Pod Urpínom začali letnú sezónu. Spustením fontán a rekordom v sabráži
TASR
TASR

Pod Urpínom začali letnú sezónu. Spustením fontán a rekordom v sabráži

Jej odštartovanie sa konalo počas 4. ročníka Vínšpacírky, na ktorej mohli návštevníci do neskorého večera ochutnávať vzorky kvalitných vín slovenských vinárstiev.

Na snímke pohľad na Námestie SNP počas vínneho festivalu Vínšpacírka na Námestí SNP v Banskej Bystrici 29. apríla 2017. — Foto: TASR/Branislav Račko

Banská Bystrica 30. apríla (TASR) – Sprístupnením Hodinovej tzv. šikmej veže a slávnostným spustením fontány na banskobystrickom Námestí SNP sa v sobotu (29. 4.) v meste pod Urpínom otvárala tohtoročná letná turistická sezóna. Jej odštartovanie sa konalo počas 4. ročníka Vínšpacírky, na ktorej mohli návštevníci do neskorého večera ochutnávať vzorky kvalitných vín slovenských vinárstiev.

Primátor Ján Nosko bol rád, že námestie sa zaplnilo návštevníkmi nielen vínneho, ale aj paralelne prebiehajúceho jazzového festivalu, ako aj účastníkmi etablovanej medzinárodnej súťažnej prehliadky vysokoškolských a stredoškolských speváckych zborov Akademická Banská Bystrica.

"Sú to všetko podujatia, na ktoré prišlo do Banskej Bystrice množstvo ľudí a je to vhodný okamih, aby sme spustením fontány otvorili letnú turistickú sezónu. Myslím si, že naše mesto a jeho krásne okolie má obrovský potenciál preto, aby sme ho ľuďom dokázali predať, aby sme im ho ukázali a priblížili. Som veľmi rád, že naša oblastná organizácia cestovného ruchu vyvíja naozaj množstvo aktivít, aby atrakcie mesta, či už historické alebo prírodné spropagovala," konštatoval pre TASR Nosko.

Jedným z vrcholov víkendového vinárskeho sviatku pod Urpínom bola hromadná sabráž pravého šampanského, ktorá z Banskej Bystrice urobila nového slovenského rekordéra.

"Pôvodný slovenský rekord v hromadnej sabráži, teda sekaní šampanského naraz, sme prekonali o 14 ľudí, dosiahli sme 46 rekordmanov, ktorí majstrovsky pred plným námestím predviedli hromadne techniku sabráže. Sekali sme originál šampanské a nie sekt, to je veľký rozdiel v kvalite a cene fliaš," zdôraznil dnes pre TASR viceprimátor Martin Turčan.

Ako zhrnul, v Banskej Bystrici sa prezentovalo celkovo 38 vinárstiev a distribútorov vína, ktorí priniesli takmer 300 vzoriek nielen zo slovenskej, ale i zahraničnej produkcie. Rekordná bola i návštevnosť. Vypredalo sa všetkých 1200 vstupeniek na Vínšpacírku.

Na snímke účastník degustuje víno počas vínneho festivalu Vínšpacírka na Námestí SNP v Banskej Bystrici 29. apríla 2017. (Foto: TASR)
Na snímke ukážka otvorenia fľaše šumivého vína sabrážou počas vínneho festivalu Vínšpacírka na Námestí SNP v Banskej Bystrici 29. apríla 2017. (Foto: TASR)
Na snímke fľaše vína počas vínneho festivalu Vínšpacírka na Námestí SNP v Banskej Bystrici 29. apríla 2017. (Foto: TASR)

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…