Na Sziget zavíta Rachid Taha, Emir Kusturica aj Calexico
SITA
SITA

Na Sziget zavíta Rachid Taha, Emir Kusturica aj Calexico

Na festivale Sziget, ktorý vlani na European Festival Awards triumfoval v kategórii Najlepší veľký festival, sa v lete predvedú aj Leningrad, La Pegatina, Mokoomba, Dubioza Kolektiv či Besh O Drom.

BRATISLAVA 14. marca - Organizátori 21. ročníka festivalu Sziget, ktorý sa bude konať od 5. do 12. augusta v Budapešti, dnes zverejnili 21 interpretov zo scény world music.

Z americkej Arizony príde do Maďarska skupina Calexico. Na letnom podujatí predstaví ostatnú štúdiovku Algiers (2012). S čerstvým materiálom príde na Sziget aj Alžírčan žijúci vo Francúzsku Rachid Taha. Päťdesiatštyriročnému muzikantovi s novým albumom Zoom pomohli také osobnosti ako Brian Eno alebo Mick Jones z kapely The Clash.

Na podujatí, ktoré vlani na European Festival Awards triumfovalo v kategórii Najlepší veľký festival, sa predvedie aj ruská ska-punková formácia Leningrad.

Balkán bude na festivale reprezentovať režisér a hudobník Emir Kusturica s hudobným projektom No Smoking Orchestra. Toto 10-členné bosniansko-srbské zoskupenie hráva rockové skladby obohatené o prvky folku, popu, tanga a dokonca i techna.

V hudbe No Smoking Orchestra počuť okrem gitár, bicích a klávesov aj zvuky akordeónu, huslí, saxofónu či tuby. Samotný Kusturica hrá na rytmickú gitaru a stará sa tiež o vokály. V skupine pôsobí ako bubeník aj jeho syn Stribor. Azda najpevnejšie puto ku kapele majú spevák Nele Karajlič a jeho mladší brat Seid Mali, ktorí sú v No Smoking Orchestra od jeho vzniku v roku 1997.

Okrem spomenutých mien organizátori potvrdili aj účasť interpretov ako La Pegatina, Moana and the Tribe, Mokoomba, Fanfara Tirana meets Transglobal Underground, Tako Lako, Šutka Roma Rap, Dubioza Kolektiv či Figli Di Madre Ignota.

Z Ukrajiny príde DakhaBrakha, z Poľska R.U.T.A. a Warsaw Village Band a z Česka Čankišou. Domáce Maďarsko budú reprezentovať Söndörgő, Besh O Drom, Parno Graszt, Pannonia Allstars Ska Orchestra a Csík zenekar.

Headlinerom Szigetu bude tento rok britská skupina Blur, ktorá vystúpi v piatok 9. augusta. Okrem nej sa na podujatí ukážu aj Editors, Ska-P, Skunk Anansie, Dizzee Rascal, Alex Clare, Enter Shikari, Michael Kiwanuka, Bad Religion, Woodkid, Peter Bjorn & John, Katy B, Netsky, Tame Impala, Totally Enormous Extinct Dinosaurs, Everything Everything, Zaz, Skip&Die, Azealia Banks, Boys Noize (live), Deichkind, Die Ärzte, Hadouken!, Nicky Romero, Parov Stelar Band, Sebastian Ingrosso, Seeed, Empire of the Sun alebo Chase & Status (live).

Permanentky na festival s kempovaním sa v súčasnosti predávajú po 199 eur, päťdňová vstupenka bez kempovania stojí 169 eur a jednodňový lístok 45 eur. Tieto ceny platia do 5. mája, následne sa zvýšia na 229 eur (permanentka), 199 eur (päťdňová vstupenka) a 49 eur (jednodňový lístok). Pre návštevníkov Szigetu zo Slovenska je výhodou, že Budapešť je pomerne prístupná, a to autom, vlakom i autobusom. Cesta z Bratislavy až k areálu Szigetu trvá autom dve hodiny, z Košíc sa dá do maďarskej metropoly dostať pohodlne za tri hodiny.

Agentúru SITA za organizátorov informovala Silvia Turnerová.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…