Prvý mrakodrap na Slovensku: V bratislavskom komplexe Eurovea 2 má vyrásť 46-podlažná budova
TASR
TASR

Prvý mrakodrap na Slovensku: V bratislavskom komplexe Eurovea 2 má vyrásť 46-podlažná budova

Územie novej výstavby je ohraničené zo severu Pribinovou ulicou, z východu Mostom Apollo, zo západu bytovým objektom existujúceho komplexu Eurovea a z juhu nábrežnou líniou Dunaja.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Bratislava 3. mája (TASR) - V plánovanom polyfunkčnom komplexe Eurovea 2 v Bratislave má vyrásť 46-podlažná budova, ktorá bude jedna z výškových dominánt hlavného mesta. Navrhované je aj prepojenie električkových tratí od Šafárikovho námestia cez Pribinovu a Košickú do Ružinova s alternatívnym odbočením v smere Zimný prístav – Vrakuňa a Mlynské Nivy. Informuje o tom developer komplexu J&T Real Estate.

Projekt je momentálne vo fáze posudzovania vplyvu na životné prostredie (EIA) a pokračuje proces k vydaniu územného rozhodnutia. Územie novej výstavby je ohraničené zo severu Pribinovou ulicou, z východu Mostom Apollo, zo západu bytovým objektom existujúceho komplexu Eurovea a z juhu nábrežnou líniou Dunaja.

Hlavnú časť polyfunkčného projektu Eurovea 2 bude tvoriť podľa developera spolu šesť stavieb, a to rozšírenie nákupného centra, podzemná garáž, bytový dom na nábreží, dve administratívne budovy a obytná veža. Druhá etapa má priniesť pokračovanie výškovo primeranej mestskej zástavby, čím nadviaže na vzhľad už existujúcej zástavby, s pozvoľným zvyšovaním smerom k Mostu Apollo. "V jeho blízkosti plánujeme postaviť výškovú dominantu ako výrazný orientačný bod, ktorá bude mať 46 nadzemných podlaží," spresňuje predseda predstavenstva J&T Real Estate Peter Korbačka.

Polyfunkčný komplex má nadväzovať a dopĺňať urbanistický koncept prvej fázy. Developer deklaruje ďalšiu kultiváciou nábrežia a podporenie širokého spektra voľnočasových aj športových aktivít v bezprostrednej blízkosti rieky. Chýbať tu nebudú športové zóny, obchody, služby, detské ihriská či reštauračné zariadenia. Nábrežná promenáda sa predĺži až po Most Apollo.

"Cieľom všetkých týchto aktivít je umožniť obyvateľom Bratislavy priblížiť sa k Dunaju a vo väčšom meradle aktívne využívať jeho nábrežia," podotkol Korbačka. Plánuje sa taktiež prepojenie lokality Eurovea s pripravovanou protiľahlou zónou Nové Lido peším mostom.

Súčasťou návrhu je taktiež popri predĺžení bulváru Pribinova aj koncepčné riešenie verejnej dopravy, napojenie nových cyklotrás na existujúce a doplnenie siete pre pohyb chodcov. "Eurovea 2 dobuduje a skvalitní cyklistické prepojenie medzinárodnej dunajskej trasy a vytvorí takzvaný bike point, čím vznikne v lokalite ideálne miesto oddychu a spoločensko-relaxačných aktivít," tvrdí developer. Navrhuje sa aj prepojenie električkových tratí od Šafárikovho námestia cez Pribinovu a Košickú do Ružinova s alternatívnym odbočením v smere Zimný prístav – Vrakuňa a Mlynské Nivy.

Komplex Eurovea bude mať po rozšírení celkovú rozlohu 8,5 ha. Nákupné centrum bude tvoriť 84.000 štvorcových metrov (m2), nábrežný park 15.000 m2, nábrežná promenáda 23.200 m2 a kancelárie 64.800 m2. Po rozšírení bude v celom komplexe 722 bytov, 4045 parkovacích miest, päť ihrísk a 15 kinosál.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…