Tínedžer navrhol stroj, ktorý očistí oceány od ton plastov
SITA
SITA

Tínedžer navrhol stroj, ktorý očistí oceány od ton plastov

Čistiace zariadenie, za ktorého návrh mladý Holanďan získava jedno ocenenie za druhým, by v priebehu piatich rokov dokázalo očistiť moria a oceány od 7 250 000 ton plastových odpadov.

— Foto: SITA

Mladý holandský študent Boyan Slat navrhol zariadenie, ktoré by mohlo vyčistiť moria a oceány od 7 250 000 ton plastových odpadov. Prístroj, ktorý dostal názov Ocean Cleanup Array, by mal pozostávať zo siete vznášajúcich sa trámov ukotvených na dne mora a niekoľkých zberných plošín, ktoré by boli dopravené do znečistených vodných oblastí na celom svete. Namiesto toho, aby sa zariadenie hýbalo smerom k odpadu, sa sila prílivu a odlivu spolu s veternou energiou využijú na to, aby sa odpad plavil k trámom, ktoré budú slúžiť ako zberný lievik. Uhol položenia trámov na vodnej hladine sa zasa postará o to, aby sa odpad pohyboval smerom k plošinám. Tu bude oddelený od planktónu, prefiltrovaný a uskladnený pre účely recyklácie.

Boyan Slat Projekt 19-ročného študenta si získava čoraz širšie publikum z oblasti laikov i odborníkov. Mladík pritom celý projekt začal jednoduchou analýzou veľkosti a množstva plastových predmetov, ktoré vytvárajú obrovské hromady odpadu priamo na morských vlnách. Jeho záverečná práca zaujala aj odborníkov a vyhrala množstvo súťaží vrátane ocenenia za najlepší technický dizajn roka 2012, ktorý organizovala holandská vysoká škola Delft University of Technology. Študent pokračoval v rozvoji svojho konceptu a v zime uplynulého roka ho predstavil aj na konferencii TEDxDelft.

Odtiaľ chýbal už len krok k tomu, aby založil neziskovú organizáciu The Ocean Cleanup Foundation, ktorá bude zodpovedná za realizáciu jeho technologického návrhu. Jeho projekt by tak mohol ročne zachrániť státisíce morských živočíchov a znížiť množstvo znečisťujúcich látok v moriach a oceánoch, ktoré sa v konečnom dôsledku dostávajú aj do nášho každodenného jedla. Ďalšie milióny by tak zariadenie ušetrilo na nákladných čistiacich akciách ako i škodách námorných plavidiel, ktoré sú spôsobené nečakaným odpadom.

„Jeden z problémov je, že ľudia si tieto odpadové plochy nevedia predstaviť, pretože sú roztrúsené na miliónoch kilometroch štvorcových. Umiestnením našich prístrojov do morí a oceánov by sa odpad zhromaždil pozdĺž trámov, a tak by si ľudia konečne vedeli vizualizovať odpadové „záplaty“. Musíme tiež zdôrazniť dôležitosť recyklácie a znížiť množstvo plastových obalov,“ uviedol Slat.

Slatovo zariadenie nevyužíva žiadne siete, a tak sa vyhne uväzneniu morských živočíchov. Trámy vznášajúce sa na hladine by mali byť v neustálom kontakte s vodou, čím by zabránili úniku zozbieraných plastov aj v rozbúrených podmienkach. Mladík verí, že celý projekt by v konečnom dôsledku okrem vyčistenia morí a oceánov bol aj ziskový. „Tento projekt je taký účinný, že predajom zozbieraných plastov z prstencov by sme dokázali zarobiť viac peňazí, než koľko by stála realizácia projektu. Inými slovami – projekt je výnosný,“ uviedol Holanďan.

Mladík teraz hľadá odborníkov z rôznych oblastí vrátane námorných staviteľov a biológov špecializujúcich sa na planktón. Zároveň dúfa vo finančnú podporu podnikateľov a širokej verejnosti. Ak sa mu podarí dostať zariadenie do morí a oceánov, celý čistiaci proces by mohol byť v priebehu piatich rokov úspešne ukončený.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…