Lúčanský vodopád je slovenským unikátom
Daniela Bučková
Daniela Bučková

Lúčanský vodopád je slovenským unikátom

V okrese Ružomberok sa nachádza množstvo kultúrnych a prírodných zaujímavostí. Jednou z nich je neobyčajný vodopád v kúpeľnej obci Lúčky.

Tok tamojšieho potoka Lúčanka na jednom mieste prudko klesá. Prúdy studenej vody kaskádovito padajú z okraja travertínovej terasy. Atmosféru očarujúceho prírodného divadla dopĺňa neutíchajúci hukot valiacej sa životodarnej tekutiny. Za takýmto zážitkom zvyčajne musíme cestovať do náručia divokých horských oblastí. Lúčanský vodopád je výnimkou. Ako jediný na Slovensku sa nachádza priamo v centre obce.

Kaskády padajú z výšky 13 metrov do malého jazierka. Jeho okraje sú dnes už vymurované - na fotkách, ktoré môžete nájsť na internete, to tak nie je. Tento krok umožnil ľahší prístup k vodopádu z bočných strán. Práve na tých miestach pri veternom počasí pocítite kvapky vody doslova na vlastnej koži.

A keby vám to náhodou nestačilo, môžete sa celí ponoriť do hĺbok jazierka. Osviežovanie sa „pod sprchou“ Lúčanského vodopádu je obľúbené u ľudí aj u zvieracích miláčikov.

Nie je to iba poloha čo robí nevšedný prírodný poklad zaujímavým. Ďalšou raritou je, že vodopád nikdy nezamŕza vďaka teplým prameňom, ktoré doň vtekajú. Jeho krásu môžete obdivovať v každom ročnom období.

Počas mojej návštevy posledný aprílový deň ma prekvapilo, aká nízka bola hladina jazierka. Množstvo padajúcej vody závisí od zrážkovej činnosti. Preto odporúčam naplánovať si výlet na obdobie po mohutných dažďoch, alebo keď sa topí sneh.

Okrem tejto jedinečnej Národnej prírodnej pamiatky (od roku 1974), v  obci nájdete aj druhú - Lúčanské travertíny. Skalne steny sa nachádzajú hneď vedľa cesty a trochu pripomínajú zvyšky nejakého starého hradu obrastené trávou.

Centrom dedinky a dôvodom, prečo tam dnes stoja kúpele je, samozrejme, liečivý prameň. Vlažná voda vyteká z „vodovodu“ priamo v srdci kúpeľného areálu. Nabrala som si z nej – chuťou trochu pripomínala krv. Nehľadajte však za tým žiadny hororový príbeh. Príčinou je zvýšený obsah železa v minerálnom prameni.

Do Lúčok sa dostanete asi po polhodine cesty z Ružomberka smerom na severovýchod. Z okresného mesta premávajú aj pravidelné autobusové linky. Vystúpiť treba na konečnej zastávke Lúčky,Lúčky-kúpele,otoč.. Vodopád v obci ľahko nájdete, od kúpeľov je vzdialený asi desať minút chôdze.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…