Orangutany vymierajú pre výrobu palmového oleja. Sieť supermarketov ho preto vo svojich výrobkoch úplne zakáže
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Orangutany vymierajú pre výrobu palmového oleja. Sieť supermarketov ho preto vo svojich výrobkoch úplne zakáže

Sieť supermarketov sa rozhodla zakázať palmový olej. Pre jeho výrobu zomiera tisícka nevinných tvorov.

— Foto: istock, TASR/AP

LONDÝN 16. apríla - O tom, že je palmový olej škodlivý, sa píše čoraz viac. Aj napriek tomu je to najpoužívanejší rastlinný olej. Dôvod je jednoduchý, je lacný na pestovanie a univerzálny. V prípade, že si človek číta zloženie výrobkov, zistí, že sa nachádza vo väčšine potravín, kozmetiky a výnimkou nie sú čistiace prostriedky. Ten, kto sa vyzná, vie, že existujú aj iné názvy pre tento typ rastlinného oleja. Keď teda uvidíte v zložení názvy ako „Sodium lauryl sulfate“ alebo „Sodium laureth sulfate“, verte, že si kupujete výrobok z palmového oleja.

Zabíjanie nevinných tvorov

Palmový olej sa získava z paliem olejných, ktoré rastú v tropických dažďových pralesoch. Výsledkom ich nekontrolovaného výrubu je obrovská strata nenahraditeľných lesov. Práve odlesňovanie prispieva ku klimatickým zmenám a vypaľovanie zapríčiňuje, že sa do ovzdušia dostáva veľké množstvo dymu. Aj to prispelo k faktu, že Indonézia je treťou krajinou na celom svete s najvyšším podielom vypúšťania skleníkových plynov. Okrem toho sa vyklčovaním ničí prostredie, v ktorom žijú ohrozené druhy živočíchov, ako sú orangutany, nosorožce, slony aj tigre. Často sa stáva, že sú zabité aj matky orangutanov, ktoré sa všemožne snažia ochrániť svojich potomkov. Mláďatá sú totiž lákadlom pre pytliakov, ktorí ich následne využívajú za účelom predaja alebo zábavy.

Škodlivý pre ľudské zdravie

Okrem nevinných zvierat, ktoré pre palmový olej zomierajú, ohrozuje aj ľudské zdravie. Zapríčiňujú to nasýtené mastné kyseliny, ktorých je pri palmovom oleji na 100 gramov až 49 gramov. Nasýtené mastné kyseliny sú pre človeka nebezpečné, keďže zapríčiňujú upchávanie ciev, čo následne môže viesť ku kornateniu tepien alebo infarktu. Palmový olej obsahuje len nebezpečné nenasýtené mastné kyseliny aj preto pred ním varujú rôzne zdravotnícke organizácie.

Rozhodnutie britskej siete supermarketov Iceland je preto veľmi významné a dôležité. Zo všetkých výrobkov vlastnej značky sa totiž rozhodol palmový olej úplne vynechať. Ide približne o 130 výrobkov, ktoré by mali do konca roka zmeniť svoje zloženie. „V prípade, že Iceland nebude vedieť garantovať, že palmový olej nespôsobuje ničenie dažďových pralesov, jednoducho mu hovoríme NIE. Nedávno som navštívil Indonéziu a keď som videl na vlastné oči, že devastácia životného prostredia je spôsobená rozšírením výroby palmového oleja, som veľmi zanietený pre zvyšovanie povedomia o tejto problematike,“ odhodlane sa vyjadril Richard Walker z vedenia Icelandu.

Už ste čítali?

V malej dedinke na východe tvorí Jarka vyšívané šaty, do ktorých…

Už od malička jej podávali ruky ihly a látky. Svoj detský sen si splnila…

Uznávaná psychologička: Od mužov očakávame správanie, ktoré…

Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Na Slovensku existuje povolanie, ktoré už v celej Európe zaniklo

Aby ste niečo takéto videli, musíte vycestovať za hranice starého kontinentu.…

Robo poprosil mamu, aby v jeho podniku varila najlepšie domáce…

V ich podniku sa budete cítiť ako doma nielen vďaka pestrej zmesi vôní…

Tento tajomný slovenský hrad mali postaviť templári. Už čoskoro…

Väčšina ľudí touto dedinkou prejde a malý nenápadný…

Saška prešla kus sveta a vrátila sa na východ. V Košiciach už…

Precestovala kus sveta a aj také krajiny, kde je plastová fľaša…

David je budúci onkológ s rakovinou, ktorý o nej na internete…

Študent medicíny David Dufek prehovoril o svojom ochorení a mýtoch,…