úspechy. Vo vlastnom laboratóriu je úplne slobodná.

Monika Gullerová — Foto: mzv.sk

OXFORD 9. mája - Slovenská verejnosť o nej veľa nevie, vo svete je uznávanou odborníčkou. Molekulárna biologička Monika Gullerová z Trenčína v Oxforde vedie vlastné laboratórium, v útrobách ktorého sa v súčasnosti venuje oprave poškodenej DNA. Za svoj objav transkripčného vypínania génov, ktoré až kým ona neprišla nebolo popísané, získala uznanie vedeckej obce. Monika ešte v roku 2013 získala aj ocenenie Vyslanca dobrej vôle od ministra zahraničných vecí a európskych záležitosti Miroslava Lajčáka. „Cena Vyslanec dobrej vôle má slúžiť ako naše uznanie za vašu prácu, poďakovanie za to, čo ste dosiahli a za to, čo robíte pre Slovenskú republiku," povedal vtedy minister Lajčák.

Začínala v Bratislave, dnes má vlastné laboratórium v Oxforde

Monika svoju odbornú púť začala na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pre doktorát odcestovala do susedného Rakúska, kde ako sama tvrdí vedecky dospela a dozrela. Začiatky v zahraničí nie sú ľahké a potvrdila to aj uznávaná Slovenka. „Moje začiatky v zahraničí boli ťažké, ale zároveň vzrušujúce,“ povedala pre portál dalito.sk. Ťažké z dôvodu, že sa cítila ako malá žienka z malej krajiny a mala pochopiteľný strach. Vzrušujúcimi ich nazvala preto, lebo v zahraničí mala vedeckú slobodu. „Na všetko boli peniaze a cenili sa dobré nápady a tvrdá práca,“ priznala.

Foto: mzv.sk

Vďaka možnosti postgraduálneho štúdia sa Monika dostala na Oxfordskú univerzitu, kde od roku 2006 pôsobila ako vedecká pracovníčka. Dnes mesto Oxford považuje Slovenka za svoj druhý domov. Niet sa čo čudovať. Veď práve tu dostala grant vo výške dvoch miliónov libier, vďaka ktorým mohla pôsobiť vo vlastnom laboratóriu.

Každý deň si uvedomuje vysokú vedeckú konkurenciu, ktorá v Anglicku panuje. Tvrdá práca sa jej však vypláca a ako jediná získala v roku 2017 prestížny grant od charitatívnej organizácie Cancer Research. Vďaka svojej vytrvalosti a pracovitosti sa dostala aj do USA a Japonska. V Amerike na Harvardovej univerzite pôsobila hneď niekoľko mesiacov a v Japonsku na Kjótskej univerzite šesť mesiacov. Monika videla obrovské rozdiely medzi týmito dvoma krajinami. V Japonsku sa totiž podľa jej slov pracuje podľa toho, čo povie nadriadený.

Takéto niečo molekulárna biologička v Británii nepozná, keďže vo vlastnom laboratóriu má slobodu pre svoju prácu. Slovenka Monika okrem svojej vedeckej práce prednášala aj na rôznych konferenciách a univerzitách v Nemecku, Rakúsku, Británii, USA, Španielsku, Japonsku či Singapure. Slovenská molekulárna biologička Monika Gullerová získala v Británii ocenenie „vedkyňa roka“ a my sme na ňu právom hrdí.

Už ste čítali?

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…