Orangutany vymierajú pre výrobu palmového oleja. Sieť supermarketov ho preto vo svojich výrobkoch úplne zakáže
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Orangutany vymierajú pre výrobu palmového oleja. Sieť supermarketov ho preto vo svojich výrobkoch úplne zakáže

Sieť supermarketov sa rozhodla zakázať palmový olej. Pre jeho výrobu zomiera tisícka nevinných tvorov.

— Foto: istock, TASR/AP

LONDÝN 16. apríla - O tom, že je palmový olej škodlivý, sa píše čoraz viac. Aj napriek tomu je to najpoužívanejší rastlinný olej. Dôvod je jednoduchý, je lacný na pestovanie a univerzálny. V prípade, že si človek číta zloženie výrobkov, zistí, že sa nachádza vo väčšine potravín, kozmetiky a výnimkou nie sú čistiace prostriedky. Ten, kto sa vyzná, vie, že existujú aj iné názvy pre tento typ rastlinného oleja. Keď teda uvidíte v zložení názvy ako „Sodium lauryl sulfate“ alebo „Sodium laureth sulfate“, verte, že si kupujete výrobok z palmového oleja.

Zabíjanie nevinných tvorov

Palmový olej sa získava z paliem olejných, ktoré rastú v tropických dažďových pralesoch. Výsledkom ich nekontrolovaného výrubu je obrovská strata nenahraditeľných lesov. Práve odlesňovanie prispieva ku klimatickým zmenám a vypaľovanie zapríčiňuje, že sa do ovzdušia dostáva veľké množstvo dymu. Aj to prispelo k faktu, že Indonézia je treťou krajinou na celom svete s najvyšším podielom vypúšťania skleníkových plynov. Okrem toho sa vyklčovaním ničí prostredie, v ktorom žijú ohrozené druhy živočíchov, ako sú orangutany, nosorožce, slony aj tigre. Často sa stáva, že sú zabité aj matky orangutanov, ktoré sa všemožne snažia ochrániť svojich potomkov. Mláďatá sú totiž lákadlom pre pytliakov, ktorí ich následne využívajú za účelom predaja alebo zábavy.

Škodlivý pre ľudské zdravie

Okrem nevinných zvierat, ktoré pre palmový olej zomierajú, ohrozuje aj ľudské zdravie. Zapríčiňujú to nasýtené mastné kyseliny, ktorých je pri palmovom oleji na 100 gramov až 49 gramov. Nasýtené mastné kyseliny sú pre človeka nebezpečné, keďže zapríčiňujú upchávanie ciev, čo následne môže viesť ku kornateniu tepien alebo infarktu. Palmový olej obsahuje len nebezpečné nenasýtené mastné kyseliny aj preto pred ním varujú rôzne zdravotnícke organizácie.

Rozhodnutie britskej siete supermarketov Iceland je preto veľmi významné a dôležité. Zo všetkých výrobkov vlastnej značky sa totiž rozhodol palmový olej úplne vynechať. Ide približne o 130 výrobkov, ktoré by mali do konca roka zmeniť svoje zloženie. „V prípade, že Iceland nebude vedieť garantovať, že palmový olej nespôsobuje ničenie dažďových pralesov, jednoducho mu hovoríme NIE. Nedávno som navštívil Indonéziu a keď som videl na vlastné oči, že devastácia životného prostredia je spôsobená rozšírením výroby palmového oleja, som veľmi zanietený pre zvyšovanie povedomia o tejto problematike,“ odhodlane sa vyjadril Richard Walker z vedenia Icelandu.

Už ste čítali?

Tatranský ubytovateľ chce, aby si Tatry aspoň raz mohol užiť…

Tatry patria všetkým. Vďaka ľuďom so srdcom na správnom mieste si môže…

Uznávaný český pedagóg: Nesnažte sa byť supermamy. Mamička môže…

Ako vyzerá dobrá výchova dieťaťa? Jednoduché návody na…

Na tradičné kváskovanie sme už takmer zabudli. Mladá Slovenka…

Zdravie je to najdôležitejšie, čo človek má. Naty Žúreková…

Lekár, ktorý vymenil Štokholm za slovenskú dedinu: Všeobecných…

Peter Lipovský je odborník, ktorý sa rozhodol pre veľký krok.…

Michal sa vracia na východ: Princovi Harrymu som varil praženicu…

V zahraničí mal skvelú pozíciu, on však vždy vedel, že raz príde…

Takýchto remeselníkov je už len málo! Slavomír vyrába nádherné…

Z tejto postele sa vám naozaj nebude chcieť vyliezť. Každá je originálna,…

11-ročná Slovenka sa v Londýne stala Najlepšou herečkou do 18…

Porota festivalu Gold Movie Awards Goddess Nike v Londýne rozhodla o tom, že najlepšou…

Monika riadi obchody, v ktorých kúpite LEN kvalitné slovenské…

Má toľko plánov, že by jej na to nestačil ani jeden život. Svoje sny si však…