V B. Bystrici otvoria korčuliarsku dráhu za vyše štvrť milióna eur
TASR
TASR

V B. Bystrici otvoria korčuliarsku dráhu za vyše štvrť milióna eur

Európske mesto športu 2017 oficiálne otvorí relaxačno-oddychovú zónu pre korčuliarov, chodcov i cyklistov v piatok 5. mája.

Ilustračná fotografia. — Foto: TASR

Banská Bystrica 3. mája (TASR) – Takmer polkilometrová a tri metre široká in-line korčuliarska dráha, ktorá vyrástla priamo v centre mesta, v parku pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici, už v piatok (5.5.) o 15.00 h privíta prvých korčuliarov. V tento deň Európske mesto športu (EMŠ) 2017 oficiálne otvorí relaxačno-oddychovú zónu, ktorá ponúkne aktívny oddych nielen rekreačným korčuliarom, ale i chodcom a cyklistom.

Ako TASR informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Sekerešová, investícia do vybudovania relaxačno-oddychovej zóny, po verejnom obstarávaní, predstavuje sumu vo výške 275.000 eur plus vyvolané investície na spevnenie nestabilného podložia v hodnote 18.000 eur. Z toho 100.000 eur získala samospráva z vládnej dotácie.

"Som rád, že hoci počasie veľakrát nespolupracovalo, korčuliarsku dráhu môžeme sprístupniť pre všetkých aktívnych Banskobystričanov ešte pred letom. Verím, že rekreační športovci budú spokojní a v roku, keď sme EMŠ, si túto športovú aktivitu osvojí čo najviac ľudí," konštatoval primátor Ján Nosko.

Na vybudovanie betónového korčuliarskeho oválu zhotoviteľ nasadil stavebný stroj, tzv. finišer. Patrí medzi moderné metódy realizácie podobných povrchov a v Banskej Bystrici bol využitý po prvý raz.

"Po ľavej strane od Pamätníka SNP, v severnej časti areálu, bol pôvodný chodník rozšírený a bude slúžiť ako cyklochodník. V ďalšej fáze pripravovaných projektov sa napojí na plánovanú cyklotrasu Senica-Hušták, ktorá je v štádiu príprav projektovej dokumentácie. Chodník je zároveň bezbariérovo upravený. Jeho súčasťou je dlažba pre nevidiacich, ktorých má usmerniť, aby nevstúpili korčuliarom do dráhy," objasnil Vladimír Brieda, vedúci Oddelenia investičnej výstavby a riadenia projektov Mestského úradu v Banskej Bystrici.

Mesto v rámci budovania korčuliarskeho oválu citlivo pristupovalo aj k zeleni. V juhozápadnej časti sa chodník pre peších odklonil k detskému ihrisku a vonkajšiemu fitnes priestoru, čím sa zabránilo akémukoľvek výrubu stromov. V parku pribudlo nové osvetlenie, lavičky na oddych, ale i lavičky na obutie korčúľ, odpadkové koše a profesionálna bezpečnostná kamerová zóna so systémom pripojenia na wifi.

"Po Námestí SNP, Robotníckom dome či radnici vytvárame ďalšiu bezplatnú wifi zónu priamo v areáli korčuliarskej dráhy pod názvom SmartBanskaBystrica. Zamerali sme sa i na zvýšenie bezpečnosti rozšírením kamerového systému s priamym automatickým napojením na príslušníkov mestskej polície. Ak dôjde v parku k incidentu, znečisťovaniu prostredia alebo ničeniu majetku mesta, systém na to stálu službu automaticky upozorní. Moderná technológia nám zároveň umožní monitorovať, koľko ľudí korčuliarsku dráhu využíva," dodal prednosta banskobystrického magistrátu Martin Adamec.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…