Dobré noviny
Geniálny nápad Slovákov: Kufrík, ktorý pomôže opusteným deťom vyrovnať sa s minulosťou. Pozrite sa, ako funguje
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Geniálny nápad Slovákov: Kufrík, ktorý pomôže opusteným deťom vyrovnať sa s minulosťou. Pozrite sa, ako funguje

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Empatia by medzi ľuďmi nemala chýbať, a to dobre vedia aj tí, ktorí sa starajú o deti, ktoré sú už od narodenia opustené. Skupina šikovných ľudí preto vymyslela špeciálny kufrík, ktorý im dokáže pomôcť.

BANSKÁ BYSTRICA 30. apríla - Nie všetky deti majú to šťastie, že od narodenia vyrastajú v rodine. Niektorých sa ich mamy z rôznych dôvodov vzdajú a umiestnia ich do hniezd záchrany alebo sa narodia v rámci utajeného a anonymného pôrodu. Jediné, čo im vtedy zostane, je mamin súhlas na adopciu. Keď však vyrastú, chýba im, že z čias svojich prvých dní nemajú žiadne spomienky ani nikoho, kto by im o tom mohol porozprávať. Skupina empatických Slovákov však prišla so šikovným riešením.

Tajomný kufrík plný tajomstiev

Minulý rok vznikol v Banskej Bystrici vďaka nápadu a spolupráci viacerých osôb Kufrík pre Kukulíka. Ide o koncept zmierňovania utrpenia najmenších opustených detí už na pôde nemocnice, ktorým sa inšpirovala sociálna poradkyňa a terapeutka Dana Žilinčíková z Centra Návrat v Banskej Bystrici od našich českých susedov, pričom na Slovensko bol koncept prenesený vo forme, v ktorej sa na tvorbe Kufríka, okrem personálu konkrétnej nemocnice, podieľajú aj pracovníci rôznych pomáhajúcich profesií, teda psychológovia, sociálni pracovníci i terapeuti.

Detský kufrík obsahuje noviny z dňa, keď sa narodilo opustené dieťa, list sestričky, ktorá dieťa držala na rukách a podbradník s výšivkou od dobrovoľníčky, ktorá kufrík zakúpila. Jeho dôležitou súčasťou je aj cenný pamätník zo spomienok viacerých ľudí, ktorí sa starali o „opustené“ dieťa v prvé dni jeho života.

Kufrík pre Kukulíka obsahuje predmety, ktoré dieťaťu pomôžu získať pekné spomienky na deň svojho narodenia.
Kufrík pre Kukulíka obsahuje predmety, ktoré dieťaťu pomôžu získať pekné spomienky na deň svojho narodenia. Foto: reprofoto/YouTube

Pekné spomienky pomôžu prekonať tie smutné

Neviem nič o svojom narodení. Viem len dátum a miesto, a viete, mne sa s tým dátumom spája to, že som tam zostala sama,“ vypovedá svoju skúsenosť 19-ročná Iveta, ktorá bola adoptovaná ako 5-mesačná.

Kufrík je dôkazom, že dieťa, ktorého maminka dala súhlas na adopciu, nebolo prvé dni života na svete samo. Obsahuje spomienky a mená konkrétnych ľudí, niekde sú vhodne doplnené aj ich fotografie. Obsah kufríka tak vypĺňa informačné prázdno, ktoré zvyčajne vzniklo medzi narodením dieťaťa a jeho presunom do detského domova alebo do starostlivosti budúcich osvojiteľov. Tým môže v budúcnosti zmierniť „smutné vákuum“ v duši dieťaťa či dospievajúceho s takýmto príbehom,“ vysvetľuje Lucia Žiaková, psychologička zo združenia Návrat.

Maličkosti, ktoré vedia urobiť veľkú radosť

Všetky veci a texty v kufríku sú robené na mieru konkrétneho dieťaťa pod metodickým vedením sociálnej poradkyne a terapeutky Dany Žilinčíkovej z Centra Návrat v Banskej Bystrici. Mnohé sú dokonca v jazyku detí, čo umožní adoptívnym rodičom citlivú komunikáciu o prvých dňoch života dieťaťa.

Vďaka kufríku môžu aj adoptívni rodičia jednoduchšie dieťaťu opísať jeho prvé dni života, hoci pri ňom neboli.
Vďaka kufríku môžu aj adoptívni rodičia jednoduchšie dieťaťu opísať jeho prvé dni života, hoci pri ňom neboli. Foto: Pixabay

Nápad, ktorý pomáha deťom

Prvý Kufrík pre Kukulíka vznikol v júli minulého roka na zmierňovanie utrpenia dievčatka, ktoré bolo opustené hneď po narodení na Neonatologickej klinike SZU Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Pracovníčka Návrat, o.z. ho odovzdala vedúcej oddelenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a odtiaľ poputoval k budúcim adoptívnym rodičom. V súčasnosti združenie oslovuje s ponukou spolupráce ďalšie nemocnice a úrady v oblastiach, v ktorých pôsobia jeho centrá.

Kufrík je výnimočný aj tým, že prepája rezort zdravotníctva s rezortom sociálnych vecí i laickú ľudskú pomoc s rodinou, ktorá preberá zodpovednosť za opustené dieťa, teda jeho budúcimi osvojiteľmi.

Už ste čítali?