Ochrana orla kráľovského si vyžaduje ekologizáciu elektrického vedenia
TASR
TASR

Ochrana orla kráľovského si vyžaduje ekologizáciu elektrického vedenia

Úmrtnosť mláďat vtákov je v prvých rokoch života prirodzene vysoká. V prípade orla kráľovského, ktorý je na Slovensku vzácny, je záchrana každého jedinca mimoriadne dôležitá.
Orol kráľovský, archívna snímka. — Foto: Wikipédia

Košice 15. februára (TASR) - Na Slovensku hniezdilo v roku 2017 iba 55 párov orla kráľovského, z toho 36 párov na východnom Slovensku. Mláďatá, ktoré vyviedli, sú veľmi zraniteľné. Aj preto inštaluje Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD) ochranné prvky na elektrické vedenia. Orly tak budú okolo svojich hniezd v bezpečí pred zásahom elektrickým prúdom v ďalších dvoch Chránených vtáčích územiach. TASR o tom informovala PR manažérka Ochrany dravcov na Slovensku Martina Brinzíková Badidová.

"Úmrtnosť mláďat vtákov je v prvých rokoch života prirodzene vysoká. V prípade orla kráľovského, ktorý je na Slovensku vzácny, je záchrana každého jedinca mimoriadne dôležitá. Pri kontrole elektrických vedení v rámci projektu LIFE Energia sme v Chránenom vtáčom území Ondavská rovina v  blízkosti obce Budkovce od roku 2015 našli šesť usmrtených orlov kráľovských. Išlo o mláďatá z okolitých hniezd. Iné usmrtené chránené druhy vtákov sme objavili v Chránenom vtáčom území Senianske rybníky, pri kontrole vedenia v blízkosti hniezda orla kráľovského neďaleko obce Senné. Vo všetkých prípadoch bolo potvrdené usmrtenie elektrickým prúdom po dosadnutí na konzoly 22 kV elektrického vedenia," hovorí Ján Šmídt z Ochrany dravcov na Slovensku.

Koncom decembra sa na VSD obrátili s prosbou o inštaláciu ochranných prvkov v okolí ohrozených hniezd orla kráľovského. Tá v lokalite Budkovce – Hatalov a Senné osadila takmer 50 ochranných prvkov, a síce konzolových chráničiek a krytov na izolátory. Vďaka tomu už budú pred zásahom prúdom chránené podľa jeho slov nielen dospelé jedince, ale tiež tohoročné mláďatá orlov i mnohých ďalších druhov.

"Vychádzajúc aj z partnerstva v rámci projektu LIFE Energia, VSD napríklad len v minulom roku investovala do ochrany biodiverzity približne 100.000 eur," špecifikovala hovorkyňa VSD Andrea Danihelová.

Už ste čítali?

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…