Slováci dali zbohom práci a už pol roka len cestujú po svete. Prešli celú Áziu a teraz putujú z Kuby na Antarktídu
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Slováci dali zbohom práci a už pol roka len cestujú po svete. Prešli celú Áziu a teraz putujú z Kuby na Antarktídu

Opustili rodné Slovensko, obuli si túlavé topánky a vrhli sa v ústrety dobrodružstvu. Rozhodli sa cestovať z Kuby cez Južnú Ameriku až na Antarktídu a podelili sa s nami o svoje najväčšie cestovateľské zážitky!

Barbara a David cestujú po svete a zbierajú jedinečné zážitky. — Foto: Koláž DN

BRATISLAVA 16. júna - Dvaja mladí Slováci, Barbara s Davidom, sa rozhodli opustiť dobrú prácu aj pohodlie domova. Lákalo ich cestovanie po svete, spoznávanie neznámych miest aj ľudí. Na ceste sú už od októbra minulého roku a hoci sa o nich rodina spočiatku bála, dnes všetci neustále so zatajeným dychom čakajú na ich nové zážitky z ciest. O tých najlepších porozprávali aj nám a prezradili nám dokonca aj to, prečo sa na túto cestovateľskú výpravu až do chladnej Antarktídy vybrali a v ktorej krajine ľudia rozdávajú najviac komplimentov!

Ako sa vám podarilo vymaniť z koľají bežného života a ujsť za zážitkami? Museli ste opustiť svoju prácu?

Ja som pracovala 2 roky ako doktorka v Rakúsku. A David ako informatik v jednej bratislavskej firme. Priznáme sa, že to bolo pre nás veľmi ťažké opustiť náš zabehnutý systém. Predsa len sme mali pozície, ktoré sa budujú roky, naše rodinky mali o nás veľký strach a, samozrejme, aj my sme mali vnútorné pochybnosti o tom, či je to správne. Avšak mojím tajným snom vždy bolo zobrať si ruksak na plecia a vydať sa spoznávať svet s niekým koho milujem a David bol na tom rovnako. Tak sme si povedali, že teraz je tá najlepšia chvíľa a naše rozhodnutie neľutujeme. Keď nás teraz vidia naše rodinky, že sa máme dobre, tak sa upokojili a tešia sa s nami.

Bogota, hlavné mesto Kolumbie.
Bogota, hlavné mesto Kolumbie. Foto: Facebook/HippiePandaCouple

Prečo vás zlákala práve Kuba, Južná Amerika či ďaleká Antarktída?

My sme už na ceste od októbra 2016. Za necelých 5 mesiacov sme precestovali Áziu. Začali sme Japonskom, potom to bola Južná a Severná Kórea, Čína, krajiny juhovýchodnej Ázie ako Vietnam, Kambodža, Thajsko, Malajzia, Indonézia a našu prvú časť cesty sme zakončili na Filipínach. Cestovanie po Ázii sme brali skôr ako dovolenku, oddych a počas toho sme premýšľali, čo ďalej. Vedeli sme, že druhá časť cesty bude v Južnej Amerike, ale nemali sme fixný plán, kde ju začneme.

Začalo to tým, že sme našli lacnú letenku na Kubu, kam sme tiež chceli ísť. Potom neskôr sme dostali nápad, že ak budeme turistikovať v Patagónii, tak prečo neísť rovno aj na Antarktídu. Tak vznikla naša dobrodružná cesta z Kuby až na Antarktídu. Pred touto druhou časťou sme boli doma mesiac, aby sme sa na ňu lepšie pripravili. Doma sme si povedali, že budeme dokumentovať našu cestu formou videí, vlogov, aby sme sa podelili s našimi zážitkami, informáciami, tipmi, ktoré nadobúdame počas cesty aj s našimi rodinkami, priateľmi a všetkými, ktorí milujú cestovanie.

Beriete to ako cestovateľskú výzvu?

Celá naša cesta je pre nás veľká výzva, pretože nikdy nevieme, čo nás v daný deň môže čakať, učíme sa byť flexibilní a aj keď to nejde podľa nášho plánu, tak sa snažíme z toho vyťažiť maximum. Táto cesta nás učí aj obrovskej disciplíne, zodpovednosti, ale hlavne umeniu užiť si danú chvíľu, pretože tá sa už nemusí vrátiť.

