Odborári budú naďalej žiadať viac peňazí do školstva
SITA
SITA

Odborári budú naďalej žiadať viac peňazí do školstva

Konferencia o slovenskom školstve odobrila výzvu odborárov vláde.

BRATISLAVA 15. marca - Poddimenzované financovanie učiteľov, hlavne začínajúcich, nízke ohodnotenie nepedagogických zamestnancov, nedostatok peňazí na materiálne zabezpečenie či nedostatok učebníc sú momentálne hlavné problémy školstva. Skonštatoval to šéf školských odborárov Pavel Ondek po dnešnej konferencii o školstve, ktorá potvrdila nedávnu výzvu vláde.

„Dodnes sme na túto výzvu odpoveď nedostali,“ dodal Ondek. Odborári spolu s reprezentatívnymi organizáciami v školstve vo februárovej výzve žiadajú zvýšenie tarifných platov v školstve o päť percent od júla. „My na svojej požiadavke trváme,“ povedal dnes Ondek.

Okrem toho chcú zvýšenie percenta hrubého domáceho produktu (HDP) do školstva až do šesť percent. Každý rok počas vládnutia tejto vlády by sa malo zvýšiť o 0,3 percenta oproti predchádzajúcemu roku. Od toho sa majú odvíjať aj platy v školstve. V rámci systému efektívneho financovania škôl a školských zariadení chcú zlúčiť originálne a prenesené kompetencie.

Chcú zabezpečiť priame financovanie školstva štátom, aby bolo možné kontrolovať adresnosť, účelovosť a efektívnosť nakladania s týmito peniazmi. „Trváme na svojich požiadavkách ale chceme, aby vláda prijala systémové zmeny, aby prijala systém, čo chce so slovenským školstvom urobiť,“ dodal predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) Ondek.

Podpredseda odborov pre základné školstvo František Šáry potvrdil, že podľa ich požiadaviek by mali pedagogickí a odborní zamestnanci regionálneho školstva v rokoch 2014 až 2016 dosiahnuť 1,2- až 1,6-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve. Pedagógovia na vysokých školách by mali zarábať 1,7- až trojnásobok priemernej mzdy. Platová tabuľka nepedagogických zamestnancov by sa mala začínať minimálnou mzdou.

Všetky ďalšie kroky odborov budú podľa Ondeka závisieť od toho, či sa ich požiadavky objavia v návrhu systémových zmien, ktoré navrhne Rada pre systémové zmeny v školstve na ministerstve školstva. V tomto návrhu by mali byť finančné prostriedky na materiálne technické zabezpečenie a finančné zabezpečenie všetkých škôl.

„Naša požiadavka hovorí minimálne o 200 mil. eurách každý rok. My si nemyslíme, že to je tak neprekonateľná bariéra pre túto vládu,“ dodal Ondek.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…