Slovenka, ktorú Briti označili za vedkyňu roka. Doma o nej nevieme, na Oxforde má vlastné laboratórium
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Slovenka, ktorú Briti označili za vedkyňu roka. Doma o nej nevieme, na Oxforde má vlastné laboratórium

Slovenská vedkyňa Monika Gullerová žne v zahraničí úspechy. Vo vlastnom laboratóriu je úplne slobodná.

Monika Gullerová — Foto: mzv.sk

OXFORD 9. mája - Slovenská verejnosť o nej veľa nevie, vo svete je uznávanou odborníčkou. Molekulárna biologička Monika Gullerová z Trenčína v Oxforde vedie vlastné laboratórium, v útrobách ktorého sa v súčasnosti venuje oprave poškodenej DNA. Za svoj objav transkripčného vypínania génov, ktoré až kým ona neprišla nebolo popísané, získala uznanie vedeckej obce. Monika ešte v roku 2013 získala aj ocenenie Vyslanca dobrej vôle od ministra zahraničných vecí a európskych záležitosti Miroslava Lajčáka. „Cena Vyslanec dobrej vôle má slúžiť ako naše uznanie za vašu prácu, poďakovanie za to, čo ste dosiahli a za to, čo robíte pre Slovenskú republiku," povedal vtedy minister Lajčák.

Začínala v Bratislave, dnes má vlastné laboratórium v Oxforde

Monika svoju odbornú púť začala na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pre doktorát odcestovala do susedného Rakúska, kde ako sama tvrdí vedecky dospela a dozrela. Začiatky v zahraničí nie sú ľahké a potvrdila to aj uznávaná Slovenka. „Moje začiatky v zahraničí boli ťažké, ale zároveň vzrušujúce,“ povedala pre portál dalito.sk. Ťažké z dôvodu, že sa cítila ako malá žienka z malej krajiny a mala pochopiteľný strach. Vzrušujúcimi ich nazvala preto, lebo v zahraničí mala vedeckú slobodu. „Na všetko boli peniaze a cenili sa dobré nápady a tvrdá práca,“ priznala.

Foto: mzv.sk

Vďaka možnosti postgraduálneho štúdia sa Monika dostala na Oxfordskú univerzitu, kde od roku 2006 pôsobila ako vedecká pracovníčka. Dnes mesto Oxford považuje Slovenka za svoj druhý domov. Niet sa čo čudovať. Veď práve tu dostala grant vo výške dvoch miliónov libier, vďaka ktorým mohla pôsobiť vo vlastnom laboratóriu.

Každý deň si uvedomuje vysokú vedeckú konkurenciu, ktorá v Anglicku panuje. Tvrdá práca sa jej však vypláca a ako jediná získala v roku 2017 prestížny grant od charitatívnej organizácie Cancer Research. Vďaka svojej vytrvalosti a pracovitosti sa dostala aj do USA a Japonska. V Amerike na Harvardovej univerzite pôsobila hneď niekoľko mesiacov a v Japonsku na Kjótskej univerzite šesť mesiacov. Monika videla obrovské rozdiely medzi týmito dvoma krajinami. V Japonsku sa totiž podľa jej slov pracuje podľa toho, čo povie nadriadený.

Takéto niečo molekulárna biologička v Británii nepozná, keďže vo vlastnom laboratóriu má slobodu pre svoju prácu. Slovenka Monika okrem svojej vedeckej práce prednášala aj na rôznych konferenciách a univerzitách v Nemecku, Rakúsku, Británii, USA, Španielsku, Japonsku či Singapure. Slovenská molekulárna biologička Monika Gullerová získala v Británii ocenenie „vedkyňa roka“ a my sme na ňu právom hrdí.

Už ste čítali?

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…