Podozrenie na rakovinu? Dajte si žuvačku, odhalí ju za 15 minút
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Podozrenie na rakovinu? Dajte si žuvačku, odhalí ju za 15 minút

Chodiť na preventívne prehliadky a tým pádom pravidelne k lekárovi - to sa chce len málokomu. No kvôli tomu je často, napríklad v prípade rakoviny, neskoro. Tú však môže odhaliť aj vec, ktorú nosieva so sebou takmer každý. Reč je o žuvačke.

Ilustračné foto — Foto: Pixabay

MONTGOMERY 18. apríla - Predstavte si, že by ste žuli žuvačku a tá by vám po chvíli jasne odhalila, či máte rakovinu, alebo nie. Pravdaže, nejde o obyčajnú žuvačku, ale o vedecký pokrok. Jednoduchá vec, v tomto prípade žuvačka, dokáže byť účinným detektorom niektorých druhov rakoviny, čo možno považovať za medicínsky prielom.

Jedinečné zlúčeniny

Špeciálna žuvačka dokáže analyzovať príznaky ochorenia vďaka slinám, respektíve prchavým látkam v nich, informujú noviny The Sun. Ak sa potvrdí úspešnosť tejto metódy, pacienti môžu by odbremenení od krvných či močových testov. Celé testovanie sa totiž urýchli, keďže žuvačku stačí žuvať len 15 minút a nejde o žiadnu nepríjemnú procedúru.

Prchavé látky sú pri žuvaní týchto žuvačiek predmetom analýzy, pretože práve ich prítomnosť v slinách môže byť znamením rakoviny. V prípade rakoviny totiž telo produkuje špecifické chemikálie, ktoré dokáže zachytiť práve špeciálna žuvačka.

Keďže sú takéto zlúčeniny jedinečné pre každý typ rakoviny, analýzou vyžuvanej žuvačky môžu lekári zistiť, o aký druh rakoviny ide. Vďaka vedcom z Alabamy, ktorí za revolučnou metódou stoja, by sa mohla dať pomerne jednoduchým spôsobom odhaliť rakovina pankreasu či prsníka.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Island na Slovensku? Pavol dronom zachytil prekrásnu oravskú…

Talentovaný a šikovný slovenský fotograf svojim zábermi…

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…