David s Barbarou cestujú už od októbra 2016 a za ten čas stihli prejsť kus sveta.
David s Barbarou cestujú už od októbra 2016 a za ten čas stihli prejsť kus sveta. Foto: Facebook/HippiePandaCouple

Čo najnezvyčajnejšie ste zatiaľ počas svojej cesty v zahraničí videli alebo zažili?

V Japonsku nás prekvapila neskutočná čistota, ktorá bola úplne všade. A potom to, keď sme jednu paniu v supermarkete požiadali, aby nám odporučila nejaké typické sladkosti z Japonska, tak nám ich nielen ukázala, ale rovno aj kúpila. Na druhej strane v Severnej Kórei sme si museli dávať pozor na každé slovo, ktoré sme povedali, aby sme si nespôsobili problémy. Na Kube sme zase boli prekvapení, akým spôsobom sa snažia získať Kubánci peniaze od turistov. Dosť často sa nám stávalo, že si pri platení naúčtovali viac. V Kostarike sme boli ohromení krásou ich prírody a tým, ako chránia a starajú sa o svoje národné parky, ktoré v sebe skrývajú rôzne druhy zvierat.

Santa Marta, Kolumbia
Santa Marta, Kolumbia Foto: Facebook/HippiePandaCouple

Zatiaľ najviac nás prekvapila Kolumbia. Aj keď má za sebou ťažkú minulosť a bola považovaná za nebezpečnú krajinu, tak sme sa tu cítili ako doma. Ľudia sú milí, usmievaví, neprešiel deň, počas ktorého by sme neprehodili zopár slov s domácimi. A nakoniec, nikde som nedostala toľko komplimentov ako tu.

Akí sú ľudia v zahraničí v porovnaní so Slovákmi?

Porovnávaniu sa nevyhneme, robíme to s každým jedným národom. Avšak je to stále len náš subjektívny pohľad. Na Kube sme mali z ľudí taký pocit, že sú priateľskí, ale len do momentu, kým nešlo o peniaze. V Kostarike sa nám zdali rezervovanejší, ale v susednej Paname boli už otvorenejší. Najväčší zážitok sme si odniesli z Kolumbie, kde sme urobili taký malý experiment a skúsili sme predávať naše fotky vo forme pohľadníc z Ázie na námestí Botero v Medellíne. Zrazu sa okolo nás zhŕklo veľmi veľa ľudí, pýtali sa nás odkiaľ sme, fotili si nás a kúpili si za symbolickú cenu naše pohľadnice a dokonca novým ľuďom, ktorí sa pri nás pristavili, sami vysvetľovali, čo vlastne robíme.

Dvojica už sa presúva z Kolumbie do Ekvádora a je na ceste za splnením svojho sna. Veríme, že sa im podarí dostať až na Antarktídu, presne podľa plánu. Ak ste zvedaví na ďalšie ich zážitky, môžete sledovať ich cestu na Instagrame či Facebooku, alebo dokonca na ich kanáli na YouTube, kde pravidelne pridávajú zaujímavé videá o svojich cestovateľských dobrodružstvách.

Niekoľko fotografií z ich ciest si však ešte môžete pozrieť aj v našej fotogalérii.

Cayo Coco, Kuba — Foto: Facebook/HippiePandaCouple
Santa Marta, Kolumbia — Foto: Facebook/HippiePandaCouple
Barichara — Foto: Facebook/HippiePandaCouple
— Foto: Facebook/HippiePandaCouple
Havana, Kuba — Foto: Facebook/HippiePandaCouple
Havana, Kuba — Foto: Facebook/HippiePandaCouple
Santa Marta, Kolumbia — Foto: Facebook/HippiePandaCouple
Varadero, Kuba — Foto: Instagram/HippiePandaCouple
Kostarika — Foto: Instagram/HippiePandaCouple
Bogota, Kolumbia — Foto: Instagram/HippiePandaCouple
Cartagena, Bolivar — Foto: Instagram/HippiePandaCouple
Bogota, Kolumbia — Foto: Instagram/HippiePandaCouple
— Foto: Instagram/HippiePandaCouple

SLEDUJTE KAŽDÝ DEŇ KRÁSNE FOTKY A VIDEÁ NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…