Prešovská univerzita má kultúrny a športový deň
TASR
TASR

Prešovská univerzita má kultúrny a športový deň

Jeho súčasťou bude aj najväčší študentský festival v Prešove UNIPOFEST.

Mesto Prešov — Foto: TASR/Milan Kapusta

Prešov 26. apríla (TASR) – Prešovská univerzita (PU) v Prešove pripravila nadnes Deň univerzity - UNIPODAY, ktorý vyplnia kultúrne a športové podujatia. Jeho súčasťou bude aj najväčší študentský festival v Prešove UNIPOFEST.

V športovej časti si zmerajú svoje sily volejbalové a futbalové družstvá, ktoré tvoria študenti a pedagógovia jednotlivých fakúlt. Do záverečného exhibičného zápasu vo volejbale sa proti sebe postaví univerzitné mužstvo proti výberu reprezentantov mesta. Zápas bude mať charitatívny rozmer, časť zo zisku venujú na nákup pomôcok pre študentov so špecifickými potrebami.

"Dnešný deň je nielen zhmotnením všetkých univerzitných aktivít, ale predovšetkým možnosťou ukázať našim priaznivcom a priateľom, čím naša univerzita žije, čo ju napĺňa a teší," uviedol Milan Portik, prorektor pre vedu, umenie, šport a akreditáciu PU.

Na poludnie sa uskutoční alegorický sprievod študentov a pedagógov, pôjde od budovy rektorátu univerzity k bráne mestského úradu, pri ktorej ich privíta primátorka mesta Andrea Turčanová. Bude sa niesť v znamení hesla Mladá univerzita v starobylom meste, čím si študenti pripomenú 770. výročie prvej písomnej zmienky o Prešove, 500. výročie reformácie, 350. výročie otvorenia Prešovského evanjelického kolégia - prvej vysokoškolskej inštitúcie v meste a 20. výročie založenia Prešovskej univerzity. V prezentačných stánkoch v centre mesta sa predstaví osem fakúlt univerzity.

Na hlavnom pódiu na pešej zóne bude trojhodinový kultúrny program, v rámci ktorého sa predstavia univerzitné umelecké súbory ako Študentské divadlo FF PU, folklórny súbor Torysa, komorný vokálny súbor Piano Vocal, Akordeónové kvarteto, miešaný zbor Nostro Canto, Spevácky zbor sv. Romana Sladkopevca i Ukrajinsko-slovenský vokálny súbor Liberi band.

Vo vysokoškolskom areáli sa začne o 14.00 h študentský festival UNIPOFEST, na ktorom vystúpia hudobné skupiny Hex, Gladiátor, Majk Spirit, Heľenine oči, priestor však dostanú aj mladé študentské kapely In Time či No Brake.

Šiesty ročník festivalu sa bude niesť v znamení viacerých noviniek. "Tento rok sme rozšírili paletu ponúkaných aktivít a služieb. Účastníci si budú môcť zacvičiť s Active life, zúčastniť sa na Street Workout súťaži v zhyboch a klikoch na bradlách, zmerať si svoju stabilitu na Balance boarde či odmerať BMI index v stánku Fakulty športu, ale aj pochutnať si na unikátnej káve," povedal jeden z organizátorov Adrián Kuba. Vlani sa na UNIPOFESTE zúčastnilo okolo 6000 návštevníkov a podobnú účasť očakávajú aj dnes.

"PU počas svojej dvadsaťročnej existencie dokazuje, že je stabilnou súčasťou a pilierom vzdelávania nielen v meste Prešov, ale aj v celom prešovskom regióne. Silné postavenie má však aj v celoslovenskom meradle, keďže sa v súčasnosti radí, čo do počtu študentov, do prvej trojky najväčších slovenských univerzít," uviedla hovorkyňa PU Anna Polačková.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…