6 vecí, ktoré by ste mali prestať učiť chlapcov
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

6 vecí, ktoré by ste mali prestať učiť chlapcov

Deti absorbujú všetko, čo o nich alebo o iných hovoríte. Týchto 6 vecí by od vás však počuť nemali. V opačnom prípade sa môžete dopustiť v ich výchove chyby, akú by ste raz mohli ľutovať.

Ilustračné foto — Foto: Flickr/PhilippePut

Každý rodič, ktorý má doma malého syna, si láme hlavu nad tým, ako z neho vychovať dobrého a šikovného mladého muža. Deti pritom "nasávajú" všetko, čo do nich vedome alebo nevedome vkladáte. Dajte si preto pozor, aby ste niečo nepokazili týmito šiestimi vetami, ktoré by ste malému chlapcovi nikdy hovoriť nemali.

1. Si ako dievča

Bežíš ako "baba". Biješ sa ako dievča. Podobné vety majú možno chlapca vyburcovať k lepšiemu výkonu, pretože sa predpokladá, že bude rýchlejší a silnejší, ako nežné pohlavie, ktoré tým nikto nechce dehonestovať. Malí chlapci to však môžu pochopiť aj nesprávne. Ak by to vnímali ako ponižovanie, rozhodne im tým nepomôžete, rovnako by ste ich nemali učiť, že dievčatá sú slabé. Hoci fyziologické rozdiely medzi chlapcami a dievčatami sú skutočným faktom, takéto podsúvanie stereotypov by mohlo znížiť dôveru chlapcov, ako aj dievčat.

Chlapci by sa nemali naučiť podceňovať dievčatá, k čomu tieto prirovnania môžu viesť.
Chlapci by sa nemali naučiť podceňovať dievčatá, k čomu tieto prirovnania môžu viesť. Foto: Pixabay

2. Vzmuž sa

Možno sa sami prichytíte niekedy pri tom, ako túto vetu hovoríte svojmu synovi. Často používaná fráza však tiež nie je bez chyby a mali by ste si dávať pozor, v akých situáciách ju používate. Ak chcete svojmu synovi naznačiť, aby sa správal zodpovedne či aby sa nevzdával, povedzte mu to rovno. Nemal by nadobudnúť pocit, že ako muž nemôže prejavovať svoje emócie úprimne a tak, ako to cíti, a že by ich mal maskovať. Vypustiť slzu či požiadať o pomoc mnohí vnímajú za slabosť a príde im to príliš ženské, no nie je nič na tom, ak to urobia aj chlapci či muži. Byť citlivý je zdravšie ako emócie dusiť v sebe.

Chlapcov by rodičia nemali učiť, že nesmú prejavovať svoje emócie.
Chlapcov by rodičia nemali učiť, že nesmú prejavovať svoje emócie. Foto: Pixabay

3. Ostrihaj sa

Dobrá rada je niekedy nad zlato, aj čo sa týka vzhľadu. Nikto by však nemal zostávať ani zaslepený stereotypmi o tom, že iba dievčatá môžu mať dlhé vlasy. Dnes už je moderné, že aj dievčatá nosia krátke účesy a chlapci skúšajú, ako vyzerajú s dlhými vlasmi. Kvôli dĺžke svojich vlasov by sa nemali cítiť menejcenní a odsudzovaní.

Dĺžka vlasov je predovšetkým vec vkusu, nie pohlavia.
Dĺžka vlasov je predovšetkým vec vkusu, nie pohlavia. Foto: Pixabay

4. Chlapci sú už raz takí

Ak sa váš syn správa lenivo, agresívne alebo drzo, nezatvárajte pred tým oči so slovami, že chlapci alebo muži sú už raz takí. Nadobudnú potom pocit, že je v poriadku, ak sa správajú zle, a to by ste ich určite učiť nemali. Už v detstve by ste chlapcov mali naučiť slušne sa správať a pomôcť iným.

Prečítajte si tiež: Výskumník 20 rokov pozoroval vlkov. Muži sa od nich môžu naučiť pár dôležitých lekcií

5. Ružová je len pre dievčatá

Chlapci ružovú nenosia a už od detstva vnímajú, že pre nich je tu modrá farba, zatiaľ čo pre dievčatá ružová. Zaujímavé je, že istá príručka o výchove detí z roku 1918 tvrdila presný opak. Takéto vnímanie farieb je len ďalším stereotypom, ktorý netreba u detí podnecovať.

Ružová farba sa odmalička prisudzuje iba dievčatám a chlapci si myslia, že je zlé mať niečo ružové.
Ružová farba sa odmalička prisudzuje iba dievčatám a chlapci si myslia, že je zlé mať niečo ružové. Foto: Pixabay

6. Chlapci nikdy nenosia šaty

Je v poriadku vysvetliť chlapcom, ako sa v našej kultúre a spoločnosti zvyknú chlapci a muži obliekať. Ak sa však váš malý syn chce obliecť ako dievčatko, nemusíte hneď podliehať panike. Tak, ako sa niektoré dievčatá hrajú s autíčkami, aj chlapci sa môžu hrať dievčenské hry. Obzvlášť v predškolskom veku, uvádza Today´s Parent, radi spoznávajú rôzne roly človeka, a to sa deje aj cez oblečenie.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…