Jubilejný 10. ročník organového festivalu v Nitre sa začne túto nedeľu
TASR
TASR

Jubilejný 10. ročník organového festivalu v Nitre sa začne túto nedeľu

Otvárací koncert festivalu sa uskutoční v nedeľu 30. apríla o 19.00 h v piaristickom kostole sv. Ladislava v Nitre a bude patriť českému organistovi Pavlovi Svobodovi.

Ilustračná fotografia. — Foto: TASR

Bratislava/Nitra 27. apríla (TASR) - Jubilejný 10. ročník medzinárodného organového festivalu Ars Organi Nitra sa uskutoční v čase od 30. apríla do 28. mája. Tentoraz budú účinkovať okrem slovenských, aj koncertní organisti z Českej republiky, Nórska a Francúzska. Zakladateľkou a umeleckou vedúcou tohto festivalu je slovenská organistka Mária Magyarová Plšeková, informoval TASR Ján Juráš z občianskeho združenia Ars ante portas v Bratislave.

Aj v tomto roku bude festival tvoriť cyklus piatich koncertov, ktoré sa budú konať vždy v nedeľu o 19.00 h v dvoch nitrianskych kostoloch - v piaristickom kostole sv. Ladislava (30. apríl a 28. máj) a v evanjelickom kostole Svätého Ducha (7. mája, 14. mája a 21. mája).

Otvárací koncert festivalu sa uskutoční v nedeľu 30. apríla o 19.00 h v piaristickom kostole sv. Ladislava v Nitre a bude patriť českému organistovi Pavlovi Svobodovi. Tento umelec je laureátom medzinárodných súťaží Pražské jaro a Bach Wettbewerb v Lipsku. Návštevníci si v jeho podaní vypočujú diela J. S. Bacha, ale i V. Lübecka, N. W. Gadea a ďalších majstrov.

Slovenský organista a iniciátor stavby mnohých nových organov na Slovensku Stanislav Šurin vytvorí neopakovateľné duo s významným slovenským huslistom Milošom Valentom, ktorý je umeleckým vedúcim súboru pre starú hudbu Solamente Naturali. V evanjelickom kostole Svätého Ducha uvedú v prvú májovú nedeľu koncert pozostávajúci zo skladieb zo 17. storočia, povedal ďalej Juráš.

Zakladateľka a umelecká vedúca festivalu Mária Magyarová Plšeková bude účinkovať na treťom festivalovom koncerte 14. mája. K spolupráci si prizvala členov súboru Il Cuore Barocco. Na štvrtom koncerte 21. mája sa predstaví mladý nórsky organista Eivind Berg, ktorý v súčasnosti študuje do Viedni. Jubilejný 10. ročník festivalu uzavrie 28. mája v piaristickom kostole sv. Ladislava v Nitre francúzsky virtuóz Johann Vexo, ktorý pôsobí ako organista v parížskom Notre Dame. Zahrá skladby J. S. Bacha, C. Francka, L. Vierna a iných skladateľov, priblížil festival Juráš.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…