Belgičan za vlastné propaguje Slovensko v zahraničí: Musím predať nielen svoj hotel, ale aj krajinu
TASR
TASR

Belgičan za vlastné propaguje Slovensko v zahraničí: Musím predať nielen svoj hotel, ale aj krajinu

Od začiatku svojho podnikania na Slovensku pochopil, že naša krajina je pre Belgičanov a Holanďanov neznáma. Ešte aj teraz tvrdí, že sme pre krajiny Beneluxu nová destinácia.

Gerdi Vanfleteren s rodinou. — Foto: koláž DN

BRUSEL 4. februára - Trinásť rokov propaguje krásy Slovenska na veľtrhoch pre turistov a dovolenkárov v Belgicku a Holandsku. Väčšinou za vlastné peniaze. Belgický podnikateľ Gerdi Vanfleteren, majiteľ hotela Sojka v Malatínach na Liptove. Nechýbal ani tohto roku na 60. ročníku Veľtrhu cestovného ruchu v Bruseli (1.-4.2).

V rozhovore uviedol, že už od začiatku svojho podnikania na Slovensku pochopil, že naša krajina je pre Belgičanov a Holanďanov neznáma. Ešte aj teraz tvrdí, že sme pre krajiny Beneluxu "nová destinácia".

"Stále to nepoznajú. Ešte stále sa pýtajú, kde to je? Je to Slovinsko? Je to Praha? Ešte stále musím vysvetľovať, že je to krásna destinácia aj pre ľudí z Beneluxu," vysvetlil.

Vanfleteren je rád, že sa mu podarilo na Slovensku nájsť partnerov na financovanie svojich prezentačných stánkov a vďaka tomu mohol od začiatku tohto roka prezentovať našu krajinu na turistických výstavách v Antverpách a Utrechte. V Holandsku dokonca spolupracoval s ministerstvom dopravy SR, vďaka čomu šíri po svete značku "Good Idea Slovakia".

Na výstave v Bruseli ponúkal záujemcom o Slovensko likér Tatranský čaj a slovenské vína. Tie sa snaží do Beneluxu aj dovážať a prezentovať našu krajinu aj po tejto stránke.

Podľa jeho slov je záujem Belgičanov a Holanďanov o Slovensko veľký, ale je na ňom, aby ich osobne presvedčil, že ide o bezpečnú krajinu, kde sa platí eurom a kde žijú "zlatí ľudia". Okrem Liptova, kde dlhodobo podniká, má záujem dostať turistov i do iných končín Slovenska.

Foto: reprofoto Život

"Ja už som o krok ďalej. Ľudia mi veria, boli už na Slovensku," pripomenul svoje plány týkajúce sa pobytov na západe Slovenska. Ocenil, že na veľtrhu spoznal zástupcov mesta Giraltovce z východného Slovenska, lebo získal ďalšie kontakty a ponuky na spoluprácu.

Na otázku, ako vníma skutočnosť, že Slovensko oficiálne absentuje na takých veľkých výstavách ako v Bruseli, Vanfleteren odpovedal, že je to veľká chyba.

"Ja musím nielen sám seba predať, ale aj celé Slovensko. Prvý krok, ktorý musím urobiť, je povedať, príďte na Slovensko a až potom ku mne," uviedol.

Pripomenul, že napríklad Slovinsko, s ktorým si našu krajinu často mýlia, sa na veľtrhu v Bruseli zúčastňuje každý rok a cítiť to na počte nárastu turistov. "Toto musíme robiť po viac rokov, lebo ten dopad výstav je pomalý. Ja to už robím 13 rokov, ale teraz ma už poznajú," opísal situáciu.

Tvrdí, že všetkým záujemcom o našu krajinu hovorí, že Slovensko je pestrá destinácia - s krásami prírody, s ponukou hradov, kultúry, netradičných kostolov, jazier a termálnych kúpeľov i športového vyžitia. Až 70 percent klientov v jeho ubytovacom zariadení tvoria Slováci. Vyše 20 percent sú Belgičania a Holanďania, tí však na rozdiel od Slovákov zostávajú na dlhšie pobyty, až dvojtýždňové. Najnovšie má klientov aj z Izraela a rastie počet Ukrajincov, Poliakov a Čechov.

Foto: reprofoto Knack.be

Vanfleteren, ktorý sa považuje za "strateného Belgičana" na Slovensku, chce krajinám Beneluxu dokázať, že u nás sa dá dobre najesť, napiť sa a spoznať nové veci. Začal preto ponúkať balík "Gastronómia a kultúra na Slovensku".

Na konci bruselského veľtrhu už mal plný prvý májový autobusový turnus. Na druhej strane chce dostať viac Slovákov do rodného Belgicka a Flámska, ukázať, ako "flámujú" jeho rodáci. Priznal však, že zatiaľ je záujem malý a zvažuje osloviť nejakého tour-operátora kvôli spoločnému projektu.

Už ste čítali?

David je budúci onkológ s rakovinou, ktorý o nej na internete…

Študent medicíny David Dufek prehovoril o svojom ochorení a mýtoch,…

Zdenka sa do Toskánska presťahovala len čo videla jeho fotky…

Toskánsko si každý okamžite zamiluje. Ak sa vám to ešte nestalo,…

Slovenka, ktorú Briti označili za vedkyňu roka. Doma o nej nevieme,…

Slovenská vedkyňa Monika Gullerová žne v zahraničí úspechy. Vo…

Historička o manželstve: Z lásky sa berieme posledných 100 rokov…

Praženica či bryndza? Aj takýto pokrm na stole mohol rozhodnúť o vašom…

Doktorka z manželskej poradne: V každom manželstve je 12 vecí,…

Aké problémy dnes partnerov trápia najčastejšie? A ktoré…

Tatranský ubytovateľ chce, aby si Tatry aspoň raz mohol užiť…

Tatry patria všetkým. Vďaka ľuďom so srdcom na správnom mieste si môže…

Uznávaný český pedagóg: Nesnažte sa byť supermamy. Mamička môže…

Ako vyzerá dobrá výchova dieťaťa? Jednoduché návody na…

Na tradičné kváskovanie sme už takmer zabudli. Mladá Slovenka…

Zdravie je to najdôležitejšie, čo človek má. Naty Žúreková…