J. LUNTER: Prácu v kraji prinesie aj lepšia podpora turizmu
TASR
TASR

J. LUNTER: Prácu v kraji prinesie aj lepšia podpora turizmu

Do týchto dní v BBSK oficiálne oznámili svoju kandidatúru na post predsedu kraja okrem Luntera ďalší šiesti kandidáti.

Na snímke zľava syn kandidáta na post predsedu BBSK Ondrej Lunter a kandidát na post predsedu BBSK Ján Lunter počas oficiálneho ohlásenia kandidatúry na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Banská Bystrica, 3. apríla 2017. — Foto: TASR - Branislav Račko

Muráň 2. mája (TASR) – Lepšie využívanie kultúrneho a prírodného dedičstva v Banskobystrickom kraji (BBSK) a s tým súvisiaci rozvoj turizmu môžu priniesť ľuďom v obciach tohto regiónu viac práce. Pri predstavovaní svojich programových priorít v oblasti cestovného ruchu to dnes v Muráni v okrese Revúca uviedol kandidát na predsedu BBSK Ján Lunter.

„Náš kraj je naozaj nádherný. Máme krásnu prírodu, máme národné parky, ale máme aj lokality, ktoré sme doteraz nenavštívili ani my, Slováci. To všetko je zdrojom a príležitosťou na to, aby sme zamestnali viacej ľudí. Cestovný ruch v takom krásnom a rozmanitom kraji je možnosťou pre mnohých malých a stredných podnikateľov, a tým aj pre vznik pracovných miest. Lenže to, čo pre ich podporu robí kraj v súčasnosti, ani zďaleka nestačí,“ uviedol Lunter s tým, že v prípade svojho zvolenia za predsedu BBSK sa pri rozvoji turizmu sústredí na štyri aktivity.

Prvou je podpora regionálnych produktov. „Pult plný výrobkov od miestnych producentov môže byť v každom väčšom turistickom uzle, v každom infocentre či na všetkých pumpách. Pomôžeme farmárom a remeselníkom s tým, aby sa k ich výrobkom zákazníci vedeli dostať čo najjednoduchšie a najpohodlnejšie,“ vysvetlil.

Druhou aktivitou je vybudovanie informačného systému, ktorého úlohou má byť turistom prehľadne prezentovať informácie o možnostiach v jednotlivých oblastiach BBSK. Podľa Luntera má mať podobu webstránky, mobilnej aplikácie, ale aj máp a informačných tabúľ. „Turisti si budú môcť vopred naplánovať svoju cestu a na jednom mieste nájdu informácie o ubytovaní, doprave, možnostiach stravovania aj trávenia voľného času,“ dodal.

Za svoju tretiu prioritu v súvislosti s rozvojom turistického ruchu považuje Lunter propagáciu BBSK na Slovensku i v zahraničí. „Musíme služby a atrakcie z nášho kraja ukazovať na konferenciách či ambasádach. Nemôžeme to nechať na jednotlivých obciach, múzeách či penziónoch,“ zdôraznil.

Štvrtou prioritou je praktická pomoc pre podnikateľov aj aktívnych občanov pri hľadaní financií. Úrad BBSK musí podľa Luntera pomáhať pri hľadaní príležitosti na čerpanie financií z fondov a tiež pomôcť s administratívou a vypracovaním projektov.

„Prevádzkovatelia majú veľa práce s denným chodom a údržbou svojich zariadení. Remeselníci sa chcú sústrediť na výrobu, nie na písanie projektov. Ak im túto byrokratickú bariéru pomôžeme prekonať, narastú investície do turistickej infraštruktúry bez zaťaženia rozpočtu kraja,“ zhrnul.

Do týchto dní v BBSK oficiálne oznámili svoju kandidatúru na post predsedu kraja okrem Luntera ďalší šiesti kandidáti. Sú nimi politológ, poslanec Národnej rady (NR) SR za stranu Sloboda a Solidarita a poslanec Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici Martin Klus, prednosta Mestského úradu v Brezne, vyštudovaný právnik Martin Juhaniak, predseda Strany moderného Slovenska Milan Urbáni, konateľ súkromnej firmy, banskobystrický mestský poslanec Igor Kašper, exprimátor Banskej Bystrice Ivan Saktor a generálny riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici, historik a mestský poslanec Stanislav Mičev.

Jediný, kto ešte oficiálne neoznámil svoju kandidatúru na post šéfa BBSK, ale o kom sa to predpokladá, je súčasný predseda samosprávneho kraja a poslanec NR SR za Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba. Ako pre TASR v závere minulého roka reagoval podpredseda ĽSNS a predseda Úradu BBSK Milan Uhrík, "predseda BBSK je odhodlaný obhájiť výsledky zodpovednej práce v našom samosprávnom kraji“.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…