Dobré noviny
Slovensko podporilo projekt na spracovanie odpadov z áut
SITA
SITA

Slovensko podporilo projekt na spracovanie odpadov z áut

Vďaka projektu PR Krajné vzniklo v obci Krajné v okrese Myjava 50 nových pracovných miest.

BRATISLAVA 19. júna - Ministerstvo životného prostredia podporilo projekt na spracovanie odpadov zo starých áut, Slovensko sa môže stať významným hráčom pri ekologickom spracovaní odpadov z automobilového priemyslu.

Ako agentúru SITA informoval hovorca envirorezortu Maroš Stano, Ministerstvo životného prostredia SR podporilo prostredníctvom Operačného programu Životné prostredie ekoprojekt, vďaka ktorému vzniklo v obci Krajné v okrese Myjava 50 nových pracovných miest.

V uplynulých dňoch sa o tom presvedčili zástupcovia Európskej komisie a envirorezortu. Inovačný projekt umožňuje recyklovať syntetické materiály s takmer najdlhším polčasom rozkladu. Zároveň sa vyznačuje veľmi nízkou energetickou náročnosťou procesu spracovania a zušľachťovania odpadu na stavebný materiál. Výrobok má podľa Stana potom výborné tepelno-izolačné ako aj zvukovo-izolačné vlastnosti.

Doteraz končili textilné komponenty z vyradených automobilov zakopané v objemných skládkach odpadu alebo ich spaľovali v špeciálnych spaľovniach. Výnimočné vlastnosti a dlhá životnosť týchto textilných materiálov sa ďalej nezhodnocovali.

Projekt PR Krajné vďaka technológii STERED zostavil komplexnú technologickú linku, spôsobilú tento hodnotný textilný materiál spracovať a zhodnotiť ho na výrobu nových výrobkov so širokým využitím v stavebníctve a v dopravnej infraštruktúre.

"Takéto zhodnotenie textilného odpadu zo spracovania starých vozidiel je zároveň tri- až päťkrát energeticky úspornejšie ako výroba tradičných izolačných materiálov na báze kameňa, resp. skla," uvádza Stano. Na vývoji technológie STERED sa podieľal Ústav textilnej techniky v Bratislave a Výskumný ústav chemických vlákien vo Svite.

Smernica Európskej únie o nakladaní so starými vozidlami uložila členským štátom povinnosť zvýšiť podiel recyklácie z nich tak, aby sa dalo zužitkovať až 95 percent ich hmotnosti. Pri plnení záväzkov tejto smernice sa tak Slovensko vďaka tomuto projektu môže dostať do popredia v rámci celej Európy.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…