Prvý mrakodrap na Slovensku: V bratislavskom komplexe Eurovea 2 má vyrásť 46-podlažná budova
TASR
TASR

Prvý mrakodrap na Slovensku: V bratislavskom komplexe Eurovea 2 má vyrásť 46-podlažná budova

Územie novej výstavby je ohraničené zo severu Pribinovou ulicou, z východu Mostom Apollo, zo západu bytovým objektom existujúceho komplexu Eurovea a z juhu nábrežnou líniou Dunaja.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Bratislava 3. mája (TASR) - V plánovanom polyfunkčnom komplexe Eurovea 2 v Bratislave má vyrásť 46-podlažná budova, ktorá bude jedna z výškových dominánt hlavného mesta. Navrhované je aj prepojenie električkových tratí od Šafárikovho námestia cez Pribinovu a Košickú do Ružinova s alternatívnym odbočením v smere Zimný prístav – Vrakuňa a Mlynské Nivy. Informuje o tom developer komplexu J&T Real Estate.

Projekt je momentálne vo fáze posudzovania vplyvu na životné prostredie (EIA) a pokračuje proces k vydaniu územného rozhodnutia. Územie novej výstavby je ohraničené zo severu Pribinovou ulicou, z východu Mostom Apollo, zo západu bytovým objektom existujúceho komplexu Eurovea a z juhu nábrežnou líniou Dunaja.

Hlavnú časť polyfunkčného projektu Eurovea 2 bude tvoriť podľa developera spolu šesť stavieb, a to rozšírenie nákupného centra, podzemná garáž, bytový dom na nábreží, dve administratívne budovy a obytná veža. Druhá etapa má priniesť pokračovanie výškovo primeranej mestskej zástavby, čím nadviaže na vzhľad už existujúcej zástavby, s pozvoľným zvyšovaním smerom k Mostu Apollo. "V jeho blízkosti plánujeme postaviť výškovú dominantu ako výrazný orientačný bod, ktorá bude mať 46 nadzemných podlaží," spresňuje predseda predstavenstva J&T Real Estate Peter Korbačka.

Polyfunkčný komplex má nadväzovať a dopĺňať urbanistický koncept prvej fázy. Developer deklaruje ďalšiu kultiváciou nábrežia a podporenie širokého spektra voľnočasových aj športových aktivít v bezprostrednej blízkosti rieky. Chýbať tu nebudú športové zóny, obchody, služby, detské ihriská či reštauračné zariadenia. Nábrežná promenáda sa predĺži až po Most Apollo.

"Cieľom všetkých týchto aktivít je umožniť obyvateľom Bratislavy priblížiť sa k Dunaju a vo väčšom meradle aktívne využívať jeho nábrežia," podotkol Korbačka. Plánuje sa taktiež prepojenie lokality Eurovea s pripravovanou protiľahlou zónou Nové Lido peším mostom.

Súčasťou návrhu je taktiež popri predĺžení bulváru Pribinova aj koncepčné riešenie verejnej dopravy, napojenie nových cyklotrás na existujúce a doplnenie siete pre pohyb chodcov. "Eurovea 2 dobuduje a skvalitní cyklistické prepojenie medzinárodnej dunajskej trasy a vytvorí takzvaný bike point, čím vznikne v lokalite ideálne miesto oddychu a spoločensko-relaxačných aktivít," tvrdí developer. Navrhuje sa aj prepojenie električkových tratí od Šafárikovho námestia cez Pribinovu a Košickú do Ružinova s alternatívnym odbočením v smere Zimný prístav – Vrakuňa a Mlynské Nivy.

Komplex Eurovea bude mať po rozšírení celkovú rozlohu 8,5 ha. Nákupné centrum bude tvoriť 84.000 štvorcových metrov (m2), nábrežný park 15.000 m2, nábrežná promenáda 23.200 m2 a kancelárie 64.800 m2. Po rozšírení bude v celom komplexe 722 bytov, 4045 parkovacích miest, päť ihrísk a 15 kinosál.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…