Dobré noviny
Havaj ako prvý na svete zakáže opaľovacie krémy na plážach. Ničia totiž vzácne koralové útesy
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Havaj ako prvý na svete zakáže opaľovacie krémy na plážach. Ničia totiž vzácne koralové útesy

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Flickr

Chránime svoju kožu, aby sme poškodili niečo iné. Niečo, od čoho je závislý podmorský svet a na čo sa chodia pozerať mnohí turisti, pretože je to naozaj vzácne.

HAVAJ 3. mája (Dobré noviny) - Pláž, more a opaľovací krém. Táto nesmrteľná dovolenková trojkombinácia sa však otriasa v základoch. Aspoň na Havaji. Tento maličký ostrovný štát, ktorý spadá pod Spojené štáty americké, totiž plánuje ako prvý na svete zakázať opaľovacie krémy. Dôvodom sú vzácne koralové útesy.

Americkí štátni zákonodarcovia v utorok schválili návrh zákona, ktorý zakazuje predaj opaľovacích prípravkov s obsahom oxybenzonu a oktinoxátu, o ktorých sa predpokladá, že poškodzujú koraly. Zákaz má vojsť do platnosti od 1. januára 2021, keď ho podpíše guvernér David Ige.

Ako to však už býva, aj v tomto prípade existujú výnimky. Zákaz totiž nebude mať vplyv na medicínsky predpísané opaľovacie prípravky obsahujúce tieto chemikálie.

Zamorené koraly

Zákonodarcovia sa vo svojom návrhu odvolávajú na štúdiu z roku 2015, podľa ktorej chemikálie v niektorých najbežnejších opaľovacích prípravkoch koraly poškodzujú alebo ich dokonca úplne zničia.

Oxbenzon je pritom látka, ktorá ľudskú pokožku účinne chráni pred škodlivými vplyvmi slnečného žiarenia. Svojím zložením má však devastačné účinky na pestrofarebné koraly, ktoré bieli. "Táto chemikália nielenže zabíja koraly, ale spôsobuje aj poškodenie DNA u dospelých jedincov a deformuje DNA v koraloch v larválnom štádiu, takže je pravdepodobné, že sa nedokážu správne vyvinúť," uviedli vedci v štúdii o účinku chemikálií na útesoch Havaji a Panenských ostrovov.

Vedci zároveň poukázali na to, že dovolenková eufória po celom svete má za následok aj to, že v koraloch skončí približne 14-tisíc ton opaľovacích krémov.

Koraly, ilustračné foto.
Koraly, ilustračné foto. Foto: TASR/AP

O zmenu sa okrem vedcov snažil senátor Mike Gabbart, podľa ktorého "je úžasné, že ide o prvý takýto zákon na svete. Takže Havaj je určite na špičke tým, že zakazuje tieto nebezpečné chemikálie v opaľovacích prípravkoch," uviedol.

"Keď o tom premýšľate, náš ostrovný raj, obklopený koralovými útesmi, je ideálnym miestom pre nastavenie zlatého štandardu pre svet," dodal Gabbard, ktorý minulý víkend vysielal na Facebooku video, v ktorom loboval za verejnú podporu jeho návrhu zákona. "Bude to veľký rozdiel v ochrane našich koralových útesov, morského života a ľudského zdravia."

Jedna z najvýznamnejších atrakcií ostrova

Zákonodarcovia, ktorí hlasovali za návrh zákona, súhlasia s výskumníkmi v oblasti životného prostredia, ktorí veria, že nový zákon bude chrániť jednu z najvýznamnejších atrakcií Havaja: farebné útesy.

"Musíme vytvoriť cestu na to, aby sme zmenšili škody na všetkých týchto zdrojoch života, pretože naše koraly sú v strese. A ak zomrú, aj celý náš rybolov, ekosystém a biotop zomrú. Takže ich musíme chrániť," uviedla senátorka Laura Thielenová pre miestnu spravodajskú stanicu KHON 2.

Už ste čítali?