Dobré noviny
Sexuálni násilníci nečíhajú len na ulici. Najčastejšie útočia tam, kde by ste to vôbec nečakali
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Sexuálni násilníci nečíhajú len na ulici. Najčastejšie útočia tam, kde by ste to vôbec nečakali

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: nenechtesiublizovat.cz

Tmavá ulička, bezbranná žena a niekto, kto určite na ňu číha za rohom. Klasickú predstavu o sexuálnom násilí zo strany neznámeho páchateľa je nutné trochu poopraviť. Vďaka kampani Pretože hovorím nie vyšli na svetlo sveta fakty, ktoré vás prekvapia.

BRATISLAVA 4. mája - Všeobecne platí, že ľudia, ale najmä ženy by mali byť počas presúvania sa nočným mesto mimoriadne opatrné, hoci nie je ich chybou, ak sa im vinou neznámeho násilníka stane niečo zlé. No vedeli ste, že v prípade sexuálneho násilia, ide o neznámych páchateľov len v 12 percentách prípadov? Zvyšok sú známi muži a násilie sa často deje v bežných situáciách.

Sexuálne násilie páchajú najmä muži, ktorých žena pozná

Démonizovanie nočnej ulice preto nie je až tak celkom na mieste, keďže väčšina prípadov sexuálneho násilia neprebieha podľa „klasického scenára znásilnenia“. A hoci je dobrým odporúčaním vyhýbať sa pre každý prípad tmavým uličkám alebo parkom, väčšinu násilníkov treba hľadať na iných miestach, tam, kde by ste možno vôbec nečakali.

Prečítajte si tiež:
Agresori si útoky na ženy plánujú. Takto ich možno odradiť

Ako uvádza web Hovorím nie, väčšiny sexuálnych útokov sa dopúšťajú muži, ktorých žena viac alebo menej poznala. Môže to byť ktokoľvek, od manžela, priateľa, kamaráta, suseda až po obyčajného známeho. Podľa výsledkov reprezentatívneho výskumu v SR, ktorý realizovalo Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách v prvých mesiacoch roku 2017, sú len v 12 percentách prípadov páchateľmi úplne cudzí muži a 38 percent prípadov sexuálneho násilia sa odohráva v párových vzťahoch.

Pred problematikou sexuálneho násilia a útokov si nemožno zatvárať oči, aj napriek tomu, že ide o háklivú tému, o ktorej sa radšej nahlas nehovorí. Kampaň s názvom Pretože hovorím nie prišla v najvyššom čase, jej cieľom je zvýšenie vnímavosti a informovanosti o sexuálnom násilí najmä medzi mladými ľuďmi, ako aj jeho verejné odmietnutie.

Oficiálnym mediálnym partnerom kampane „Pretože hovorím nie” sú aj Dobré noviny.
Oficiálnym mediálnym partnerom kampane „Pretože hovorím nie” sú aj Dobré noviny. Foto: adn

Celoštátna kampaň Pretože hovorím nie je zameraná na prevenciu sexuálneho násilia v intímnych vzťahoch medzi mladými ľuďmi prostredníctvom zvýšenia povedomia a informovanosti o tomto závažnom probléme. Nik, či už žena, alebo muž, si nekoleduje o znásilnenie, ani si zaň v žiadnom prípade nemôže a sex určite nie je povinnosť. Preto je dôležité uvedomiť si silu slova nie, ktoré znamená nie za akýchkoľvek okolností.

Aj takto vyzýva kampaň na zastavenie násilia.
Aj takto vyzýva kampaň na zastavenie násilia. Foto: Facebook/Zastavme násilie

Možno neznamená súhlas

Pohlavný styk si nemožno vynútiť ani fyzickým, ale ani psychickým nátlakom. Ako ďalej upozorňuje kampaň, čím viac sa situácia sexuálneho násilia podobá situácii v normálnom sexuálnom vzťahu, tým menej je spoločnosť naklonená pomenovať toto správanie ako sexuálne násilie. Veď až takmer polovica ľudí na Slovensku si myslí, že sex bez súhlasu je za istých okolností ospravedlniteľný. Nie je a ani nikdy nebol. Ak žena prijala pozvanie domov a akceptovala istú mieru intimity, neznamená to, že chcela aj súlož. Právo povedať nie preto platí v ktoromkoľvek okamihu a v akomkoľvek prostredí. Nie znamená, že daná osoba nechce pokračovať. Ani slovo možno neznamená súhlas.

