Ochrana orla kráľovského si vyžaduje ekologizáciu elektrického vedenia
TASR
TASR

Ochrana orla kráľovského si vyžaduje ekologizáciu elektrického vedenia

Úmrtnosť mláďat vtákov je v prvých rokoch života prirodzene vysoká. V prípade orla kráľovského, ktorý je na Slovensku vzácny, je záchrana každého jedinca mimoriadne dôležitá.
Orol kráľovský, archívna snímka. — Foto: Wikipédia

Košice 15. februára (TASR) - Na Slovensku hniezdilo v roku 2017 iba 55 párov orla kráľovského, z toho 36 párov na východnom Slovensku. Mláďatá, ktoré vyviedli, sú veľmi zraniteľné. Aj preto inštaluje Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD) ochranné prvky na elektrické vedenia. Orly tak budú okolo svojich hniezd v bezpečí pred zásahom elektrickým prúdom v ďalších dvoch Chránených vtáčích územiach. TASR o tom informovala PR manažérka Ochrany dravcov na Slovensku Martina Brinzíková Badidová.

"Úmrtnosť mláďat vtákov je v prvých rokoch života prirodzene vysoká. V prípade orla kráľovského, ktorý je na Slovensku vzácny, je záchrana každého jedinca mimoriadne dôležitá. Pri kontrole elektrických vedení v rámci projektu LIFE Energia sme v Chránenom vtáčom území Ondavská rovina v  blízkosti obce Budkovce od roku 2015 našli šesť usmrtených orlov kráľovských. Išlo o mláďatá z okolitých hniezd. Iné usmrtené chránené druhy vtákov sme objavili v Chránenom vtáčom území Senianske rybníky, pri kontrole vedenia v blízkosti hniezda orla kráľovského neďaleko obce Senné. Vo všetkých prípadoch bolo potvrdené usmrtenie elektrickým prúdom po dosadnutí na konzoly 22 kV elektrického vedenia," hovorí Ján Šmídt z Ochrany dravcov na Slovensku.

Koncom decembra sa na VSD obrátili s prosbou o inštaláciu ochranných prvkov v okolí ohrozených hniezd orla kráľovského. Tá v lokalite Budkovce – Hatalov a Senné osadila takmer 50 ochranných prvkov, a síce konzolových chráničiek a krytov na izolátory. Vďaka tomu už budú pred zásahom prúdom chránené podľa jeho slov nielen dospelé jedince, ale tiež tohoročné mláďatá orlov i mnohých ďalších druhov.

"Vychádzajúc aj z partnerstva v rámci projektu LIFE Energia, VSD napríklad len v minulom roku investovala do ochrany biodiverzity približne 100.000 eur," špecifikovala hovorkyňa VSD Andrea Danihelová.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…