Dobré noviny
Už čoskoro si možno nabijete telefón aj vďaka mikroténovému vrecku
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Už čoskoro si možno nabijete telefón aj vďaka mikroténovému vrecku

— Foto: Pixabay

Plast z potravinárskych vreciek by onedlho mohol slúžiť ako zdroj energie pre naše smartfóny.

WEST LAFAYETTE 25. februára - Vedci z Univerzity Purdue, ku ktorej absolventom patria napríklad astronauti Neil Armstrong a Eugene Cernan slovenského pôvodu, objavili prevratný proces, ktorý dokáže premeniť plast na uhlíkové čipy obsiahnuté v lítiových batériách akejkoľvek mobilnej elektroniky, hračiek a rôznych lekárskych zariadení.

Tento objav by mohol vyriešiť problematiku recyklácie plastu, zatiaľ čo by sa navýšila produkcia lítiových batérií. Experti už pred nejakým časom zistili, že polyetylén v plastových vreckách by mohol byť lacným zdrojom energie, ale všetky ich predošlé pokusy o konverziu zlyhali, alebo vyžadovali procesy, ktoré boli príliš drahé alebo zložité.

Chemický inžinier z univerzity v Indiane, doktor Vilas Pol, publikoval svoj výskum v ACS Omega. Podľa neho bol problém vyriešený jednoduchým prístupom. Pol a jeho vedecký tím objavili metódu, ktorá vytvára uhlíkové čipy, použiteľné ako anódy, ktoré sú bežne z grafitu (tuhy) a slúžia ako negatívne elektródy v dobíjateľných batériách.

Budú batérie našich mobilných telefónov už čoskoro z plastu?
Budú batérie našich mobilných telefónov už čoskoro z plastu? Foto: Max Pixel

Polyetylénové plastové vrecká ponorili do kyseliny sírovej a umiestnili ich do chemického reaktoru. Plastové vrecká sa roztopili pri teplote 150 °C. Dr. Pol o procese povedal: „Kyselina sírová spôsobila, že plast mohol byť zahriaty na vyššiu úroveň, a to bez toho, aby vznikli nebezpečné škodlivé plyny.“ Keď odstránili zliatinu síry a polyetylénu z reaktoru a zahriali ju v peci v inertnej atmosfére, stal sa z nej čistý karbón - uhlík. Nato ho výskumníci premenili v čierny prášok a použili k výrobe anódy lítiových batérií.

„Mnohé plastové vrecká sú na jednorázové použitie a potom skončia na skládkach, v prírode, oceánoch a ktovie kde ešte. Ich rozklad potrvá stovky rokov. V roku 2013 bolo vyrobených približne 300 miliónov ton plastu. Pomocou tejto metódy sa ľudstvo môže zbaviť plastového znečisťovania,“ dokončil dr. Pol.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Pixnio

Už ste čítali?