Orangutany vymierajú pre výrobu palmového oleja. Sieť supermarketov ho preto vo svojich výrobkoch úplne zakáže
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Orangutany vymierajú pre výrobu palmového oleja. Sieť supermarketov ho preto vo svojich výrobkoch úplne zakáže

Sieť supermarketov sa rozhodla zakázať palmový olej. Pre jeho výrobu zomiera tisícka nevinných tvorov.

— Foto: istock, TASR/AP

LONDÝN 16. apríla - O tom, že je palmový olej škodlivý, sa píše čoraz viac. Aj napriek tomu je to najpoužívanejší rastlinný olej. Dôvod je jednoduchý, je lacný na pestovanie a univerzálny. V prípade, že si človek číta zloženie výrobkov, zistí, že sa nachádza vo väčšine potravín, kozmetiky a výnimkou nie sú čistiace prostriedky. Ten, kto sa vyzná, vie, že existujú aj iné názvy pre tento typ rastlinného oleja. Keď teda uvidíte v zložení názvy ako „Sodium lauryl sulfate“ alebo „Sodium laureth sulfate“, verte, že si kupujete výrobok z palmového oleja.

Zabíjanie nevinných tvorov

Palmový olej sa získava z paliem olejných, ktoré rastú v tropických dažďových pralesoch. Výsledkom ich nekontrolovaného výrubu je obrovská strata nenahraditeľných lesov. Práve odlesňovanie prispieva ku klimatickým zmenám a vypaľovanie zapríčiňuje, že sa do ovzdušia dostáva veľké množstvo dymu. Aj to prispelo k faktu, že Indonézia je treťou krajinou na celom svete s najvyšším podielom vypúšťania skleníkových plynov. Okrem toho sa vyklčovaním ničí prostredie, v ktorom žijú ohrozené druhy živočíchov, ako sú orangutany, nosorožce, slony aj tigre. Často sa stáva, že sú zabité aj matky orangutanov, ktoré sa všemožne snažia ochrániť svojich potomkov. Mláďatá sú totiž lákadlom pre pytliakov, ktorí ich následne využívajú za účelom predaja alebo zábavy.

Škodlivý pre ľudské zdravie

Okrem nevinných zvierat, ktoré pre palmový olej zomierajú, ohrozuje aj ľudské zdravie. Zapríčiňujú to nasýtené mastné kyseliny, ktorých je pri palmovom oleji na 100 gramov až 49 gramov. Nasýtené mastné kyseliny sú pre človeka nebezpečné, keďže zapríčiňujú upchávanie ciev, čo následne môže viesť ku kornateniu tepien alebo infarktu. Palmový olej obsahuje len nebezpečné nenasýtené mastné kyseliny aj preto pred ním varujú rôzne zdravotnícke organizácie.

Rozhodnutie britskej siete supermarketov Iceland je preto veľmi významné a dôležité. Zo všetkých výrobkov vlastnej značky sa totiž rozhodol palmový olej úplne vynechať. Ide približne o 130 výrobkov, ktoré by mali do konca roka zmeniť svoje zloženie. „V prípade, že Iceland nebude vedieť garantovať, že palmový olej nespôsobuje ničenie dažďových pralesov, jednoducho mu hovoríme NIE. Nedávno som navštívil Indonéziu a keď som videl na vlastné oči, že devastácia životného prostredia je spôsobená rozšírením výroby palmového oleja, som veľmi zanietený pre zvyšovanie povedomia o tejto problematike,“ odhodlane sa vyjadril Richard Walker z vedenia Icelandu.

Už ste čítali?

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…