Dnes v noci nás čaká úkaz, ktorý neuvidíme ďalších 500 rokov
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Dnes v noci nás čaká úkaz, ktorý neuvidíme ďalších 500 rokov

Vesmír vo svojich úchvatných divadlách viditeľných z našej planéty nepoľavuje, a tak budeme túto noc svedkami ďalšieho pozoruhodného javu. Za všetko môže asteroid, ktorý preletí nezvyčajne blízko.

Ilustračné foto — Foto: Pixabay

BRATISLAVA 19. apríla - Tento mesiac je mimoriadne bohatý na vesmírne divadlá a po tom, ako dosiahli významnú jasnosť kométa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák či planéta Jupiter, nás čaká prelet asteroidu blízko Zeme. Bude to práve dnes v noci, takže si dajte kávu a vytiahnite ďalekohľady.

Bez ďalekohľadu to nepôjde

Asteroid, ktorý má 400 metrov, preletí popri našej planéte vo vzdialenosti 1,8 milióna kilometrov, informoval Huffington Post s odvolaním sa agentúru Reuters. Ako uviedla NASA, asteroid nesie názov 2014 JO25, pretože bol objavený v roku 2014 v máji. Zároveň ide od roku 2004 o najväčší asteroid, aký okolo zemegule preletel.

Zrážka, ktorá by zničila našu planétu, však nehrozí, preto bude sledovanie preletu ozajstným zážitkom, ktorý by nikto nemal nechať ujsť. Takto blízko ho totiž nebude možné vidieť najbližších 500 rokov. Potrebný je však hvezdársky ďalekohľad, voľným okom ho neuvidíte.

Ak sa vám nepodarí toto teleso spozorovať, nezúfajte. Onedlho nás totiž čaká meteorický roj, o ktorom prinesieme bližšie informácie už čoskoro.

Už ste čítali?

Island na Slovensku? Pavol dronom zachytil prekrásnu oravskú…

Talentovaný a šikovný slovenský fotograf svojim zábermi…

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…