Biatlonista Fourcade totálne prevalcoval súperov, Kazár 36.
SITA
SITA

Biatlonista Fourcade totálne prevalcoval súperov, Kazár 36.

Fantastický Martin Fourcade nadelil druhému v poradí takmer 40 sekúnd.

CHANTY-MANSIJSK 15. marca - Neuveriteľne suverénnym víťazom rýchlostných pretekov mužov na 10 km v rámci finálového 9. kola Svetového pohára v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku sa stal 24-ročný Francúz Martin Fourcade.

O priepastných takmer 40 sekúnd za ním zaostal strieborný Lukas Hofer z Talianska, bronz si vybojoval Nemec Andreas Birnbacher.

Z tria Slovákov v 97-člennom štartovom poli bol najvyššie Matej Kazár, ktorý skončil tridsiaty šiesty, na konto mu pribudlo päť bodov.

Do bodovanej štyridsiatky sa zmestil aj Pavol Hurajt, ktorý si za 39. miesto pripíše dva body. Dušan Šimočko sa vo výsledkovej listine zaradil na 42. pozíciu, aj on sa tak kvalifikoval do sobotných stíhacích pretekov, v ktorých sa predstaví 60 najlepších zo šprintu.

Martin Fourcade bol jasne najrýchlejší v behu, k tomu pridal stopercentnú streleckú bilanciu. Bolo to jeho dvadsiate tretie prvenstvo v kariére, deviate v aktuálnej sezóne, z toho tretie v rade. Sedemnástykrát v tejto edícii bojov o krištáľový glóbus sa postavil na pódium pre medailistov a týmto len potvrdil už dávnejšie známy fakt, že hlavná trofej i malá krištáľová guľa je v správnych rukách.

Kazár bol po prvej streľbe piaty

Matej Kazár začal vynikajúco a po prvej čisto zvládnutej streľbe v ľahu bol piaty. Potom však začal bežecky zaostávať, na stojke si pridal aj jeden trestný okruh a nakoniec bolo z toho až 36. miesto. V pôvodnej výsledkovej listine bol o stupienok vyššie, arbitri však dodatočne menili výsledky.

Nórovi Vetlemu Sjastadovi Christiansenovi odrátali z výsledného času 52 sekúnd, pretože zlyhalo terčové zariadenie na strelnici a on absolvoval trestné okruhy, ktoré nemal bežať. Pavol Hurajt s navlas rovnakou streleckou úspešnosťou za ním zaostal iba o 8,6 sekundy a to preňho znamenalo predposlednú bodovanú 39. priečku. Do stíhačky sa kvalifikoval aj Dušan Šimočko, ktorý takisto jediný raz na strelnici zaváhal v stoji, v sobotu bude vybiehať do stíhacích pretekov ako štyridsiaty druhý.

Fourcade je inde ako zvyšok sveta

"Chlapci dobre strieľali, bežecky im však najmä v závere výrazne dochádzali sily. Dvaja sú v závere bodovanej štyridsiatky, všetci sa kvalifikovali do stíhačky. Nie je veľmi nad čím jasať, ale určite to nebol v ich podaní zlý výkon. Martin Fourcade je inde ako zvyšok sveta, veď za druhým Hoferom zaostali len o niečo viac ako minútu. V sobotu budú mať ďalší pokus, sme optimisti, veríme, že im na konto pribudnú ďalšie body," skomentoval vystúpenie slovenských reprezentantov vedúci tímu Milan Gašperčík.

Výsledky - rýchlostné preteky mužov - Chanty-Mansijsk:

1. Martin Fourcade (Fr.) 24:22,6 min (0 trestných okruhov), 2. Lukas Hofer (Tal.) +39,6 s (0), 3. Andreas Birnbacher (Nem.) +43,8 (0), 4. Christoph Sumann (Rak.) +53,3 (0), 5. Dominik Landertinger (Rak.) +53,8 (1), 6. Simon Eder (Rak.) +57,3 (1), ... 36. Matej Kazár +1:49,7 (1), 39. Pavol Hurajt +1:58,3 (1), 42. Dušan Šimočko (všetci SR) + 2:07,8 (1)

Poradie vo SP po 24 pretekoch z 26 naplánovaných:

1. Martin Fourcade (Fr.) 1192 bodov - už istý víťaz, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 762, 3. Jakov Fak (Slovin.) 694, 4. Andreas Birnbacher (Nem.) 655, 5. Jevgenij Usťugov (Rus.) 652, 6. Dmitrij Malyško (Rus.) 625, ... 52. Matej Kazár 117, 69. Miroslav Matiaško 43, 83. Pavol Hurajt 16, 91. Dušan Šimočko (všetci SR) 8

Konečné poradie v hodnotení rýchlostných pretekov (malý glóbus):

1. Martin Fourcade (Fr.) 484 bodov, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 315, 3. Jevgenij Usťugov (Rus.) 313, 4. Jakov Fak (Slovin.) 302, 5. Simon Eder (Rak.) 260, 6. Andreas Birnbacher (Nem.) 243, ... 52. Matej Kazár 57, 78. Dušan Šimočko 8, 85. Miroslav Matiaško 4, 88. Pavol Hurajt (všetci SR) 2

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…