Násilie častejšie páchajú blízke osoby, napríklad partneri.
Násilie častejšie páchajú blízke osoby, napríklad partneri. Foto: Facebook/Zastavme násilie

Problém sexuálneho násilia sa môže týkať kohokoľvek, ženy alebo muža, hoci ženám sa stáva výrazne častejšie. Každý môže prispieť k tomu, aby bolo sexuálneho násilia menej. Nezabúdajte, že odmietnuť násilie môžete v akejkoľvek podobe, nielen doma, ale napríklad aj v práci alebo medzi kamarátmi. Nepovažujte sex bez súhlasu za ospravedlniteľný, bez ohľadu na to, kto sa ho dopustil.

Odborníčka radí, ako si poradiť v týchto situáciach:

K téme sa pre Dobré noviny vyjadrila expertka pre výskum a monitoring v oblasti násilia páchaného na ženách a domáceho násilia Zuzana Očenášová:

Ako zistiť, či blízka osoba má násilnícke sklony?

Nie vždy sa to dá zistiť. Násilníci sa často zo začiatku zdajú byť príťažliví a starostliví muži a násilne sa začnú správať až neskôr, keď už sú si vo vzťahu istí. Varovnými signálmi však môžu byť, ak je muž prehnane žiarlivý, obmedzuje partnerkine záľuby alebo kontakt s priateľkami, chce, aby trávila všetok čas len s ním, slovne znevažuje partnerkinu prácu, veci ktoré má rada, ako sa oblieka alebo ako sa správa.

Ako sa pri prípadnom útoku, ale aj po ňom čo najrozvážnejšie zachovať? Komu to oznámiť najskôr? Okrem polície odporúčate informovať o tom aj rodinu alebo najbližších priateľov?

Najrozvážnejšie je vyhľadať ako prvú gynekologickú ambulanciu kvôli vyšetreniu a odobratiu prípadných dôkazov pre políciu. Treba si však uvedomiť, že žena práve prežila strašný zážitok a len málokto sa v takejto situácii dokáže správať úplne racionálne. Väčšina žien sa ako prvé osprchuje, aby zo seba zmyla špinu, doslova aj obrazne. Odporúčam však aspoň odložiť si do igelitového sáčku oblečenie, ktoré mala na sebe. Gynekológa je dobré vyhľadať aj neskôr kvôli možným pohlavným chorobám a neželanému tehotenstvu. To, či žena vyhľadá políciu, je len na jej rozhodnutí. V každom prípade by však nemala s týmto hrozným zážitkom zostať sama, ale nájsť si niekoho, komu dôveruje, priateľku alebo niekoho blízkeho a zdôveriť sa mu. Prežiť sexuálne násilie je silný zásah do intimity a psychiky a s podporou blízkych sa zvláda ľahšie.

Ako môžu kamaráti zistiť, že na obeti sa páchalo alebo pácha násilie? Existujú nejaké jasné znaky, ktoré síce nemusia byť na prvý pohľad viditeľné, ale môžu napovedať, že niečo nie je v poriadku?

Určite by si mali všímať zmeny správania ženy – zmeny stravovacích návykov, problémy so spánkom, vyhýbanie sa istým situáciám, miestam alebo osobám, vyhýbanie sa spoločnosti, aktivitám, ktoré predtým bežne robila, pocity strachu, zníženie výkonnosti v škole alebo práci či zvýšené užívanie alkoholu alebo drog. Vtedy je určite dobré sa so ženou porozprávať, vyjadriť svoje obavy, že s ňou nie je niečo v poriadku a ponúknuť podporu. Viac o tom, ako sa zachovať je možné nájsť na stránke hovorimnie.sk.

Ako najlepšie sa môže obeť s násilím na ňom páchanom vyrovnať? Odporúčate venovať sa čo najviac práci, priateľom, alebo vyhýbať sa spoločnosti?

Vyrovnávanie sa so sexuálnym násilím je veľmi individuálne, rovnako ako problémy, ktoré sa v jeho dôsledku môžu objaviť. Niektoré si môžu vyžadovať odbornú pomoc, niektoré sa dajú zvládnuť vlastnými silami. V každom prípade je dobré nezostať s problémom sama. Opäť platí, že zdôveriť sa niekomu blízkemu je prvým krokom ako začať. Už len to, že žena svoje pocity pomenuje, pomáha. Ak nemá vo svojom okolí niekoho dôveryhodného, môže zavolať na telefonickú linku pomoci alebo vyhľadať nejaké internetové fórum pre ženy s podobnými skúsenosťami. Informácie o nich sa opäť dajú nájsť na stránke hovorimnie.sk. Určite by sa ženy nemali zdráhať vyhľadať odbornú pomoc, ak majú pocit, že to potrebujú. Následky násilia môžu pretrvávať veľmi dlho a je lepšie spraviť všetko preto, aby bol proces uzdravovania sa pokiaľ možno čo najhladší.

Už ste čítali?