Pod Urpínom začali letnú sezónu. Spustením fontán a rekordom v sabráži
TASR
TASR

Pod Urpínom začali letnú sezónu. Spustením fontán a rekordom v sabráži

Jej odštartovanie sa konalo počas 4. ročníka Vínšpacírky, na ktorej mohli návštevníci do neskorého večera ochutnávať vzorky kvalitných vín slovenských vinárstiev.

Na snímke pohľad na Námestie SNP počas vínneho festivalu Vínšpacírka na Námestí SNP v Banskej Bystrici 29. apríla 2017. — Foto: TASR/Branislav Račko

Banská Bystrica 30. apríla (TASR) – Sprístupnením Hodinovej tzv. šikmej veže a slávnostným spustením fontány na banskobystrickom Námestí SNP sa v sobotu (29. 4.) v meste pod Urpínom otvárala tohtoročná letná turistická sezóna. Jej odštartovanie sa konalo počas 4. ročníka Vínšpacírky, na ktorej mohli návštevníci do neskorého večera ochutnávať vzorky kvalitných vín slovenských vinárstiev.

Primátor Ján Nosko bol rád, že námestie sa zaplnilo návštevníkmi nielen vínneho, ale aj paralelne prebiehajúceho jazzového festivalu, ako aj účastníkmi etablovanej medzinárodnej súťažnej prehliadky vysokoškolských a stredoškolských speváckych zborov Akademická Banská Bystrica.

"Sú to všetko podujatia, na ktoré prišlo do Banskej Bystrice množstvo ľudí a je to vhodný okamih, aby sme spustením fontány otvorili letnú turistickú sezónu. Myslím si, že naše mesto a jeho krásne okolie má obrovský potenciál preto, aby sme ho ľuďom dokázali predať, aby sme im ho ukázali a priblížili. Som veľmi rád, že naša oblastná organizácia cestovného ruchu vyvíja naozaj množstvo aktivít, aby atrakcie mesta, či už historické alebo prírodné spropagovala," konštatoval pre TASR Nosko.

Jedným z vrcholov víkendového vinárskeho sviatku pod Urpínom bola hromadná sabráž pravého šampanského, ktorá z Banskej Bystrice urobila nového slovenského rekordéra.

"Pôvodný slovenský rekord v hromadnej sabráži, teda sekaní šampanského naraz, sme prekonali o 14 ľudí, dosiahli sme 46 rekordmanov, ktorí majstrovsky pred plným námestím predviedli hromadne techniku sabráže. Sekali sme originál šampanské a nie sekt, to je veľký rozdiel v kvalite a cene fliaš," zdôraznil dnes pre TASR viceprimátor Martin Turčan.

Ako zhrnul, v Banskej Bystrici sa prezentovalo celkovo 38 vinárstiev a distribútorov vína, ktorí priniesli takmer 300 vzoriek nielen zo slovenskej, ale i zahraničnej produkcie. Rekordná bola i návštevnosť. Vypredalo sa všetkých 1200 vstupeniek na Vínšpacírku.

Na snímke účastník degustuje víno počas vínneho festivalu Vínšpacírka na Námestí SNP v Banskej Bystrici 29. apríla 2017. (Foto: TASR)
Na snímke ukážka otvorenia fľaše šumivého vína sabrážou počas vínneho festivalu Vínšpacírka na Námestí SNP v Banskej Bystrici 29. apríla 2017. (Foto: TASR)
Na snímke fľaše vína počas vínneho festivalu Vínšpacírka na Námestí SNP v Banskej Bystrici 29. apríla 2017. (Foto: TASR)

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…