Do ulíc historického Kežmarku sa po zime opäť vrátili Žlté bicykle
TASR
TASR

Do ulíc historického Kežmarku sa po zime opäť vrátili Žlté bicykle

Žlté bicykle v Kežmarku začali kampaňou, vďaka ktorej sa združeniu podarilo vyzbierať viac ako 3000 eur a mnoho starších bicyklov.

Ilustračná snímka, cyklotrasa — Foto: TASR

Kežmarok 2. mája (TASR) – Do ulíc historického mesta Kežmarok sa po zime opäť vrátili Žlté bicykle. Požičať si ich môžu obyvatelia mesta na presun po Kežmarku. Vytvoriť komunitný systém zdieľaných bicyklov sa občianske zduženie Vlk, ktorý nikdy nespí rozhodlo po vzore Bratislavy vlani na jeseň.

"Na jeseň sme spustili pilotnú prevádzku zdieľaných Žltých bicyklov v Kežmarku s desiatimi repasovanými bicyklami a postupne s desiatimi novými. Staré bicykle sme dostali od ľudí a nové komponenty a nové bicykle pribudli vďaka podpore od ľudí cez zbierku," uviedol predseda združenia Dominik Jakub. S prvým snehom však bicykle uskladnili pod strechu. Podľa jeho slov však bol o tento projekt v Kežmarku veľký záujem. V súčasnosti je k dispozícii 18 bicyklov v rôznych častiach mesta, napríklad pri hrade, radnici či na sídliskách.

Podľa Jakuba je potrebné spopularizovať bicykel ako dopravný prostriedok a verejnosti vysvetliť, čo slovné spojenie zdieľané bicykle znamená. "Keď sme začínali, museli sme ľuďom vysvetľovať, že bicykel nie je len na rekreáciu a šport, ale aj efektívny dopravný prostriedok v meste," priblížil Jakub. Podľa jeho ďalších slov sa mu pravidelne ozývajú ľudia z iných miest s otázkami, ako by mohli zaviesť zdieľané bicykle v ich meste.

"Za dva a pol mesiaca, čo boli bicykle nepretržite vonku bez dozoru, sa im nič nestalo. Jediné poškodenie, nič nikto neukradol. Ľudia vedia byť aj slušní a zodpovední. Stávalo sa nám, že ak mal bicykel defekt, tak nám to niekto napísal, aby sme ho prišli opraviť," vysvetlil Jakub.

Žlté bicykle v Kežmarku začali kampaňou, vďaka ktorej sa združeniu podarilo vyzbierať viac ako 3000 eur a mnoho starších bicyklov. Bicykle určené na zdieľanie sú od ostatných bicyklov odlíšené žltou farbou. Na označených stanovištiach si môže záujemca bicykel požičať cez internetovú aplikáciu, následne si ho odomkne a na ďalšom stanovišti ho vráti. Bicykle sú uzamknuté zámkami na kód. Záujemca získa kód, ktorý použije pri otvorení zámku a nový kód, na ktorý ho po vrátení zmení.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…