Dobré noviny
Vo filme 360 si zahrali Slovenky, premiéra bola na Art Filme
SITA
SITA

Vo filme 360 si zahrali Slovenky, premiéra bola na Art Filme

Premiéru filmu 360 uviedli na Art Film Feste slovenské herečky Lucia Siposová a Gabriela Marcinková, avšak bez hlavnej hviezdy Judea Lawa.

TRENČIANSKE TEPLICE 19. júna - Slovenské herečky Lucia Siposová a Gabriela Marcinková v pondelok večer v Trenčianskych Tepliciach osobne uviedli očakávaný film brazílskeho režiséra Fernanda Meirellesa 360.

Snímku, v ktorej si Slovenky zahrali po boku hviezd ako Jude Law, Rachel Weisz či Anthony Hopkins, zatiaľ premietali len na festivaloch v Toronte a Londýne a diváci na Slovensku si ju mohli po prvý raz pozrieť práve na Art Film Feste.

„Teraz som prvýkrát aj nervózna a chcela by som povedať, že budete prví ľudia na Slovensku, čo uvidia moje prsia,“ zažartovala krátko pred premietaním Siposová, ktorá si vo filme zahrala bratislavskú prostitútku.

Režisér Meirelles, známy filmami nominovanými na Oscara ako Mesto bohov (2002) či Nepohodlný (2005), trval na tom, že na postavy slovenských sestier chce len Slovenky, a tak si na uzavretom kastingu v Prahe vybral práve Siposovú a Marcinkovú.

Lucia Siposová sa predstavila ako prostitútka

Herečky si vo filme zahrali sestry z chudobnej rodiny, ktoré túžia po lepšom živote. Postava, ktorú stvárnila Lucia, sa rozhodla, že bude nejaký čas prostitútkou. Dievčatá majú v mozaikovo tvarovanom filme s motívmi zrady, nerovnosti a snahy o vybočenie z rutiny rovnaký priestor ako ostatné svetové hviezdy, ktoré na slovenskej premiére z pochopiteľných dôvodov chýbali.

Na pľaci sa však v spoločnej scéne stretla len Lucia s Judeom. „Scénku s Judeom mi dali hneď prvý natáčací deň. Bola som veľmi vystresovaná, aké to bude, ale Jude bol zlatý. Mali sme skúšku, na ktorú prišiel v teplákoch,“ zaspomínala Lucia Siposová, ktorá si pochvaľovala aj prácu s brazílskym režisérom. „Bez ohľadu na to, akí herci sú tam, režisér udáva atmosféru, tempo."

"Ak príde človek, ktorý sa ku každému správa rovnako, nikoho nepovyšuje ani neponižuje, tak to proste ide. Nemala som pocit, že som menej ako Jude Law - všetci sme si boli rovní, všetci sme mali svoju rolu a prácu, ktorú sme si urobili a Jude bol veľmi príjemný. Asi to musí byť pre neho divné, keď sa každý na neho zbožne pozerá a každý sa s ním chce rozprávať a poprípade aj vyspať - tak sa asi človek nevie správať úplne najprirodzenejšie. Bol taký normálny, nedostali sme sa však do užšieho rozhovoru a kontaktu,“ dodala herečka.

Scenár filmu, ktorý pochádza z pera Petera Morgana, obe herečky ihneď zaujal. Gabriela Marcinková, ktorá si vo filme zahrala Luciinu sestru, si názov filmu vysvetlila takto: „360 ako 360 stupňov, kruh, niečo, čo sa začne a uzavrie, tak, ako to môžeme vnímať občas v živote - je to celé jeden kolobeh.“ Lucia Siposová, ktorá je aj autorkou scenára slovenskej filmovej novinky Tigre v meste, si text nechala uložený v počítači, aby sa k nemu ešte mohla vrátiť.

Nevyhla sa ani nahým scénam

„Veľmi sa mi páčila myšlienka spojenia sveta a ukázania malosti našej zemegule, že všetci prežívame podobné veci kdekoľvek sa nachádzame. Keď som to prvýkrát čítala, tak som premýšľala, či to nie je také klišé videnia bratislavských dievčat vo Viedni, ale scenár bol napísaný výborne a som vďačná, že dal roly dvom slovenským dievčatám - to sa nestáva tak často,“ uviedla.

V úlohe prostitútky sa Siposová nevyhla ani nahým scénam, aj napriek tomu si prácu v európskej koprodukcii pochvaľovala. „Ja som vychovaná na česko-slovenských filmoch, kde som už mala podobné scény v Hlídačovi. Tam sa so mnou nikto nekašlal, naopak, ešte si zo mňa uťahovali. Tu prišli dva dni predtým a psychicky ma na to pripravovali. Išlo to úplne hladko,“ uviedla herečka, ktorá zároveň dodala, že celé scény si niekoľko dní vopred nacvičili oblečení a v čase nakrúcania intímnych scén boli na pľaci len piati ľudia.

„Bohužiaľ som tam musela byť nahá, ale bola to moja obľúbená scéna filmu, ktorú som si herecky užila,“ uviedla Siposová.

Európska koprodukcia a uvedenie na svetových festivaloch sa postaralo aj o pokračovanie úspechu Gabriely Marcinkovej vo svete. Mladú herečku po premiére tohto filmu oslovil londýnsky agent, vďaka ktorému si neskôr zahrala vedľajšiu úlohu vo filme Byzantium oscarového režiséra Neila Jordana. Siposová sa zatiaľ venovala písaniu scenára.

„Kým príde nová herecká ponuka, chcela by som tvoriť, tak dúfam, že ma nebude múza opúšťať,“ uviedla autorka knihy Hello. My name is Anča Pagáčová a scenára Tigre v meste. Obe herečky zároveň vyjadrili nádej, že snímka 360 im otvorí dvere k ďalšej medzinárodnej spolupráci.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…