Skôr, ako sa začne stavať Pri kríži, žiada Dúbravka parkovanie a zeleň
TASR
TASR

Skôr, ako sa začne stavať Pri kríži, žiada Dúbravka parkovanie a zeleň

BRATISLAVA: V otázke výstavby v lokalite Pri kríži trvá Dúbravka na svojom

Starosta MČ Dúbravka - Martin Zaťovič. — Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 14. apríla (TASR) – Bratislavská Dúbravka v otázke výstavby náhradných nájomných bytov v lokalite Pri kríži naďalej zotrváva na podmienke najskôr vyriešiť zeleň a vybudovať parkovisko pre autá, ktoré doteraz stáli na mieste začatej výstavby. Pre TASR to s pripomenutím uznesenie mestských poslancov z októbra 2016 potvrdil starosta mestskej časti Martin Zaťovič.

"Primátora I. Nesrovnala vtedy požiadali, aby odložil začiatok stavebných prác dovtedy, kým nebude vyriešená situácia s parkovacími miestami vrátane doriešenia vybudovania parku a dosadenia zelene," citoval Zaťovič z uznesenia. Reagoval tak na primátorove slová v spravodajskej televízii Tablet.TV, v diskusnej relácii Hlavné mesto Nesrovnal uviedol, že výstavbu nebrzdí žiadny vecný problém, len záujem určitej skupiny ľudí, ktorým nevyhovuje verejnoprospešný projekt.

"Sú tam všetky potrebné povolenia, zeleň je vyriešená, trvalé parkovanie, ktoré ráta so 181 miestami, je vyriešené a dočasné parkovanie takisto, čaká sa len na súhlas starostu Dúbravky," uviedol Nesrovnal, pričom v tejto súvislosti upozornil na to, že vedeniu mestskej časti magistrát ponúkol, že k pôvodným 30 miestam, ktoré na dočasné parkovanie vytvorilo, pribudne ešte jedna odstavná plocha s ďalšími 70 miestami. "To znamená, 100 áut bude mať i počas výstavby kde parkovať," podčiarkol primátor hlavného mesta.

Zaťovič priznal, že mestská časť dostala v stredu (12.4.) list hlavného mesta so žiadosťou o vyjadrenie, či sa Dúbravka stotožňuje s návrhom, ktorý dostala na stretnutí vedenia a odborných útvarov magistrátu a mestskej časti 29. marca. Dúbravský starosta upozornil, že sa k tomu ešte v ten istý deň vyjadroval na sociálnej sieti, kde uviedol, že "k žiadnej dohode neprišlo a Dúbravka stále trvá na tom, aby sa tam nestavalo".

Zaťovič takisto uviedol, že projekt v Dúbravke je jediný projekt výstavby náhradných nájomných bytov v celej Bratislave. "MČ Bratislava-Dúbravka ako súčasť Bratislavy chce, aby sa problém reštitučných bytov riešil komplexne pre všetkých rovnako. Riešením nie je vybudovanie jedného domu so 68 bytmi, keď reštituentov je 580," vyhlásil Zaťovič.

Nesrovnal v televízii poukázal na fakt, že Bratislavu často kritizujú práve pre absenciu možností nájomného bývania. "Ale ako to máme zmeniť, keď proti jedinému projektu nájomných bytov v súčasnosti sa strhne takýto odpor?" opýtal sa.

Upozornil, že mesto má povinnosť stavať náhradné nájomné byty podľa zákona, núti ho k tomu i hrozba zvyšujúcich sa finančných strát v súvislosti s povinnosťou preplácať rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným za byty v reštituovaných domoch. „Už teraz platíme tisícky eur denne, za rok sa to môže vyšplhať na tri milióny eur. Deficit pocíti mesto, ale i Dúbravka. Na komunikáciách, verejných priestoroch či verejnom osvetlení. A keď tu máme jeden projekt, ktorý môže následky zmierniť, tak sa voči nemu vyvoláva takáto nenávistná kampaň," skonštatoval primátor.

Apeluje na zastavenie "huckania ľudí proti svojmu mestu". Zdôrazňuje, že projekt v konečnom dôsledku obohatí lokalitu. "Doterajšie parkovanie na blate, na mieste, kde nebolo povolené a len tolerované, nahradí viac ako 180 státí a tam, kde bola doteraz lúčka pre venčenie psov, vznikne plnohodnotný park s výmerou približne 5000 m2. A tieto investície v hodnote 600.000 eur zaplatí mesto," upozornil Nesrovnal.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…