Značka UNESCO môže byť prínosom pre cestovný ruch
TASR
TASR

Značka UNESCO môže byť prínosom pre cestovný ruch

To je téma konferencie, ktorá sa v piatok (5.5.) koná v Bardejovských kúpeľoch na východnom Slovensku.

Bardejov, Dom Sv. Egídia, ilustračné foto — Foto: TASR/František Iván

Bratislava 4. mája (TASR) – Využitie značky UNESCO pre rozvoj trvalo udržateľného cestovného ruchu s cieľom získať zdroje na efektívnu ochranu lokalít svetového dedičstva a zároveň posilniť ekonomický rozvoj smerujúci k vyrovnávaniu životnej úrovne v regiónoch. To je téma konferencie, ktorá sa v piatok (5.5.) koná v Bardejovských kúpeľoch.

Konferencia je otváracím podujatím projektu UNESCO Svetové dedičstvo a udržateľný cestovný ruch, ktorý sa má implementovať na Slovensku. "Cieľom programu je prispieť k ekonomickému rozvoju komunít a zaručiť zachovanie pamiatok výnimočnej univerzálnej hodnoty prostredníctvom príjmu z cestovného ruchu za spoluúčasti aktérov na všetkých úrovniach – vládneho, mimovládneho, podnikateľského i občianskeho sektora," uviedla stála delegátka SR pri UNESCO v Paríži Klára Novotná.

"Od roku 2015 bol spustený v škandinávskych krajinách, odvtedy bol implementovaný vo viacerých krajinách sveta. Slovensko by malo byť pilotnou krajinou v rámci Vyšehradskej štvorky," uviedla Novotná.

Bardejovská konferencia by sa preto mala venovať základným pilierom programu, ktorými sú podpora domácich a zahraničných investícií do rozvoja cestovného ruchu, prepojenie cestovného ruchu na lokálnych dodávateľov tovarov a služieb, investícia do vzdelania o národných a svetových pamiatkach a budovanie kapacít v turistickom sektore.

Na konferencii sa okrem zástupcov predstaviteľov zainteresovaných ústredných štátnych orgánov zúčastní aj riaditeľka Centra svetového dedičstva UNESCO Mechtild Rossler i medzinárodní experti na udržateľný turizmus. "V panelových diskusiách vystúpia i odborníci zo Švédska, Švajčiarska či Veľkej Británie, ktorí predstavia vlastné skúsenosti pri rozvoji turistického ruchu zameraného na lokality kultúrneho a prírodného dedičstva," informovala Novotná.

K téme sa budú vyjadrovať i predstavitelia geoparkov a biosférických rezervácií a taktiež odborných inštitúcií zameraných na ochranu historického a kultúrneho dedičstva. Jedna z panelových diskusií sa zameria priamo na rozvoj Karpatského euroregiónu, do ktorého patrí východné Slovensko.

Na konferenciu by mali podľa Novotnej nadväzovať aktivity priamo v konkrétnych lokalitách. "V troch lokalitách Karpatského bukového pralesa by už na jeseň mal štartovať mikroprojekt, ktorý predstavia na konferencii," informovala Novotná. Ďalší mikroprojekt sa bude týkať okolia Rožňavy, kde sa ráta s využitím potenciálu jaskyne Domica, jednej z jaskýň Slovenského krasu. "Zápis na Zoznam svetového dedičstva mal doteraz nulový efekt zhodnotenia pre miestnych. A presne takéto problémy, ktoré boli identifikované na mnohých miestach na svete, rieši program Svetové dedičstvo a udržateľný cestovný ruch," uviedla stále delegátka SR pri UNESCO.

Konferencia sa začína v piatok o 09.00 h, jej priebeh možno sledovať prostredníctvom internetovej televízie TABLET.TV.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…