Spomaľovač, ktorý odľahčí Dvorianky od hluku, sa začal stavať
TASR
TASR

Spomaľovač, ktorý odľahčí Dvorianky od hluku, sa začal stavať

Začiatok výstavby spomaľovača po ročnom odklade privítal miestny aktivista Ján Vitkovič.

Problémy súvisiace s dopravou trápia obyvateľov obce Dvorianky v okrese Trebišov. Vedie ňou cesta 1. triedy, ktorou prejdú denne stovky kamiónov. Spôsobujú hluk, otrasy, praskanie rodinných domov, znečisťujú ovzdušie a často prekračujú maximálnu povolenú rýchlosť. Trpezlivosť dedinčanov zdá sa pretiekla. Na víkend pripravujú v obci protestnú akciu. Frekventovanú cestu I/79 tu chcú zablokovať. Na snímke Ján Vitkovič, ktorý je predsedom petičného výboru za riešenie zlej situácie na Hlavnej ulici v Dvoriankach, sleduje z dvora svojho rodinného domu dopravnú situáciu v obci. — Foto: TASR - Roman Hanc

Dvorianky 27. apríla (TASR) – Pred obcou Dvorianky v okrese Trebišov, ktorá je dlhodobo postihnutá hlukom a otrasmi od kamiónov, sa v týchto dňoch rozbiehajú práce na úprave cesty I/79 s cieľom zabezpečiť spomalenie prichádzajúcich vozidiel. Stavba zahŕňa vybudovanie stredného deliaceho ostrovčeka s vybočením jazdných pruhov. "Predpokladáme zníženie hlukovej záťaže z cestnej dopravy v obci Dvorianky," uviedla hovorkyňa Slovenskej správy ciest (SSC) Zuzana Hromcová.

Ide o prvú etapu projektu I/79 Dvorianky, riešenie bezpečnosti. Stavba sa mala realizovať už pred rokom, podľa rezortu dopravy došlo k posunu termínu z dôvodu dlhšej projektovej prípravy a procesu verejného obstarávania. 

Stavenisko prevzal zhotoviteľ stavby, ktorým je spoločnosť Eurovia SK, v polovici tohto mesiaca. Práce by mali byť hotové do šiestich mesiacov, náklady predstavujú zhruba 329.000 eur s DPH. "Stavba bude realizovaná počas plnej premávky s obmedzením rýchlosti a šírky jazdných pruhov na predmetnom úseku," uviedla ďalej pre TASR Hromcová.

Cesta I. triedy vedie v obci cez Hlavnú ulicu s rodinnými domami, rýchlosť je obmedzená na 50 km/h a v smere od Vranova nad Topľou na 40 km/h, čo však vodiči kamiónov na trase medzi Poľskom a Ukrajinou často nedodržujú. Obyvatelia blízkych rodinných domov sa sťažujú na celodenný hluk, vibrácie i škodlivé emisie.

Začiatok výstavby spomaľovača po ročnom odklade privítal miestny aktivista Ján Vitkovič. "Kamióny budú nútené brzdiť ešte v poli pred rodinnými domami, a teda otrasy a hluk ostanú pred obcou, a nie ako tomu bolo doteraz, keď pred starým spomaľovačom kamióny brzdili priamo pred oknami rodinných domov v obci," reagoval. Ďalšie pozitívum vidí v tom, že nový spomaľovač sa nebude dať obísť v protismere, a že bude pôsobiť tak, aby kamióny nezrýchľovali ešte v obci, pretože z nej budú vychádzať tiež pomaly.

V druhej etape projektu by malo dôjsť k výmene asfaltového koberca na ceste na Hlavnej ulici za špeciálny protihlukový asfalt. Požiadavkou aktivistov a obyvateľov obce bola súčasná realizácia prvej a druhej etapy. "Teraz je to neúplné riešenie iba na vjazde do obce od Hriadok a chýba riešenie na upokojenie dopravy v prejazde obcou, kde požadujeme osadenie foto radarov," konštatoval Vitkovič.

Termín realizácie druhej etapy podľa SSC zatiaľ nie je možné predpokladať. "Závisí od viacerých faktorov a od pridelenia potrebného množstva finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu," konštatovala Hromcová.

Hlavným riešením je vybudovanie obchvatu obce. Ten posúdi v rámci obchvatu viacerých obcí na ceste I/79 štúdia realizovateľnosti, ktorá má byť dodaná v nasledujúcich týždňoch.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…