Dve školy v Banskej Bystrici budú centrom šikovných stredoškolákov
TASR
TASR

Dve školy v Banskej Bystrici budú centrom šikovných stredoškolákov

Niekoľko tisíc žiakov sa tu aj tento rok príde prezentovať v celoštátnom kole prehliadky Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ).

Stredná priemyselná škola Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici 14. apríla 2014. Na snímke budova a hlavný vstup do školy. — Foto: TASR - Dušan Hein

Banská Bystrica 24. apríla (TASR) – Stredná priemyselná škola Jozefa Murgaša a Stredná odborná škola Pod Bánošom v Banskej Bystrici otvoria od 25. do 28. apríla svoje brány žiakom z celého Slovenska, aby mohli prezentovať vedomosti v 17 kategóriách celoštátnej prehliadky Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ).

Organizátormi súťaže sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Štátny inštitút odborného vzdelávania. Záštitu nad celoštátnym kolom má Banskobystrický samosprávny kraj. TASR o tom informovala Jana Lubyová, zástupkyňa riaditeľa Strednej priemyselnej školy Jozefa Murgaša.

Ako Lubyová pripomenula, SOČ patrí k najvýznamnejším súťažiam svojho druhu a každoročne sa na nej zúčastňuje niekoľko tisíc žiakov. Členovia jednotlivých hodnotiacich komisií vyberajú víťazov v spoločenskovedných, prírodovedných i technických odboroch.

Podľa nej okrem toho, že nadaní žiaci môžu nadviazať kontakty s rovesníkmi v rámci svojej záujmovej činnosti, majú tiež možnosť stretnúť sa s učiteľmi z vysokých škôl a s úspešnými profesionálmi v rôznych odboroch. Snaha získavať nové poznatky a vedieť ich uplatniť v praxi ich predurčuje na správny výber ďalšieho štúdia i na presadenie v náročnom zamestnaní.

"SOČ dáva priestor vyniknúť talentovaným mladým ľuďom. Sú dôkazom, že naše školstvo sa vyznačuje kvalitným prístupom, inovatívnymi metódami a podnetnými aktivitami. Konkurencia v súťaži bude určite silná, ale o to väčšia bude i motivácia účastníkov umiestniť sa na najvyšších priečkach. Banská Bystrica, srdce Slovenska, sa tak stane na niekoľko dní centrom najšikovnejších žiakov stredných škôl," dodala Lubyová.

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.