Odborári budú naďalej žiadať viac peňazí do školstva
SITA
SITA

Odborári budú naďalej žiadať viac peňazí do školstva

Konferencia o slovenskom školstve odobrila výzvu odborárov vláde.

BRATISLAVA 15. marca - Poddimenzované financovanie učiteľov, hlavne začínajúcich, nízke ohodnotenie nepedagogických zamestnancov, nedostatok peňazí na materiálne zabezpečenie či nedostatok učebníc sú momentálne hlavné problémy školstva. Skonštatoval to šéf školských odborárov Pavel Ondek po dnešnej konferencii o školstve, ktorá potvrdila nedávnu výzvu vláde.

„Dodnes sme na túto výzvu odpoveď nedostali,“ dodal Ondek. Odborári spolu s reprezentatívnymi organizáciami v školstve vo februárovej výzve žiadajú zvýšenie tarifných platov v školstve o päť percent od júla. „My na svojej požiadavke trváme,“ povedal dnes Ondek.

Okrem toho chcú zvýšenie percenta hrubého domáceho produktu (HDP) do školstva až do šesť percent. Každý rok počas vládnutia tejto vlády by sa malo zvýšiť o 0,3 percenta oproti predchádzajúcemu roku. Od toho sa majú odvíjať aj platy v školstve. V rámci systému efektívneho financovania škôl a školských zariadení chcú zlúčiť originálne a prenesené kompetencie.

Chcú zabezpečiť priame financovanie školstva štátom, aby bolo možné kontrolovať adresnosť, účelovosť a efektívnosť nakladania s týmito peniazmi. „Trváme na svojich požiadavkách ale chceme, aby vláda prijala systémové zmeny, aby prijala systém, čo chce so slovenským školstvom urobiť,“ dodal predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) Ondek.

Podpredseda odborov pre základné školstvo František Šáry potvrdil, že podľa ich požiadaviek by mali pedagogickí a odborní zamestnanci regionálneho školstva v rokoch 2014 až 2016 dosiahnuť 1,2- až 1,6-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve. Pedagógovia na vysokých školách by mali zarábať 1,7- až trojnásobok priemernej mzdy. Platová tabuľka nepedagogických zamestnancov by sa mala začínať minimálnou mzdou.

Všetky ďalšie kroky odborov budú podľa Ondeka závisieť od toho, či sa ich požiadavky objavia v návrhu systémových zmien, ktoré navrhne Rada pre systémové zmeny v školstve na ministerstve školstva. V tomto návrhu by mali byť finančné prostriedky na materiálne technické zabezpečenie a finančné zabezpečenie všetkých škôl.

„Naša požiadavka hovorí minimálne o 200 mil. eurách každý rok. My si nemyslíme, že to je tak neprekonateľná bariéra pre túto vládu,“ dodal Ondek.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…